Konec topné sezóny: co zkontrolovat po zimě?

S koncem topné sezóny přichází pro majitele rodinných domů spousta prací a kontrol, které je potřebné provést. Tento článek nabízí checklist, kterým se můžete řídit. Jen s kvalitní kontrolou a údržbou budou všechny systémy ve vašem domě fungovat, a také nebudete marně hledat kominíka, když ho těsně před zimou shánějí všichni.

Pro dobrou přehlednost rozdělíme kontrolu domu po zimě do 4 oblastí. Postupně se zaměříme na kontrolu topné soustavy, prohlídku střechy a okapů, údržbu oken, a nakonec také na okolí vašeho domu – pokud vlastníte bazén nebo máte na zahradě jezírko.


Kontrola topné soustavy

Ať už svou domácnost vytápíte kotlem na tuhá paliva nebo kotlem na plyn, jedno je jisté. Váš kotel běžel naplno po celou zimu a na konci topné sezóny potřebuje odpovídající starostlivost.

Kotel na tuhá paliva prohlédněte a hlavně opravdu dobře vyčistěte. Během topné sezóny se na něho nachytá spousta nečistot. Toto čištění byste mohli zvládnout klidně sami, postačí například špachtle. Poté je potřebné zaměřit se na šamot a zkontrolovat jeho celistvost, případně pak vyspravte veškeré praskliny v něm. Nezapomeňte také na kontrolu všech roštů a klapek.

Pokud topíte plynem, svěřte prohlídku plynového kotle odborníkovi. Takový kotel je složité zařízení a péče o něho vyžaduje odbornou kvalifikaci. Technik ho vyčistí a provede celkovou prohlídku – zkontroluje veškerá těsnění a další díly jako jsou trysky, ventily, plynový hořák či kabely. V případě potřeby vše seřídí, případně vymění vadné díly.


Pokud budete provádět kontrolu sami, určitě nikdy nezapomeňte na expanzní nádobu. Její role je v topné soustavě hodně důležitá. V případě potřeby v ní upravte tlak, nebo si jí také nechte zkontrolovat odborníkem.

Pokud byste údržbu kotle zanedbali a odkládali jí na poslední chvíli před další zimu, zaplatili byste za technikovy služby mnohem více a také byste museli na prohlídku čekat dost dlouho – jak technici, tak topenáři mají vždy nejvíce práce právě před zimou. Kvalitní kontrolou se vyhnete také zbytečným problémům s tím, že vaše topná soustava bude hřát málo nebo nebude hřát vůbec.

radiátor

Komín

V dalším kroku vás nemine prohlídka komínu. Zde je na místě opět povolání odborníka – kominíka. Kromě toho, že váš komín vyčistí od všech nečistot a sazí, provede také odbornou prohlídku jeho celistvosti a zhodnotí jeho funkčnost. Povinnost nechat komín prohlédnout a vyčistit 1x ročně určuje i zákon. Čistý komín bez sazí bude mít dobrý tah, což snižuje spotřebu paliva i riziko požáru.

V případě spalinovodu na plynový kotel je také nutná prohlídka. Nečistoty se usazují i v něm, a pro správný odvod spalin ven z vašeho domu je naprosto nutné, aby se spaliny pohybovaly správným směrem. Zanesený spalinovod by mohl způsobit mnoho zbytečných problémů.

Co se týče poslední části topné soustavy, radiátorů, jejich údržbu a celkovou kontrolu je nejvhodnější provádět ještě před začátkem topné sezóny. Nicméně, pro úplnost kontroly po konci zimy je alespoň obejděte a zhodnoťte pohledem, zda nikde nic nekape. Celková prohlídka spojená s odvzdušněním vás bude čekat zase před začátkem nové zimy.

Údržba oken

Umytí všech oken se doporučuje alespoň 2x do roka. Jako ideální čas pro jedno z těchto čištění se nabízí jaro a konec topné sezóny, a vy tak při očistě skel můžete provést rovnou celkovou prohlídku a údržbu. Na co všechno se podívat?

Těsnění a kování

Na vašich oknech prohlédněte veškerá těsnění. Musí se očistit od veškerých případných nečistot a je vhodné je ošetřit silikonovým olejem. Jestliže těsnění už trouchniví, bude potřebné ho vyměnit.

