Axiální a radiální ventilátor. K čemu slouží a proč si je pořídit?

Ventilátor je šikovným pomocníkem v domě, bytu a komerčních prostor – odvětrává koupelnu, toaletu, šatnu… Představuje nejjednodušší a zároveň nejekonomičtější způsob, jak snížit relativní vlhkost, výskyt plísní a celkově možnost vytvoření nevhodného prostředí.

Ventilátory se dají rozdělit do dvou skupin


  • Axiální
  • Radiální

Axiální ventilátor – k čemu slouží?

Axiální = ve směru osy. Během procesu nasávání a vypouštění vzduchu se lopatky ventilátoru otáčí kolem své osy.

Axiální ventilátor
Axiální ventilátor černý

Kde axiální ventilátory najdou uplatnění

Na axiální ventilátory narazíme v domech, bytech či komerčních prostor. Malé axiální ventilátory se obvykle používají v koupelně, na toaletě, šatně či chodbě.

ventilace koupelny

Okenní ventilátor

Výbornou volbou je okenní Ventilátor E-vent Duolux. E-vent Duolux lze zabudovat na místa, kam nelze použít klasický ventilátor. Okenní ventilátor si můžete nechat dát do okna, tenké stěny nebo skleněné příčky. Skvěle se hodí na toaletu, do koupelny, kuchyně, nebo sklepa a díky intenzivnímu výkonu i do běžných interiérů a menších obchodů. Ve ventilátoru je u výfuku zabudovaná mechanická žaluzie a automatická žaluzie na straně, kde se vzduch nasává.


Okenní ventilátor

Průmyslový axiální ventilátor se dává do menších průmyslových prostor. Jeho funkce je ochlazovat systémy a zařízení.

Průmyslový axiální ventilátor

Axiální ventilátory jsou ideální na místech, kde je rovné potrubí s max. délkou do 3 metrů, ale je možné je namontovat i do stropu či zdi. Axiální ventilátor dokáže vytvořit vysoký průtok vzduchu i při nízkém tlaku.

Víte, co je to radiální ventilátor?

Ventilátory radiální pracují trochu jinak než axiální ventilátory. Základem radiálních ventilátorů je oběžné kolo, okolo kterého je ve tvaru spirály umístěna souprava lopatek. Při pohybu oběžného kola následně dochází k posunutí nasátého vzduchu kolmo od hřídele z otvoru ve skříni ventilátoru.

Využití radiálních ventilátorů

Radiální ventilátory řeší situaci u komplikovaných lomených a dlouhých potrubí, kde je k fungování potřeba vyššího tlaku vzduchu a kde se musí překonat delší vzdálenosti=dlouhé vzduchovody. K tomu dochází např. v panelovém domě, kde se centrální šachtou odvětrávají koupelny a WC.

Průmyslové radiální ventilátory jsou nejčastěji využívány v malých průmyslových halách, restauracích a skladech.