Barevné trendy v interiéru

Někteří lidé výběru barev v interiéru nepřikládají velkou váhu, to je ale chyba. Ví se, že barvy mají na lidskou psychiku různé účinky. Volte barvy podle typu místnosti. Dokážou povzbudit chuť k jídlu, zvýšit pracovní aktivitu nebo navodit pocit klidu. Odstíny v interiéru samozřejmě také závisí na dané kultuře, zvycích a aktuálních svátcích, ročním období nebo na samotném vkusu. Kromě toho jsou tu také každoroční trendy. Jaké tedy jsou ty nejnovější pro letošní rok?

Barvy pro předsíně a haly

Předsíň nebo halu ponechte v bílé barvě. Tu je vhodné doplnit například vodorovným pruhem na zdi v tmavém odstínu, který “rozbije” monotónnost. Vhodnými doplňky jsou větší obrazy v tlumených barvách nebo černobílé fotografie ve velkých rámečcích. 


Barvy pro obývací pokoj

V obývacím pokoji tráví většina lidí převážnou část času. Měl by být pozitivním místem pro zábavu i odpočinek celé rodiny. Právě proto, že by se v této místnosti mělo cítit příjemně více lidí s mnohdy rozdílným vkusem, volte spíše neutrální barvy v tlumených odstínech. Výhodou je, že můžete obměňovat doplňky různých barev třeba podle ročních období, a interiér bude i přesto stále hezky sladěný.

V letošním roce převažuje kombinace tmavě hnědé nebo šedé se studenými pastelovými odstíny. V kombinaci s tmavě hnědým dřevem nebo čalouněním vypadají skvěle také tmavé petrolejové, zelené a modré.

Fotka od Stux

Barvy do ložnice

Ložnice je místo pro odpočinek, proto i barva do ložnice tomu musí odpovídat. Nikdy byste neměli vybírat ze sytých a “agresivních” barev jako je červená nebo oranžová. Do ložnice se nehodí ani hráškově zelená barva. Ta sice na lidskou psychiku působí velmi pozitivně, nicméně podněcuje k aktivitě, což není v ložnici žádoucí.


Rok 2021 nahrává v ložnicích zejména zaprášené starorůžové barvě, kterou zkuste namalovat jednu ze stěn, nebo si v tomto odstínu pořiďte třeba závěsy a povlečení. Perfektně vypadá v kombinaci s okrovou a světle béžovou až krémovou barvou.

Barvy pro dětský pokoj

Děti milují výrazné a veselé barvy. V dětských pokojích jsou nejčastěji k vidění všechny odstíny oranžové a zelené. Zkuste ale nechat zdi bílé nebo jen s lehkým nádechem barvy a pohrát si na nich s ručně malovanými obrázky v pastelových barvičkách. Pokud si netroufáte na malování, k dostání jsou různé samolepky, které v mžiku pokojíček zkrášlí. Děti si určitě zamilují i nápadité barevné poličky ve tvaru domečku, nebo povlečení v jemných dětských odstínech.

Fotka od press 👍 and ⭐

Barvy do kuchyně

V kuchyni je na prvním místě vždy důraz na praktičnost. Kdo ale tvrdí, že praktická kuchyň nemůže být zároveň moderní a vkusná? Pokud jste zrovna ve fázi zařizování nové kuchyně, vybírejte neutrální odstíny i tvary. Uhlazené linie se skrytými úchyty v matných monotónních barvách jsou nadčasové a budou skvěle ladit s výraznými doplňky ve všech barvách, které budete moct podle libosti střídat. V kuchyni umístěte pár otevřených polic, na kterých se bude vyjímat designové nádobí. Pro oživení zkuste vybírat z mozaikových obložení. Pokud máte již starší kuchyň, musíte se spolehnout na doplňky. K tmavým barvám volte doplňky světlé a naopak. Chcete vědět více? Přečtěte si, jakou barvou vymalovat kuchyň.

1 Trackback / Pingback

  1. Čím vybavit pokoj pro miminko? | Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.