Co očekávat v menopauze

Vynechává vám menstruace, hodně se potíte, máte návaly a problémy se spánkem a mění se vám nálady? Obtížně se soustředíte, někdy zapomínáte, a ještě k tomu se zvyšuje vaše hmotnost? Pokud máte část těchto příznaků a blížíte se věku padesáti let, je velmi pravděpodobné, že se dostáváte do období přechodu a následně menopauzy. Některé ženy trpí více příznaky, jiné projdou tímto obdobím bez problémů. Co vše můžete v této životní etapě očekávat a jaké jsou možnosti prevence či léčby?

Co je menopauza a kdy přichází

Menopauze předchází klimakterium neboli přechod. V době přechodu se snižuje tvorba estrogenu a progesteronu a žena má výkyvy menstruace. V průběhu několika let menstruace zcela ustane, což může trvat od dvou až do sedmi let. Pak přichází menopauza. Nepravidelnou či najednou ukončená menstruace je typickým znakem u naprosté většiny žen, další příznaky menopauzy jsou značně individuální. Malá část žen projde klimakteriem i menopauzou bez větších příznaků, pro více žen je však tento čas dosti nepříjemný. Naprosto zásadní změny v organizmu ženy začínají před padesátým rokem věku, nástup je však velice rozdílný. Ještě před samotným přechodem se mohou objevit první příznaky nástupu přechodu a následné menopauzy.


Co je pro přechod a menopauzu typické

Jak přechod, tak menopauza se ohlašují nepravidelnou a ustávající menstruací, nadměrným pocením, změnami nálad, zhoršením soustředění, opakovanými bolestmi hlavy, neklidným spánkem a nabíráním na hmotnosti. Velmi příznačné jsou tzv. návaly horka.

Žena je nemůže ovlivnit a přicházejí zcela nečekaně. Začínají zpocením a pokračují silným zčervenáním hlavně v oblasti obličeje a krku. Ženy tyto projevy značně poznamenávají psychicky. Vysychá i pokožka a dochází k zeslabení vlasů. Celkově se snižuje jejich kvalita, lámou se a vypadávají. Vysychá i poševní sliznice, žena tak může mít problémy při pohlavním styku. Protože klesá hladina hormonů, zvyšují se zdravotní rizika jako je ucpávání cév a také osteoporóza, tedy řidnutí kostí. Nejvyšší riziko je u žen, které jsou v přechodu předčasně, ať již přirozenou cestou nebo po odstranění vaječníků.

Oslabení pánevního svalstva a inkontinence

Mnoho žen trápí také pokles pánevního dna a ochablost močového měchýře. Ten mění svou polohu, tkáně v močových cestách se ztenčují a ztrácejí elasticitu. Během menopauzy pak dochází k únikům moči. I to se však dá zvládnout. Skvělým pomocníkem jsou inkontinenční vložky, které úniky bezpečně zachytí. Pod prádlem nejsou vidět a pohltí i zápach moči.


Lékař může doporučit také léčbu estrogeny, které zmírní příznaky menopauzy. Estrogeny se podávají jako krémy nebo čípky. Vhodné je praktikovat cvičení na posílení svalů pánevního dna, nazývané Kegelovy cviky. Ty mohou úniky moči zmírnit nebo zcela zastavit.

Pomůže také prevence obtíží

Jako prevenci přechodových obtíží lze využít dostatečného pohybu a úpravy hmotnosti. Důležitý je i odpočinek, někdy je vhodné pohovořit s psychologem nebo terapeutem. Je nutný individuální přístup. Menopauza je zcela přirozeným jevem, je nutné zjistit hladinu hormonů a posoudit závažnost obtíží. Potom se mohou podat například hormony, u nich je však riziko vedlejších účinků, pokud by byly aplikovány dlouhodobě.

Možná je i lokální estrogenní léčba, pomáhá také hormonální antikoncepce, doplňky stravy, mateří kašička či fytoestrogeny. Samozřejmostí by mělo být omezení alkoholu, kouření, sledování hladiny cholesterolu, kontroly krevního tlaku a přiměřené váhy. Pomáhá i omezení stresových situací. S rozumným a odpovědným přístupem může být i menopauza velmi kvalitním obdobím života.