Poté se podívejte také do odvodňovacích kanálků. Jsou to ty malé otvory v dolní části rámu. Tyto kanálky musí být průchozí a během zimy do nich mohla zatéct spousta nečistot.

Kování k bezchybnému fungování potřebuje alespoň jednou ročně promazat. Výrobci doporučují pro svá okna různé typy olejů, pokud nevíte, čím mazat, vhodný bude opět silikonový olej, kterým nemůžete nic zkazit. Promažte celé kování, zejména se zaměřte na jeho pohyblivé části.

Seřízení

Toto je ta složitější část údržby oken. I když jste před zimou měli okna perfektně seřízená, během teplotních změn materiály různě usedají a pracují, což může zapříčinit drhnutí okna nebo různé netěsnosti.

Pokud si na toto troufáte, k seřízení budete potřebovat imbusový klíč a návod pro konkrétní okna. Podle typu problému se okna seřizují buď pomocí seřizovacích šroubů, nebo se v seřizovacích bodech upravuje přítlak. Pokud si nejste úplně jisti, zavolejte si servis – obvykle ho zajišťuje firma, která okna instalovala.

Plastová okna mají také dva režimy – zimní a letní. Před zimou a po ní by se proto vždy měli nastavit na ten správný. Pokud jste o tomto faktu nevěděli, vše potřebné najdete v návodu k vašim oknům. Přepínání mezi režimy je jednoduché a s návodem to určitě zvládnete.

Kontrola střechy a okapů

Během zimy musí veškerý nápor sněhu zvládnout střecha vašeho domu, proto byste na ní na jaře určitě neměli zapomenout.

Proveďte základní vizuální prohlídku – zkontrolujte, zda se někde neposunuly tašky, zda nejsou nějak poškozeny, podívejte se na odvětrávací komínky. Zkontrolujte veškeré oplechování střechy. Poté střechu prohlédněte také z půdy. Nikde nesmí ani trochu zatékat – zatékání by se dříve či později začalo projevovat shnilými krovy či oprýskanými omítkami.

Menší závady, jakou je například posunutá taška, určitě zvládnete, v případě větších poškození ale určitě volejte pokrývače. Střecha je důmyslné zařízení a její opravy vyžadují odbornou kvalifikaci.

Pokud je vaše střecha v pořádku, přejděte ke kontrole okapů a úžlabí. Téměř určitě budou po zimě hodně zanesené a budou potřebovat vyčistit. Pokud byste toto zanedbávali, okap by se dřív nebo později ucpal a mohl by způsobit zatékání do domu.

Tip: Věnujte svůj čas i jarní kontrole a úržbě chalupy.

Údržba bazénu a jezírka

Pokud máte vedle domu bazén, čeká na vás další práce 🙂

V první řadě je nutné důkladné vyčištění bazénu – nejen vody, ale celková mechanická očista všech jeho povrchů. V dalších krocích zprovozníte a pročistíte veškerá bazénová zařízení – oběhové filtrační čerpadlo či případné další příslušenství.

Po opětovném napuštění bazénu upravte pH vody, případně její tvrdost a také použít běžnou bazénovou chemii k úpravě vody. Nyní je bazén připravený na nadcházející letní měsíce.

Zahradní jezírko

Pokud si svou zahradu zkrášlujete jezírkem, tak i to se těší na vaši důkladnou péči.

Ze všeho nejdříve zbavte vodu veškerého spadaného listí, rostlin a dalších nečistot. A pokud voda zapáchá, zvažte celkovou výměnu.

Poté si projděte a zkontrolujte veškerá zařízení, která ve vašem jezírku používáte – mohou to být čerpadla, spínače, přívody, osvětlení nebo třeba celá pergola. Změřte také pH vody a v případě potřeby ho upravte.


Pokud nic z návodu nepodceníte a opravdu poctivě vše zkontrolujete a odstraníte případné nedostatky, zaručeně vám na začátku nové topné sezóny vše zafunguje, jak má. Vy tak budete mít v letních a podzimních měsících už od těchto prací klid.

V neposlední řadě si určitě také ušetříte spoustu času, námahy a také financí, které se pojí s případnými haváriemi na různých zařízeních vašeho domu v důsledku zanedbaných kontrol. Navíc, řešit například porouchaný kotel či zatékající střechu až v další topné sezóně, kdy potřebujete teplo nejvíc, se opravdu nehodí.