Obsah článku
Domácí dílnu dnes nevyužívají jenom muži, ale často se tam rády schovají i ženy a díky moderním elektrickým pomocníkům zvládnou nejen drobné opravy, ale také větší projekty. Víte, co vše potřebujete k dobře odvedené práci?
V každé domácnosti je potřeba občas něco opravit nebo vylepšit. V takovém případě se hodí mít svou vlastní dílnu. A pokud vás kutilství baví, zařiďte si vlastní dílnu. Po náročné práci v kanceláři se tak můžete doma odreagovat při fyzické námaze a vyrobit si nebo rekonstruovat třeba vlastní nábytek.
Bez elektřiny by to nešlo
Domácí elektrocentrála bude váš nejlepší přítel. Proč se trápit hodiny ručním broušením, vrtáním nebo natíráním, když to můžete sfouknout během chvilky elektrickým nářadím.
A pokud máte dílnu v garáži nebo na chalupě, kde není přívod elektřiny, tak vám právě vlastní generátor zabezpečení plynulý chod vaší práce. Podle náročnosti a preferencí si můžete zvolit domácí elektrocentrálu dieselovou, benzínovou, invertorovou nebo dokonce přenosnou.
Pevný pracovní stůl vás podrží
V dílně je vždy nejdůležitější bezpečí. Pracovat na rozviklaném starém stolku rozhodně nedoporučujeme, je to záruka zbytečných nehod. Pořiďte si bytelný a prostorný pracovní stůl, kde si můžete přidělat i základní nářadí jako stojanovou vrtačku a svěrák. Pokud máte menší prostor, zvolte pojízdný pracovní stůl, abyste ho mohli podle potřeby přesouvat.
Jak vybrat správný pracovní stůl
- Nešetřete na rozměrech pracovní desky, zvažujte, jaké nářadí budete potřebovat a jak velký materiál obrábět.
- Zvolte pevný a kvalitní materiál konstrukce. Stůl by měl stát pevně i při práci a neujíždět vám pod rukama.
- Pojízdný stůl by měl mít možnost zastabilnění koleček. Posouvání je skvělé, ale ne při práci. Pojízdný stůl můžete mít jako přídavný.
- Výška stolu závisí od vaší výšky a práce, kterou na něm budete dělat. Pokud nemá stůl možnost individuálního nastavení, dobře výšku promyslete.
- Nezbytnou součástí je úložný prostor a některé stoly umožňují přidat úložné stěny, šuplíky a další nezbytnosti přímo ke konstrukci.
Dopřejte si kvalitní nářadí
Dílna bez nářadí by nebyla dílna. Základní nářadí je určitě jednoduché ruční, ale s aku nářadím a elektrickým nářadím si poradíte hravě i s většími opravami a velkolepými projekty.
Co vám v dílně nesmí chybět
- metr, pravítko a další pomůcky pro měření a přenášení velikosti a tvarů
- ruční nářadí jako je kladivo, šroubovák, nebozízek, kleště, štípačky apod.
- aku nářadí, které vám práci ulehčí a zvládnete s ní opravy i levou rukou
- hřebíky, šrouby, matičky, podložky, hmoždinky a další drobné nezbytnosti
- barvy, laky, tmely, štětce, špachtle a houbičky
- ředidlo a čistící prostředky
- smeták, kbelík a mop pro vytírání podlahy
- rozhodně se bude hodit i výkonný vysavač
- prodlužovačky a zdroj elektřiny (např. přenosný generátor)
- pracovní oděv a ochranné pomůcky
- vybavená lékárnička
Nepodceňujte bezpečnost
Bez ochranných pomůcek se do práce ani nepouštějte. Ochranné brýle, rukavice a oblečení je základ. Pro dlouhodobou práci s hlučným nářadím používejte také sluchátka, která umí ztlumit zvuk a ochrání tak váš sluch. Rozhodně se věnujte také bezpečnosti v prostoru.
- zabezpečte si správné osvětlení nad prostorem i pracovní plochou
- zabezpečte si větrání nebo odsávání vzduchu
- nepoužívejte elektrické nářadí v blízkosti puštěné vody
- větrejte při práci s hořlavým materiálem a pozor na jiskření
- nepoužívejte poškozené nářadí
- nepracujte, když jste nemocní nebo vám je nevolno
- pravidelně kontrolujte vybavení lékárničky