Co je důležité při zasklívání lodžií a balkonů?

Zasklení lodžie či balkonu minimalizuje tepelné ztráty a také chrání před prachem či hlukem z ulice. O dešti a sněhu ani nemluvě. Jaké jsou další výhody, ale i stinné stránky zasklení otevřených prostor domu a na co si při zasklívání dát pozor?

Zasklení otevřených prostor domu, jako je lodžie, balkon, terasa nebo veranda, umožňuje proměnit jinak málo využívané místo v další místnost určenou pro odpočinek či práci nebo jednoduše rozšířit přilehlou místnost. K tomuto praktickému zvětšení obytné plochy se uchylují zejména obyvatelé malých (často panelových) bytů, kteří místo navíc – které lze navíc využívat celoročně – nejvíce ocení.


Stačí si vybrat správný zasklívací systém a solidní realizační firmu, která zasklení balkonu či lodžie odborně provede – samotná montáž je pak otázkou několika málo hodin. Odborníci na zasklení také často poskytují technickou pomoc se stavebním povolením, které je nutné získat od příslušného stavebního úřadu.

​​K jakým účelům lze zasklenou lodžii či balkón využít?

Neumíte si představit, co se zaskleným prostorem? Pojďme začít trochou inspirace – na zasklený balkon stačí přidat umělý trávník, květináče s trvalkami nebo truhlíky s bylinkami. Dvě křesílka k posezení, stoleček na podávání nedělní snídaně a rázem přestanete litovat, že nemáte vlastní zahradu! A co rychlá inspirace pro zasklené lodžie? Přidejte stínící rolety, pracovní stůl s monitorem, kvalitní židli – a osobní mini pracovna pro dny na „home office“ je na světě!

Výhody zasklení lodžie nebo balkonu

Jednou z největších výhod zasklení venkovních prostor je úspora energie. Zasklením totiž dochází ke snížení tepelných ztrát nejen z přilehlého pokoje, ale z celého bytu – a to o 20 až 50 procent.


Zasklení však funguje i jako hluková izolace a ochrana před prachem, deštěm a sněhem. Také zamezuje vniku nepříjemného hmyzu nebo usídlení holubů na balkóně! V neposlední řadě se jedná o další bezpečnostní prvek, který může odradit zloděje.

Výhodu v podobě obytného prostoru navíc – například na místo pro zimní zahradu nebo relaxaci a odpočinek – ocení zejména domácnosti žijící na malém prostoru bez zahrady.

Nevýhody zasklení lodžie nebo balkonu

Stejně jako vše na světě – i zasklený otevřený prostor má své stinné stránky. V prvé řadě je to zvýšené riziko vzniku plísní. Na skle může kondenzovat voda, což přispívá k vyšší vlhkosti zaskleného prostoru. Zejména v parních letních dnech je tak nutné větrat a vytvářet průvan.

Další problém zaskleného prostoru, který může nastat hlavně v létě, je tvorba přílišného tepla. Prostor se přehřeje a bude v něm parno „jako ve skleníku“. Tomu však lze předcházet vhodnými doplňky, jako jsou ​​žaluzie a rolety na zasklený balkón či lodžii.

​Jaký systém zasklení lodžie či balkonu vybrat?

Obecně lze systémy zasklení lodžií a balkonů rozdělit na dva hlavní typy, a to rámové a bezrámové zasklení. V čem tyto systémy spočívají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Rámový systém

  • Materiál: čiré sklo o síle 4 až 6 mm, nebo 16milimetrové izolační dvojsklo + profily z hliníkových slitin nebo jiných materiálů (dřevo, plast)
  • Systém je zhotoven z jednoho až osmi posuvných křídel, která jsou pohyblivá díky spodní a horní kolejnici
  • Odtok dešťové vody zajišťují otvory ve spodní kolejnici
  • Větrání zajišťují průduchy mezi skly a kolejnicemi
  • Boční uzavíratelné profily a vertikálními profily zajišťují dostatečnou těsnost celé konstrukce
  • Tento systém chrání prostor nejen vůči povětrnostním vlivům, ale také slouží jako hluková izolace a navíc je uzamykatelný – tudíž ochrání i před vniknutím zloděje
  • Maximální rozměry: 12×2,5 metru (lze rozšířit v kombinaci s pevnými okny)
  • Hmotnost systému: 23 kg na 1 metr (při výšce zasklení 1,5 metru) v případě čirého skla, nebo 40 kg na metr (izolační dvojsklo)
  • Možnost otevírání skleněných tabulí: až tří čtvrtin plochy balkonu nebo lodžie
  • V případě potřeby lze skleněné tabule vysadit a nechat prostor úplně otevřený

Bezrámový systém

  • Materiál: skleněné tabule o síle 6 mm vsazené do plastových profilů – ty zajišťují otevírání a posouvání jednotlivých tabulí
  • Skleněné tabule nemají konstrukční rám, který by bránil průchodu světla do místnosti
  • V případě použití posuvných skel je možné otevřít téměř celý prostor
  • V případě použití otočného systému možnost otevírání v jednom místě – a to na čepech dílů směrem do prostoru lodžie či balkonu
  • Odtok zajišťují plechové okapové lišty, které je možné připevnit ke spodnímu a hornímu profilu
  • Maximální rozměry: 12×1,7 m, nicméně lze zvětšit přidáním pevných oken
  • Hmotnost systému: 27 kg na 1 metr zasklení