10 funkčních tipů, jak zvýšit hladinu energie

Určitě také znáte ten pocit, když jste unavení a hledáte způsob, jak získat zpět ztracenou energii. Hledat už dále ale nemusíte, neboť vám jdeme právě představit několik základních tipů, jak rychle a účinně zvýšit energetickou hladinu ve vašem těle. Který z nich vyzkoušíte v boji s únavou jako první?

Od přečtení tohoto článku pak můžete očekávat, že se dozvíte ty nejlepší rady, jak zvýšit energii. Navíc se jedná o rady, které dokáží pomoci v boji proti únavě nejenom z krátkodobého hlediska, ale i v dlouhodobém horizontu. Zkrátka na konci tohoto článku byste měli vědět, jak zatočit s únavou.


Povzbuďte se kávou

Kofein pomáhá zvyšovat bdělost, takže šálek kávy může pomoci zbystřit a probudit vaši mysl. Abyste ale skutečně získali tyto energizující účinky kofeinu, musíte jej používat s rozumem. Konzumace kofeinu ve velkém množství či ve večerních hodinách totiž může způsobovat nespavost.

Ideální v účinném boji s únavou je tedy dopřát si výbornou zrnkovou kávou po ránu, a pak třeba ještě jednou v čase kolem oběda.

Vyzkoušejte bílý kratom

Bílý kratom má silné stimulační účinky, jež zaručeně dokáží probudit z letargie. Avšak pozor na to, že bílý kratom se doporučuje užívat pouze v malém množství a nepravidelně – při časté konzumaci a užívání ve velkém množství totiž hrozí vznik závislosti


Stejně tak mějte na paměti, že na každého jedince má tato přírodní látka odlišné účinky, tudíž zatímco jednomu může nabídnout všechny své účinky, tak na jiného fungovat nemusí.

Zacvičte si

Ačkoliv si cvičení žádá investici energie, tak ta se vám bohatě vrátí, neboť díky němu budete moci spát zdravěji či dojde ke zlepšení cirkulace kyslíku ve vašem těle. V neposlední řadě cvičení může vést i ke zvýšení hladiny dopaminu v mozku.

Zkrátka po dobře odvedeném cvičení se budete cítit spokojeněji a odpočatěji. Jaké cvičení je vůbec nejlepší pro zvýšení energie? V tomto ohledu nejlépe zafungují meditace, jóga nebo tai chi.

Tablety s hořčíkem

Hořčík je minerálem, jenž je klíčový pro zajištěné bezproblémové funkce nervového systému a nervosvalový přenos. Stejně tak se jedná o látku, která přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Do svého těla ho přitom můžete dostat různými způsoby – buď jako kapsli, tabletku, či jakožto hořčík v potravinách.

Konkrétně velké množství hořčíku obsahují ořechy, luštěniny, cereálie, banán nebo třeba avokádo.

Na chvíli přestaňte řešit své povinnosti

Jedním z hlavních důvodů únavy bývá přepracování. Přepracování se může týkat profesních, rodinných či společenských povinnosti. Zkuste tedy zefektivnit váš seznam činností, které musíte udělat. Stanovte si priority a co nemusíte nutně udělat, tak dodělejte až načerpáte zpět svou ztracenou energii. 

Nebojte se říci i o pomoc kolegům – jednou pomůžou oni vám, pak zas někdy vy jim.

Vyražte do společnosti 

Únava může mít celou řadu podob. Dokonce může být způsobena společně se špatnou náladou i v důsledku sociální izolace. Pokud se tedy cítíte unavení a máte špatnou náladu, tak může být pro vás prospěšné i to, když vyrazíte ven s přáteli či se rozhodnete vyzkoušet nový koníček, který vás přiměje trávit více času mimo sociální izolaci.

Nemluvě o tom, že i samotný pobyt na čerstvém vzduchu má pro tělo povzbuzující účinky a dokáže mírnit únavu.

Pijte pitnou vodu

Sedmým tipem, jak zvýšit energii, je ten vůbec nejzákladnější a za všech okolností, vyjma únavy z fyzicky velmi náročných aktivit, i ten nejúčinnější. Jedná se o pití obyčejné čisté vody.

Neboť je prokazatelné, že pokud má vaše tělo nedostatek tekutin, pocit únavy je jedním z prvních příznaků, jakým vám dá tuto informaci vědět.

Hezká vůně dokáže probudit tělo i mysl

Aromaterapie esenciálními oleji povzbudí vaše smysly – rychle ovlivní chemii v mozku, čímž dokáže zázraky, co se týče navýšení energetické hladiny. Pokud se tedy cítíte bez energie, tak si přivoňte k povzbuzujícím olejům (s eukalyptem, mátou či skořicí), které vám pomohou zmírnit únavu a dokáží mít pozitivní dopady i na fungování mozku, bdělost a paměť.

Podobně fungují i difuzní citrusové oleje, jako je například ty s obsahem pomeranče, grapefruitu nebo citronu.

Zajděte si na akupunkturu

Správně udělaná akupunktura dokáže zvýšit hladinu dopaminu a serotoninu ve vašem těle, což se celkově zapříčiní o zvýšení hladiny energii. Akupunktura má podobný účinek jako meditace – pročišťuje mysl a zároveň dokáže aktivovat vrozené schopnosti těla doplňovat a dobíjet energii.

Jedná se tedy o přírodní způsob, jak zvýšit energii aniž byste přitom museli sáhnout po stimulantech či jiných z dlouhodobého hlediska často nezdravých způsobech získávání energie.

Ochlaďte se studenou sprchou

Ačkoliv může horká sprcha znít jako skvělá věc, která vám rozproudí krev v žilách, tak opak je pravdou – může vás uspávat. Proto rozhodně dejte přednost rychlé studené sprše, případně si umyjte obličej studenou vodou, abyste se energeticky opět oživili. Tato osvěžující ledová přestávka vás nejen osvěží, ale zároveň i uklidní a tím připraví na další úkoly dne.


Nemít dostatek energie je normálním jevem, který běžně potkává každého z nás. Je ale potřeba vědět, jak s tímto nedostatkem energie zatočit. Můžete si každopádně být jisti tím, že alespoň jeden z výše uvedených tipů vám skutečně pomůže dobít ztracenou energii zpět.