Co zkontrolovat před dovolenou autem do zahraničí

Je přirozené být z daleké cesty nervózní. Aby vše proběhlo bez zbytečných starostí, je dobré na cestu připravit auto i jeho řidiče. Tento článek je návod, díky kterému na nic nezapomenete, a zároveň přinášíme tipy na zajímavé a neokoukané destinace, kam můžete vyrazit.

Podle dat Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou během roku vlastním autem zhruba polovina Čechů. Nejčastěji míříme do tradičního Chorvatska, na Slovensko, do Itálie a do Francie. Daleké cesty představují velkou fyzickou i psychickou zátěž a proto je třeba věnovat čas přípravě.


Co všechno je nutné udělat před cestou?

 1. Zkontrolovat technický stav auta
 2. Zajistit co nejmenší fyzickou únavu řidiče
 3. Naplánovat trasu
 4. Ověřit si platnost všech dokladů
 5. Zjistit předpisy v zemích, kudy budete projíždět
 6. Dodržovat při jízdě zásady bezpečnosti
roadtrip, dovolená autem
Fotka od nextvoyage

Připravte si auto i povinnou výbavu

Triviální věc, jako je docházející chladící kapalina, se na dálnici v cizině může změnit ve velký problém. Abyste se případným problémům vyhnuli, stačí před cestou udělat málo:

Doplnit provozní kapaliny

Zkontrolujte stav technických kapalin: palivo, olej, chladicí a brzdové kapaliny a voda do ostřikovačů. Dívejte se, zda nejsou zakalené, zatmavené nebo v nich něco neplave. Prodávají se i testery pro analýzu kvality kapalin v autě.

Zkontrolovat systémy auta

 1. Zkontrolujte pneumatiky – zda nejsou poškozené či sjeté a mají správný tlak. Hloubka dezénu ve většině zemí nesmí být menší než 1,6 mm. Pokud budete plně naložení, raději je dofoukněte o 10-15 % nad doporučený tlak ještě předtím, než auto naložíte.
 2. Hledejte možný únik kapalin – nejen na zemi pod autem, ale i v motoru. Zvažte i to, zda si nenechat vyměnit olej v převodovce. Navzdory tvrzení výrobců v praxi většinou doživotní výdrž nemá.
 3. Zkontrolujte světla a brzdy.
 4. Vyzkoušejte správnou funkci klimatizace. Pokud jste ji nenechali dlouho zkontrolovat, je možná na čase se postarat o naplnění autoklimatizace chladivem. To totiž přirozeně postupně uniká.
 5. Zkontrolujte a případně vyměňte vzduchový filtr.
 6. Stěrače by měly stírat povrch skla po celé své délce. Jinak na skle může vzniknout šmouha, která znepříjemňuje a snižuje vidění.
 7. Můžete utáhnout viditelné šrouby a matice, a to jak v motoru, tak na kolech.

Výše jmenované úkony představují zběžnou uživatelskou kontrolu. Pokud chcete mít úplnou jistotu, že je vaše auto ve všech ohledech připravené (obzvlášť pokud je starší výroby), klidně jej svěřte autoservisu s tím, že chcete celkovou kontrolu stavu vozidla před dlouhou cestou.


Vzít si palivo do zásoby

Ne ve všech zemích je hustá síť čerpacích stanic. Zvlášť to platí o východních zemích. Není od věci mít připravený 10l kanystr s benzínem nebo naftou. Je však pochopitelné, že ho kvůli nedostatku místa už není kam dát.

Pokud jede váš vůz na LPG, může pro vás být užitečné si před plánováním cesty zkontrolovat i umístění lpg stanic na mapě.

Vyberte správné pojištění

Povinné ručení mají všichni řidiči. Z něj se kryje škoda způsobená při řízení na cizím majetku. K uhrazení škody na vlastním autě slouží havarijní pojištění, a to už povinné není. Bez něj si škody na autě platí člověk ze svého. Asi se shodneme, že nemít havarijní pojištění se nevyplácí. V zahraničí je to o to horší, že opravy tam bývají mnohem dražší než v Česku. Obzvlášť na západě.

