10 tipů, jak správně pečovat o trávník

Toužíte po krásně zeleném a upraveném „anglickém“ trávníčku i na vaší zahradě? Chce to sice spoustu dřiny, sečení, hnojení a přisévání. Můžeme vám však zaručit, že s našimi tipy kýženého výsledku dosáhnete!

1. Úklid a odstranění nečistot

Nejen po každé zimě, ale také v průběhu celého roku je dobré trávník pravidelně uklízet. Zbavujte se popadaného listí a větviček, uschlých rostlin nebo spadaného jehličí. V jarních měsících, kdy ještě tráva po zimě nezačala růst, můžete k této činnosti bez obav použít obyčejné hrábě. Přes rok už je to o něco složitější.


2. Vertikutátor v hlavní roli

Aby byl trávník krásný a zdravý na pohled, je třeba ho pravidelně podrobit takzvané vertikutaci. K té budete potřebovat vertikutátor, což je přístroj, který se nejčastěji podobá sekačce na trávu. Pomůže vám zbavit trávník mechu, plsti a plevele. Váš trávník by měl vertikutací projít dvakrát ročně – na jaře a na podzim.

3. Správné osivo

Pokud si na vzhledu svého trávníku zakládáte, je třeba použít kvalitní osivo. Přisévat trávník bychom měli každoročně právě po vertikutaci, při které se zbavíme jeho nevzhledné části. Nejlepším osivem je to, které ve velkém obsahuje kostřavu. Tato tráva je hustá, jemná a používá se také na golfová hřiště.

4. Kvalitní hnojivo

Aby trávníček dobře rostl a měl sílu na boj s plevelem, potřebuje kvalitní hnojivo. Na jaře použijeme hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst. Naopak na podzim potřebují rostliny draslík, který jim pomůže vytvořit silný kořenový systém na přečkání zimy.


5. Pravidelná seč

Interval sečení patří mezi velice kontroverzní otázky a závisí zejména na tom, co od trávníku očekáváte. Pokud chcete hustý a úhledný trávník, je třeba jej sekat častěji, ideálně dvakrát týdně. Jen tak se jednotlivé trsy budou zahušťovat a neporostou do výšky.

6. Dobrá sekačka a ostré nože

Sekačka na trávu by měla mít vždy dobře naostřené nože. Ty tupé trávník spíš zničí, než aby jej zastřihly. Dobrým pomocníkem, který zpříjemní péči o trávník je zahradní traktor. Při výběru vhodného traktoru dbejte nejen na povahu prostoru, který budete sekat, ale také na jeho jízdní vlastnosti.

Image by Photo Mix

7. Posekanou trávu sbírejte

Trávu po sečení sbírejte či shrabujte. Nenechávejte ji ležet na trávníku, protože mulčování zvyšuje riziko plísní a dalších chorob, které mohou traviny postihnout. Navíc si tlející trávu budete na botách roznášet po zahradě i domě.

8. Zavlažujte

Nízký trávník je nutné zejména v tropických dnech zavlažovat. Rostliny nejsou dostatečně vysoké na to, aby si vláhu udržely a kořeny travin jsou často velmi mělké, takže se k vlhké půdě nedostanou. Pravidelná závlaha ráno a večer zajistí, že trávník bude neustále zelený a čerstvý.

9. Zbavujte se “plevele”

Sedmikrásky, pampelišky a další květiny jsou nejčastějším plevelem trávníků. Pokud o zdobení jejich kvítky stojíte, připravte se na to, že mohou vaše traviny z prostoru úplně vytlačit a s hezkým hustým trávníkem se můžete rozloučit. Nejlépe se plevele zbavíte tak, že jej jednoduše vytrhnete i s kořeny.

10. Provzdušňujte

Velice jednoduchá záležitost je provzdušňování neboli aerifikace. Stačí k tomu obyčejné vidle, kterými propícháme celý trávník. Pro lepší provzdušnění můžete „napíchnutý“ drn trošku nadzvednout a protřepat.

Tip: Vyzkoušejte také pískování trávníku.