Aromaterapie aneb vůně všude kolem nás

Něžně sladká vůně vanilky, připomínající vanilkový krém na domácí buchtičky, štiplavá skořice, přinášející ducha Vánoc, romantické šeříky v jarním vánku a svěží citrusy, jejichž nabíjející aroma vás povzbudí a osvěží. Vůně tvoří nesmírně důležitou součást lidského života. A ačkoliv si to možná plně neuvědomujeme, spojujeme si je s různými zážitky, pocity a emocemi.

Aromaterapie jako lék

Kromě probuzení nejrůznějších vzpomínek z dětství a libých pocitů dokážou vůně navodit v lidském těle kaskádu nejrůznějších biochemických pochodů. A právě tyto změny působí na naše tělo relaxačním, uvolňujícím a vysoce uklidňujícím dojmem, díky čemuž může aromaterapie působit pozitivně jak na lidské tělo, tak i na naši mysl.


I když se člověk neoddává aromaterapii cíleně, náš každodenní koloběh života je protkán nejrůznějšími vůněmi, které tvoří jeho nedílnou součást. I obyčejný vonný stromeček, který si věšíme do auta, je vlastně aromaterapie. Holistická medicína ovšem povýšila aromaterapii denního života na daleko vyšší úroveň.

Síla silic a éterických olejů

Aromaterapie patří mezi populární metody alternativní medicíny. Slovo aromaterapie znamená v doslovném překladu „léčba pomocí vůní”. Využívá vlastností těkavých látek obsažených v rostlinách a jejich schopnosti navodit člověku duševní i fyzickou pohodu. Aromaterapie skýtá mnoho výhod: umožňuje individuální přístup, pestré využití mnoha bylinek a vůní a je vhodným doplňkem k tradiční léčbě.

Základní prostředky, které se v aromaterapii používají, jsou tzv. esenciální (éterické) oleje. V rostlinách jsou vonné látky obsaženy ve formě směsí mnoha chemikálií, obecně se označují jako silice. Silice slouží k tomu, aby odháněly nezvané hmyzí návštěvníky (škůdce), či naopak lákaly vítané bzučící hosty (opylovače).


Aby člověk tyto cenné silice z rostlin získal, aniž by je znehodnotil, využívá k tomu různé metody – louhování ve vhodném rozpouštědle, lisování za studena nebo destilaci. Získaná vonná látka se poté označuje jako éterický olej. Cesta k němu je ale poněkud trnitá a na výrobu dostatečného množství éterického oleje je použito velké množství rostliny.

Zajímavost: Pro představu, na výrobu 100 gramů růžového oleje je nutno použít 30 kilogramů růžových květů!

Inhalace, masáže i koupele

Esenciální oleje mohou být při aromaterapii aplikovány několika způsoby. Inhalací, masáží nebo například prostřednictvím uvolňující koupele.

eterický olej

Aromatická inhalace

Inhalace se v aromaterapii jeví jako vysoce účinná metoda. Molekuly z éterických olejů se velice rychle vstřebávají z nosní sliznice do krve a prostřednictvím nervů putují až do mozku. Zde působí na naše emoce, chování i myšlení.

Inhalace vonných látek je nesmírně zdravá i pro naše plíce. Nejenže čistí průdušky a usnadňuje vykašlávání hlenu, ale prostřednictvím plicních kapilár se účinné látky vstřebávají také do krve. Poté putují celým organismem a působí na nejrůznější tělesné orgány.

Éterické oleje můžete inhalovat tak, že si je nakapete do vody, nebo vyzkoušet populární vonné tyčinky a vonné svíčky, které krásně provoní celou místnost. Při jejich používání ale dbejte i na bezpečnost a nenechávejte je hořet bez dozoru.

Další možností jsou speciální nosní inhalátory, které poslouží jako rychlá pomoc, když potřebujete zklidnit, zmírnit bolesti hlavy nebo se zkoncentrovat.

vonné tyčinky

Aroma masáž

Účinné látky z esenciálních olejů se dokážou velice rychle vstřebat i přes lidskou kůži. Zde se pak váží na tukové buňky a putují do krve. Ve vysoké koncentraci by ale mohly citlivou pokožku podráždit. Proto se k masáži používají zředěné esenciální oleje.

Součástí masážního oleje je obvykle kvalitní rostlinný olej (slunečnicový, mandlový, olivový), který slouží jako “nosič”, do kterého se přidá několik kapek éterického oleje. Masáže v sobě jako součást aromaterapie spojují sílu přírodních vůní a požitek, který dokáže tělu přinést citlivě vedený lidský dotek.

Aromaterapeutická koupel

Relaxujete rádi v horké vaně a čistíte si tak hlavu po náročném dni? Nic nedokáže požitek z uvolňující koupele zlepšit tak, jako příjemná vůně. Stačí přidat pár kapek vašeho oblíbeného éterického oleje do horké vody.

Nejoblíbenější vůně v aromaterapii

Výběr té nejvhodnější vůně je individuální záležitostí. Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější éterické oleje a vůně používané v aromaterapii.

lavender field
  • Levanduleneutralizuje nepříjemné pachy, pomáhá relaxovat a zlepšit kvalitu spánku.
  • Jasmín – sladká květinová vůně, navozuje pocity štěstí a optimismu.
  • Bílá šalvěj – pomáhá uklidňovat a zlepšit spánek, působí i jako afrodiziakum.
  • Vanilka – tradiční sladká vanilka mírní úzkosti a uvolňuje napětí.
  • Borovice – uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při bronchitidě a nachlazení.
  • Cedr – dřevitá vůně cedru usnadňuje dýchání, odpuzuje hmyz.
  • Čajovník (Tea Tree) – eliminuje nepříjemné pachy, pomáhá při kašli a zánětu průdušek.
  • Eukalyptus – uklidňuje, čistí vzduch od negativní energie i choroboplodných zárodků.
  • Pačuli – exotická zemitá vůně, pomáhá relaxovat a zlepšuje psychiku.
  • Rozmarýn – povzbuzuje myšlení, pomáhá při bolestech hlavy.
  • Skořice – štiplavá vůně, zlepšuje činnost mozku a kognitivní funkce, prohřívá.
  • Santalové dřevo – příjemná exotická vůně, dezinfikuje dýchací cesty i vzduch v místnosti.

Zkusíte si přivonět?

Kouzlo aromaterapie spočívá v tom, že na každého člověka působí individuálně a může mu přinést zcela nové zážitky a pocity. Výběr vůně a formu aplikace uzpůsobte tomu, co máte rádi. Někdo dává přednost dřevitějším vůním, jako jsou santal, pačuli nebo cedr, jiný holduje svěžím citrusům a kadidlu. Podstatné je, aby pro vás vůně byla příjemná a cítili jste se v její přítomnosti uvolněně.


Zdroje: celostnimedicina.cz, healthline.com, medicalnewstoday.com