Není tedy od věci si na dobu pobytu dojednat havarijní pojištění. Dnes už pojišťovny nabízejí možnost krátkodobého, například měsíčního havarijního pojištění.

Nezapomeňte také na vlastní pojištění – cestovní pojištění lze sjednat online za pár minut, a často už bývá také součástí jiných služeb, které využíváme (bankovní účty, karty, apod.).

Asistenční služby

Mnoho řidičů netuší, že součástí havarijního pojištění a povinného ručení jsou i základní asistenční služby. Jejich konkrétní rozsah najdete u své pojišťovny, stejně jako možnost si je rozšířit. Asistenční služby se vztahují na všechno možné, co se může přihodit: vybitá baterie, výměna pneumatiky, doplnění provozních kapalin, oprava motoru (na místě nebo v servisu), prázdná nádrž nebo zabouchnuté klíče. Toto všechno je asistenční služba schopná zajistit i v cizině.

Nezapomeňte si v případě nehody vyžádat od policie protokol pro pojišťovnu! Bez něj nikdy neodjíždějte z místa nehody.

Tip: Pokud jedete na dovolenou autem z půjčovny, zjistěte si jejich podmínky v případě nehody/krádeže auta. Solidní autopůjčovny vám přistaví nové auto i v zahraničí a přeberou za vás vyjednávání s pojišťovnou.

Nachystejte si doklady, léky a jídlo a pití

Zkontrolujte si datum platnosti na všech dokladech, které potřebujete s sebou:

 • Řidičský průkaz
 • Občanský průkaz nebo pas
 • Malý technický průkaz a Zelenou kartu
 • Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě
 • Doklad o havarijním a cestovním pojištění, pokud ho máte
 • Potvrzení o zdravotní způsobilosti pro řidiče nad 60 let
 • Všechny důležité dokumenty, doklady a podobně, mějte vždy po ruce v malém batůžku, který můžete tahat všude sebou

V rámci Šengenského prostoru by vám na cestování měl stačit občanský průkaz. Ne však celá Evropa je jeho součástí. Udělejte si přehled o tom, do kterých zemí potřebujete a nepotřebujete pas.

Důležité jsou léky proti nevolnosti a průjmu. Než je koupíte, ujistěte se, že nezpůsobí ztrátu pozornosti a nezvyšují únavu. Takový lék rozhodně nepodávejte řidiči. Stejně tak se vybavte nadbytkem pitné vody. Uvíznout v koloně na rozžhavené dálnici by jinak mohlo být nejen velice nepříjemné, ale dokonce i nebezpečné. Mějte také sepsaný seznam všech věcí, které chcete vzít.

Naplánujte trasu

V dnešní době GPS a navigačních aplikací v mobilu se zdá být plánování trasy přežité. Jenže na různých místech po cestě se může stát, že vypadne signál (ne všechny země mají dokonalou mobilní síť, zejména v horách). Proto je dobré mít s sebou i starý dobrý autoatlas a dopředu si naplánovat cestu.

Hodí se i držák na mobil do auta s integrovanou nabíječkou, který se postará zase o tom, aby nedošel dech vašemu mobilu s navigací.

Plánování zahrnuje zjistit si, zda danou zemí projedu s dálniční známkou, nebo se v ní platí mýtné. Dále poplatky a ceny pohonných hmot. Ty se liší stát od státu a stejně jako u nás platí, že mimo dálnice a hlavní tahy bývají ceny příznivější (rozdíl v ceně je v západní Evropě mnohem větší než u nás). Může se hodit i potenciální místo na přespání.

Předpisy a povinná výbava

Předpisy v jednotlivých zemích se různí a s nimi i povinná výbava. Například v Rakousku musí počet reflexních vest vycházet pro všechny osoby v autě a je zakazáné používat autokameru. Tyto zdánlivé maličkosti vás vzhledem k přísným pokutám mohou přijít na stovky Eur. Dokupte si vesty, hasicí přístroj (pokud nemáte), autolékárničku a zkontrolujte si i zbytek vybavení.

