Léto klepe na dveře. Čím zastínit pergolu, když chcete ochránit před sluncem či větrem?

Léto je roční období, které přímo vybízí k trávení volného času s rodinou či kamarády v pergole. Pořídili jste si ji teprve nedávno a přemýšlíte, čím svůj přístřešek zastínit, aby vás ve chvílích pohody nerušily sluneční paprsky nebo studený vítr?

Než se pustíte do výběru konkrétní stínicí techniky, promyslete si nejprve několik důležitých faktorů. Zvažte především:


  • Jestli chcete zastínit jen strop pergoly, nebo i její boky (buď všechny, nebo jen některé).
  • Zda vás má stínění ochránit před slunečními paprsky a zvídavými sousedy, nebo i před větrem a jinými povětrnostními vlivy.
  • Kolik peněz chcete do stínicí techniky pro pergolu investovat. 

Do (nejen) zasklených pergol je skvělé plisé

Máte kompletně zasklenou pergolu a vaší největší starostí je ostré slunce, které v horkých letních dnech dokáže domácí relax znepříjemnit? Tím pádem by pro vás mohlo být ideální plisé neboli plisé žaluzie.

Jde o moderní a elegantní stínicí techniku, která v sobě kombinuje to nejlepší z rolet a žaluzií. Vyrábí se z kvalitní antistatické látky poskládané do tvaru harmoniky, a protože se montuje přímo na okno, nepotřebujete k jejímu ovládání šňůrku ani řetízek. Plisé můžete zatahovat či vytahovat směrem nahoru i dolů, a to pomocí malých úchytů.

Barvu látky si můžete vybrat prakticky jakoukoliv, takže ji snadno sladíte s okolím, se svou zahradou či domem. Velká výhoda je, že plisé žaluzie zastaví nejen slunce, ale také vám částečně pomohou v pergole udržet nižší teplotu


Do nezasklených pergol se plisé hodí také, a to pro zastínění stropu. Pokud jde o cenu, počítejte s vyššími výdaji než v případě klasických rolet nebo hliníkových žaluzií.

Bambusové žaluzie vás přenesou do exotiky

Že vám moderní stínění příliš nesedí a radši byste klasiku? Nepotřebujete-li ochránit před povětrnostními vlivy, vystačíte si (zejména v prosklené pergole) i s klasickými žaluziemi do oken.

Nejlevněji vás rozhodně vyjdou hliníkové žaluzie, ale pro dřevěné pergoly doporučujeme spíš elegantní bambusové či dřevěné žaluzie. Nejenže zastaví slunce a zvědavce, ale zároveň umí navodit pohodu. V případě bambusových žaluzií možná budete mít pocit, že jste se na chvíli ocitli uprostřed exotiky.

Ve velkých zasklených pergolách mohou být zajímavou alternativou látkové vertikální žaluzie, které se zatahují/odtahují zleva doprava a zprava doleva.

Počítejte však, že žaluzie tak dobře neizolují, takže na ně nelze spoléhat jako na regulátory teploty. Na druhou stranu od výrobců dostanete na výběr širokou škálu variant a barev tohoto stínění. Většinou vám také pomohou se zaměřením, takže nemusíte mít obavy z výběru špatných rozměrů. 

Venkovní rolety ochrání před větrem i hlukem

Kdo používá pergolu bez bočních stěn, ten si pravděpodobně s žaluziemi nebo plisé nevystačí. Určitě ne, pokud chce pod svým přístřeškem sedět za jakéhokoliv počasí. Je to i váš případ? 

Pro tyto situace doporučujeme například venkovní rolety či předokenní rolety, které slouží jako skvělá ochrana před větrem či deštěm, navíc dokážou do určité míry izolovat i hluk. Samozřejmostí je dokonalá ochrana před sluncem, protože po zatažení venkovních rolet dovnitř nepronikne ani paprsek. Jelikož jsou venkovní rolety dostatečně silné, v létě odizolují horko a v zimě naopak chlad.

Drobnou nevýhodou venkovní rolety je, že přes ní není vidět ven. To se dá řešit alternativou v podobě tzv. screenových rolet, které výborně stráží soukromí, ale zároveň umožňují výhled z vnitřní strany, takže budete mít neustále dokonalý přehled o dění v okolí pergoly. 

Nechte si přizpůsobit ovládání stínění

Stínicí technika v pergole by vám měla maximálně zjednodušit život po všech stránkách, a tak při výběru myslete i na způsob ovládání. U plisé a žaluzií v pergolách se nejčastěji setkáte s manuálním ovládáním, ale například venkovní a screenové rolety dává smysl ovládat na dálku ovladačem

Největší výhoda? Až si budete užívat pohodu s rodinou či kamarády, stačí zmáčknout tlačítko a stínění jednoduše zatáhnete/vytáhnete. 

Držíme palce, ať máte při výběru šťastnou ruku!