Obsah článku
Miminko na cestě a vy potřebujete zařídit pokojíček tak, aby byl stylový ale zároveň funkční. V místnosti se musí cítit dobře děťátko i vy, protože jak je známo, emoce i aktuální rozpoložení matky a jejího potomka jsou úzce propojeny. Zařizování budoucího pokojíčku může být navíc i zábava.
Přizpůsobte prostor
Pokud váš byt nebo dům disponuje větším prostorem a vy tak můžete volit mezi různými místnostmi, vyberte tu, která je nejtišší a zároveň také dostatečně prosvětlená. V prosluněném prostředí se budete cítit mnohem lépe. Zároveň je důležitý klid, aby miminko nebylo neustále něčím rušeno.
Co se týče vzhledu prostoru, primárně jeho výmalby, volte ideálně neutrální světlé barvy. Vedle nešlápnete s bílou, šedou nebo například béžovou. Ač se může zdát, že místnost laděná do těchto tónů bude vypadat ponuře, není tomu tak. Ideální je poté kombinovat dekorace s přírodními materiály. Jestliže přece jenom chcete oživit pokojíček nějakou barvičkou, ideální bude například žlutá nebo oranžová. Tyto barvy jsou genderově neutrální a hodí se tak pro holčičku i chlapečka. Toto rozhodnutí vám může později ušetřit předělávání místnosti v případě, že váš další potomek bude jiného pohlaví.
Dále je nutné instalovat závěsy nebo žaluzie. Díky nim vytvoříte v pokoji dobré podmínky pro spánek a také můžete koordinovat dávku osvětlení přes den. S tímto souvisí také umístění nábytku. Nejdůležitější je správné postavení postýlky. Tu neumisťujte přímo pod okno, kde přímo svítí slunce a také nepříjemně fouká nebo táhne. Na podlahu potom volte ideálně měkký koberec.
Vybavení
V pokoji pro miminko se také neobejdete bez určitého nábytku a vybavení.
Postýlka
Při výběru místa pro spánek si musíte nejdříve ujasnit, zda chcete investovat do kusu nábytku, který s dítětem „poroste“ a bude dlouhodobějším řešením, nebo zda vám nevadí vybavení obměňovat.
V prvním případě pro vás bude ideální postýlka s nastavitelnou výškou roštu a odnímatelnými příčkami nebo rovnou celými bočnicemi. Tato varianta dítěti může vydržet až do předškolního věku. V případě druhém začněte ideálně kolébkou. Novorozené děti totiž mají rády malé prostory, ve kterých se cítí bezpečně a kolébka je tak pro ně ideální. S tou si vystačíte několik měsíců a až poté dítě přesunete do klasické postýlky. Praktickou variantou může být také cestovní kolébka, kterou využijete na cestách.
Při výběru jsou také důležité, z jakých materiálů je kolébka vyrobena. Ideální jsou přírodní materiály, popřípadě nezávadné barvy. Bezpečnost je nejdůležitější, všímejte si proto také zpracování. Všechny hrany musí být zaoblené a ne ostré, aby nedošlo ke zranění. To samé platí pro šrouby, které by měli být zapuštěné. Tato pravidla ostatně můžeme praktikovat na všechen dětský nábytek. Co se příček týče, rozestupy by neměly přesáhnout šířku 3 cm.
Místo na přebalování
Kromě postýlky je pravděpodobně druhým nejpoužívanějším místem prostor na přebalování. Existuje několik možností, které můžete zvolit. První z nich je přímo k tomu určený přebalovací pult, který obsahuje spoustu úložného prostoru na vše, co budete k přebalování potřebovat. Máte tak vše po ruce a nemusíte od miminka odbíhat. Další variantou je přebalovací podložka. Tu můžete umístit například na komodu (později ji můžete využít jako klasický kus nábytku) nebo do koupelny na pračku, kde budete prakticky blízko vodnímu zdroji.
Úložný prostor
S čím určitě nešetřete je množství úložného prostoru. Hračky a oblečení pro miminko zabere spoustu místa. Všeho vybavení navíc bude s věkem jen a jen přibývat a je proto dobré být na situaci zavčasu připravena. Ideální jsou v tomto případě police, na které můžete umístit také různé dekorace (případně parapet či okno), a vestavěné skříně. Ty mají tu výhodu, že jsou naprosto stabilní a nezasahují do prostoru.
Křeslo
Dalším kusem nábytku s praktickým využitím je křeslo, ve kterém můžete miminko krmit i uspávat. Ideální jsou křesla s vysokými područkami a opěradlem. V případě, že v noci nebude moci miminko spát ho určitě využijete.