Co se silničních předpisů týče, nastudujte si hlavně maximální povolené rychlosti na jednotlivých typech komunikací. Pak vás bude zajímat bezpečný odstup, povinnost denního svícení, kdy musíte mít zimní pneumatiky a hloubka dezénu pneumatik. Některé země mají svá zvláštní specifika – například pokud ve Švýcarsku a Španělsku řídíte s brýlemi, musíte mít i jedny náhradní. Také počítejte s tím, že dopravní značky budou v různých zemích vypadat jinak.

Odpočatý a připravený řidič

Řidič je ústředním bodem celé cesty. Všechno se točí hlavně kolem něj. A úhlavním nepřítelem řidiče je nesoustředěnost, která je podle statistik nejčastější příčinou dopravní nehody. To hrozí především u mladých lidí, kteří se během cesty chtějí všelijakými způsoby zabavit. To v autě vytváří chaos a rozptyluje to řidiče, který chce mnohdy být součástí dění. Telefonovat, jíst nebo ladit navigaci při řízení samozřejmě neexistuje.

Druhým největším nepřítelem řidiče je únava. To znamená především nevyspalost a fyzické a psychické vyčerpání z práce nebo jiných náročných aktivit. Několik nocí před cestou je dobré chodit si brzy lehnout a pořádně se vyspat. Spánek bude řidiče nejspíš i tak za jízdy pokoušet. Důležitá je zapnutá klimatizace, která drž nízko teplotu v autě, a určitě neuškodí povzbuzovací energetické nápoje nebo káva.

V případě kávy mějte na paměti, že bezpečnou dávku představuje 3-6 mg kofeinu na kg tělesné váhy. Pro 70 kg jedince se tak bezpečná dávka může pohybovat mezi 210 mg a 420 mg. Přitom kofein obsahují kromě kávy (200 ml filtrované kávy obsahuje 90 mg kofeinu) také energetické nápoje (250 ml obsahuje 80 mg kofeinu), plechovka koly (355 ml obsahuje 40 mg kofeinu) či tabulka čokolády (50 g mléčné čokolády obsahuje 10 mg kofeinu). Dejte si tedy pozor na kombinování různých zdrojů kofeinu.

V případě, že vám káva nedělá dobře, může být vhodnou alternativou i kvalitní zelený čaj. Kombinace kofeinu a L-theaninu v čaji totiž může snižovat úzkost a stres, což se na dálnici hodí.

Odpočinek nebo střídačka

Ideální je pochopitelně mít řidiče dva a střídat se po čtyřech hodinách. Když je řidič jen jeden, neměl by řídit déle jak čtyři hodiny, lépe tři. Pak vystoupit na čerstvý vzduch, protáhnout se, občerstvit se a pokračovat. Dlouhou cestu klidně můžete rozpůlit a přespat někde na motelu.

Abyste nemuseli řídit po časovým presem, vyjeďte klidně o tři hodiny dřív, než kolik je potřeba podle navigace (a k tomu přičtěte ještě přestávky). Není asi třeba říkat, že je lepší v klidu dvě hodiny potom někde počkat a jít se třeba projít, než se stresovat. Od toho na dovolenou nejedete, ale tolik lidí to přitom dělá.

Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale také správná poloha řidiče při sezení může zachránit životy při nehodě. Umožňuje totiž rychleji zareagovat:

 • Opěradlo je ve svislé poloze
 • Vzdálenost volantu od hrudníku je 25 centimetrů
 • Sedačka je v takové poloze, aby noha na sešlápnutém pedálu byla volně pokrčená
 • Správné držení rukou je na deváté a třetí hodině, když si představíte volant jako ciferník.
 • Volant svíráme všemi prsty.

Šťastnou cestu!