Obsah článku
Velmi častým problémem, se kterým přijde do styku téměř každý majitel bazénu, je zelená voda v bazénu, která signalizuje špatnou kvalitu vody. Tomuto nešvaru je potřeba věnovat pozornost a včas s ním zatočit. Ukážeme vám, jak předejít kalné vodě a v případě, že už se váš bazén podobá spíše rybníku, vysvětlíme postup, díky kterému se zelené vody hravě zbavíte.
Zelenou barvu mají na svědomí řasy
Proč se za pár hodin váš čistý a voňavý bazén proměnil v noční můru? Na vině jsou vodní řasy, které mohou vodu v bazénu zabarvit také do černa či hněda. Nejčastěji dochází k jejich tvorbě za teplých letních dní a nocí, v kombinaci s nedostatečným množstvím chloru ve vodě. Stačí jen, aby se do bazénu pomocí větru, deště či dokonce vašich plavek dostaly spory řas, které začnou během pár hodin bujet a usazovat se také na stěnách a dně v podobě slizu.
Péče o bazén
Pravidelným a řádným čištěním bazénu a jeho součástí docílíte křišťálově čisté vody. Jak si ale poradit s již zelenou vodou?
Správný výběr a chod filtrace
Není lepšího pomocníka než výkonná filtrace, která odvádí svou práci. Jestliže vám v bazénu zezelenala voda, může jít také o její nesprávnou funkci. Koš, čerpadlo i bazénový filtr řádně vyčistěte a umožněte tak chlóru, aby filtrací procházel v požadované míře. V případě, že jste již v bazénu řasy našli, nechte bazén filtrovat až 12 hodin. Preventivně jej pouštějte 6-8 hodin.
Šokové přípravky
Pravidelným šokováním vody v bazénu (alespoň 1 týdně) docílíte čisté vody, bez nežádoucích řas a učiníte preventivní opatření pro zezelenání či jiné zbarvení, v důsledku nedostatečného množství chlóru. Opakovaně měřte jeho hodnoty a doplňte jej i v případě nízké koncentrace.
Zbavte se fosfátů a přidejte algicidy
Stejně tak jako organické nečistoty, jsou i fosfáty „úrodnou půdou“ pro vznik vodních řas. Používejte proto vhodné přípravky, které si s nimi umí poradit. Do bazénu také pravidelně přidávejte algicidy, které hubí spory řas a snižují riziko zezelenání vody.
Čištění bazénu ručně
Nespoléhejte se pouze na nejmodernější technologie a čas od času vezměte do ruky stěrku či sítko a odstraňte nánosy organického odpadu mechanicky.
Správné zazimování bazénu
Bazén je v zimě nutné chránit nejen před prasknutím či jiným poškozením, ale také co nejvíce zabezpečit vodu, aby nedošlo k jejímu zezelenání a přemnožení řas. Proto před jeho zazimováním nalijte do vody dostatečné množství chemie a změřte hladinu alkality. A po zimě je řadě zase příprava bazénu na sezónu 🙂
Venkovní, domácí nebo krytý bazén?
Pár rad, které vám pomohou rozhodnout se mezi zapuštěným či nadzemním bazénem jsme vám sepsali dříve. A i když se může zdát, že péče o venkovní či vnitřní bazén se nijak neliší, opak je pravdou. Venkovní bazény jsou vystaveny zcela jiným podmínkám, které vyžadují rozdílný postup čištění. Jaké faktory ovlivňují celkový stav vody v bazénu?
Množství slunečního záření
Venkovní bazén, ať už krytý či nikoliv, musí vydržet větší nápor slunečního záření, které přispívá k tvorbě řas. Proto je nutné venkovní bazén častěji čistit a hlídat hladinu chloru.
Stabilita teploty
Zapuštěné či nadzemní bazény musí čelit třeskutým mrazům i parným letním dnům. Střídání teplot má také velký podíl na růstu vodních řas. Proto není tak časté zezelenání vody ve vnitřním bazénu, na rozdíl od těch venkovních.
Chlorování
Venkovní bazén vyžaduje znatelně větší množství chloru, který má udržovat vodu čistou. Vzhledem k tomu, že vnitřní bazén je v prostředí, ve kterém jsou okolní podmínky stálé, není potřeba až takové množství chemie.
Dá se vyčistit bazén bez chemie?
Ano, i to se dá. Například česká firma z Kladna se za pomocí nanotechnologie pokusí čistit vodu ve Vietnamu a Malajsii. Více o tom v tomto článku. My osobně pro vás máme tip – vyzkoušejte suspenzi FN NANO®AQUA na bázi nanotechnologií.
Filtrace vody
Co se týká organických nečistot, je nadmíru jasné, že venkovní bazény dostávají pořádně zabrat – musí odolávat nejen například trávě či stopám hlíny, kterou si do vody nanesete na nohou, ale také nečistotám, které do bazénu zanese vítr či déšť. I krátký pobyt listí či drobných větviček ve vodě značně ovlivní její stav. Vnitřní bazén má o poznání lepší podmínky, které minimalizují vznik vodních řas a zezelenání vody.
Jak vyčistit zelenou vodu v bazénu?
Ať už bojujete s řasami ve venkovním či vnitřním bazénu, postup je v podstatě stejný. Vždy se jedná o vhodně zvolenou chemii, přesně řečeno algicidy, které váš bazén účinně zbaví zelené barvy. Nejde o jednodenní záležitost, připravte se minimálně na 2–3denní maraton odstraňování vodních řas.
- Zkontrolujte alkalitu vody, množství chemie a doplňte předepsané množství chlóru. Hodnota pH bazénové vody se pohybuje v rozmezí 7,0-7,4. Vyšší hodnoty by mohly způsobit štípání očí, zápach chlóru a mléčný zákal.
- Společně s šokováním do vody přidejte také algicidy, které mají za úkol zabránit růstu řas.
- Zapněte filtraci a nechte ji běžet, aby mohly zbytky řas odejít a nezůstávaly ve vodě. Nezapomeňte filtraci pravidelně čistit.
- Vrhněte se do mechanického odstranění řas ze stěn a dna bazénu – řasy se zde usazují v podobě slizu, který odstraníte například kartáči či bazénovým vysavačem.
- Se řasami můžete bojovat několik dní a není zcela zaručeno, že výsledek bude viditelný ihned. Dejte si načas a v čištění zelené vody v bazénu pokračujte klidně i týden. Uvidíte, že výsledek se dřív nebo později dostaví.