Ájurvédský průvodce péče o vlasy

Kondice našich vlasů vypovídá mnohé o tom, jaký životní styl vedeme. Chcete, aby byla vaše kštice oslnivě lesklá, zářivá a hebká na dotek? Pak se musíte ponořit nejen do péče o vlasy, ale věnovat se pečlivě celému tělu i psychice. Zajímá vás, jak na to? Přečtete si, jak nahlíží na péči o vlasy ájurvéda a jak můžete svou hřívu posílit pomocí komplexního přístupu. Přirozená krása vaší kštice vás ohromí!

Ájurvédský pohled na krásu těla i vlasů

V ájurvédě platí, že vše kolem nás i v našem těle tvoří 5 elementů, které vystupují jako základní stavební prvky života: oheň, voda, země, vzduch a éter (vesmír). Tyto elementy společně vytváří tzv. dóši (Kapha, Pitta a Váta). Základem pevného zdraví těla i ducha je rovnováha těchto tří dóš (tridóša). A jak konkrétně souvisí s kondicí vlasů?


Podle ájurvédského učení najdete na hlavě 31 energetických bodů (marmas). V těchto bodech je koncentrována životní energie. Vhodnou stimulací a citlivou péčí o marmas můžete odstranit energetické přebytky a nastolit rovnováhu mezi dóšami. To se pozitivně promítne nejen v tom, že budou vaše vlasy zářit zdravím a krásou, ale že se budete cítit skvěle celkově.

Fotka od Claudio Terribile

Poznejte své vlasy

U každého člověka dominují jedna nebo dvě dóši, které regulují činnost našeho těla. Jaký typ hřívy zdobí právě vás?

Typ vlasů Váta

S dominantní dóšou Váta mají vlasy sklon k lámavosti, jsou velice jemné a většinou rovné. S tímto typem vlasů musíte dbát obzvláště pečlivě na skladbu jídelníčku. Nedostatečná výživa se na vlasech projeví krepatěním, roztřepenými konečky a sníženou mazotvorbou. Ideální je sáhnout po šamponech, které obsahují ašvagandu, šatavari, lékořici nebo cedr.


Typ vlasů Kapha

Pokud ve vašem těle převažuje Kapha, zdobí vaši hlavu nejspíše koruna hustých kudrnatých vlasů. Pokud je Kapha v nerovnováze, vlasy i pokožka hlavy se začnou extrémně mastit, což vede k nepříjemnému svědění a podráždění. Ke zklidnění si přizvěte na pomoc kosmetiku s obsahem chrpovníku, kafru, pískavice, kurkumy či hřebíčku.

Typ vlasů Pitta

Ohnivá Pitta zodpovídá za metabolické pochody v těle i ve vlasech. Reguluje tvorbu vlasových pigmentů. Je-li v nerovnováze, zdravé jemné vlasy (většinou vlnité) začnou šedivět či vypadávat. Pokožka hlavy je zarudlá a podrážděná. Pittě nejvíce uleví šampony obsahující neem, lotus či ibišek.

Jak dostat vlasy do perfektní kondice

Nyní se již dostáváme ke konkrétním postupům, které byste měli do pečující rutiny o vlasy zařadit.

Tradiční olejování vlasů

Pokud jste se zatím neodvážili používat vlasové oleje, směle do toho! Naolejování vlasové pokožky přispívá k harmonizaci marmas. Časem můžete pozorovat viditelné urychlení regenerace a růstu vlasů. Ideální je olejovat vlasy 2–3 týdně (podle typu dóši, u Kaphy klidně méně).

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, olej před masáží nahřejte. Masáži byste se měli věnovat večer, ideálně 20 minut, a druhý den vlasy umýt šamponem. A jaký druh vlasového oleje zvolit?

Věděli jste, že kořeny olejování vlasů sahají až 5000 let do minulosti? Olejové masáže vlasů přispívají podle ájurvédy ke zklidnění pokožky i k regeneraci vlasových vláken.

kokosový olej

Pravidelné mytí vhodným šamponem

Abyste vlasovou pokožku a samotné vlasy zbavili nečistot, mazu a prachu, je potřeba je pravidelně umývat. K tomu je ideální používat ájurvédské šampony, které obsahují bylinky prospívající vašemu typu vlasů. Mytí vlasů byste se měli věnovat 2–3x týdně a používat k tomu vlažnou vodu.

Vnitřní výživa těla

Kromě pravidelné vnější výživy, kterou vlasům věnujete v podobě šamponů, olejů, masek a přírodních barev, se do jejich kvality promítá i skladba jídelníčku. Bez ohledu na typ dóši byste měli konzumovat dostatek všech základních živin. Vlasům také prospívá zvýšený podíl zinku, selenu, vitamínu C a biotinu.

Správná technika česání

Česání je skvělý způsob, jak podpořit cirkulaci krve ve vlasové pokožce. Kartáčování kštice byste se měli věnovat s citem a používat při tom vlasové oleje a kvalitní dřevěný hřeben s tupými zuby. Příliš intenzivní česání by totiž mohlo vlasům naopak uškodit.

Tip: Nezapomeňte pravidelně čistit i hřeben. Díky tomu se na něm nebudou usazovat nečistoty a mastnota.

Ochrana před vnějšími vlivy

Nadměrné používání stylingových přípravků, časté fénování nebo žehlení, agresivní odbarvování i UV záření ze sluníčka mohou s vašimi vlasy pořádně zamávat. Zkuste si osvojit několik základních triků, díky kterým budou vaše vlasy zdravější (a spokojenější):

  • Po umytí nechte vlasy volně uschnout. Vyhýbejte se fénům, žehličkám i kulmám. Zvyšují Vátu, což vede k nadměrné suchosti a lámavosti vlasů.
  • Při plavání v chlorované vodě používejte koupací čepici. Pravidelný styk vlasů s chlorem totiž přispívá k jejich lámavosti a křehkosti.
  • Před pobytem na přímém sluníčku aplikujte na vlasy olej. Vytvoří ochrannou vrstvičku, která ochrání vlasy i citlivou pokožku hlavy před UV zářením.
  • Používejte ájurvédské produkty s bylinkami. Přispívají mimo jiné i k vyrovnání pH pokožky.
  • Pravidelně zastřihujte konečky. Ideálně každých 8–12 týdnů.

Zdroje: vedix.com, ajurveda.cz