Dekorace do oken pro čtyři roční období

Ať už bydlíte v rodinném domku nebo v paneláku, určitě chcete mít okna, na která je radost pohledět. Kromě truhlíků s květinami jsou stále častěji na oknech k vidění také nejrůznější dekorace. Výzdoba oken odpovídá ročnímu období a obyvykle odráží aktuální probíhající svátky. Pokud jste při výběru dekorace na okno nováčky, nechte se inspirovat našimi radami, jak na to. 

Kam dekorace (ne)umístit

Zásadní otázka je, jestli máte okna do ulice nebo do dvora – případně oboje 🙂 A dále také, v jaké jsou výšce. U oken v přízemí do ulice bohužel hrozí, že dekorace někdo odcizí, případně během nějaké opilecké eskapády zničí, proto zde nedoporučujeme dávat venkovní dekorace nebo aspoň ne takové, na kterých vám hodně záleží. Ve velkých výškách (v paneláku) už zase dekoraci nikdo zvenku neocení, takže myslete na to, že ji děláte hlavně pro sebe.


Výzdobu neděláme jen pro sebe, ale také pro kolemjdoucí a pokud bydlíme v bytovém domě, tak trochu i pro své sousedy. Proto bychom měli respektovat místní zvyklosti.

Pokud se rozhodneme pro větší výzdobu, neměla by nikoho ze sousedů omezovat ani ohrožovat případným pádem. Ostatně, ve všem platí, že chceme-li respekt druhých, měli bychom i my respektovat je. A taky bychom měli myslet na toho, kdo za daným oknem bydlí. Ptejte se jich na názor, protože oni se na dekorace budou dívat každý den. 

Počasí významně ovlivní vzhled

Nejen důležité svátky, ale také venkovní teplota má na vzhled našich oken zásadní vliv. S jarem okna ožívají barevnými květinami (pozor jen na pravidelnou zálivku, zvlášť máme-li okna na slunné straně domu). Ale ani v zimě se nemusíme truhlíků vzdát, jen květiny musí vystřídat buď odolné jehličnany, případně jen truhlíky využijeme jako základnu pro dekorace z větví, suchých plodů, případně umělých květin. Musíte samozřejmě myslet i na praktičnost. Pokud potřebujete oknem větrat, nesmíte si ho zevnitř zabarikádovat velkou dekorací, která bude bránit v otvírání okna. Stejně tak nesmí dekorace překážet třeba při zalévání květin v truhlíku. 


Druhy dekorací do oken

Dekorace se mohou buď umisťovat na parapet, či zavěšovat do oken. Okna můžete použít také jako malířské plátno a obrázky namalovat přímo na sklo, případně použít nalepovací dekorace, ať už si je uděláme sami, nebo si koupíme dekorační samolepky. 

Bohatá je také škála toho, co lze použít pro dekorování oken – od přírodnin, jako jsou živé i sušené květiny, větve, šišky, kameny, plody, trávy apod. přes umělé květiny, zapichovací ozdoby, závěsné věnečky a další dekorace k pověšení až po typické ozdoby související s konkrétními svátky – např. betlémy, slámové či keramické sošky a figurky andělů a hvězd o Vánocích. Krásné mohou být ale celé série závěsných ozdob, třeba květinová poupata, motýlci či jiné drobné prvky v různých výškách. Zvlášť v zimě se v řadě oken objevují také svícny i LED světelné závěsy. Důležité je různé prvky vhodně kombinovat a zdobnost nepřehánět. Roztomilost může velmi snadno sklouznout ke kýči. 

Různorodé jsou také truhlíky a květináče pro venkovní umístění květin. A klidně i truhlíky a květináč mohou být i dekorací díky dřevěnému obložení, proutěným, kovovým či keramickým obalům apod. Nebo může použít i netradiční nádoby a květiny zasadit třeba do vyřazené konvičky, a to platí jak pro venkovní, tak vnitřní květiny. 

Fotka od StockSnap

Na venkovní parapet se obvykle nedávají dekorace, které by mohlo poškodit počasí. Důležité je, aby odolaly nejen dešti, ale také větru. Nic by nemělo ohrozit lidi, kteří se pohybují pod oknem.

Výzdoba podle ročních období

Každé roční období s sebou nese typické prvky dekorace do okna. Část z nich je sezónní, část plyne ze svátků, které jsou pro dané období typické, a další mohou souviset i s momentální oblibou dané dekorace. Znáte to – kamarádka něco použije, vám se to líbí, tak to chcete taky, od vás si to okopíruje další a za chvíli má podobnou dekoraci půl města. 

Jarní výzdoba oken

Jaro máme spojeno s novým začátkem, ať už jde o probouzející se přírodu, jarní úklid i velikonoční symboliku. Dekorování oken také většinou zahajujeme na jaře tím, že okna i jejich parapety důkladně omyjeme. Jaro je také obdobím, kdy se na našich oknech po zimě znovu objevují květiny – od prvních jarních jako jsou macešky, petrklíče, narcisky, tulipány, hyacinty, modřence… 

Na jaře jsou květiny často doplňovány o zápichy s jarní či velikonoční tématikou, například zvířátka (kuřátka, zajíčci, ovečky…), motýlky, velikonoční vajíčka apod. Stejné prvky mohou také na oknech viset na stuhách, které připomínají zdobení pomlázky. Ostatně i malé pomlázky samotné se mohou v oknech objevit. 

Častým prvkem jsou různé věnečky ať už k položení na okno, nebo k zavěšení. Dominantní jsou veselé pastelové barvy, přičemž je vhodné ladit barvy květů a dekorací tak, aby vzájemně ladily. Pro velikonoční dekorace na okna je obvyklá světle zelená v kombinaci se žlutou, modrou, fialovou, bílou či růžovou, ale klidně i sytější odstíny jako červená, hnědá či tmavě zelená.

Populární je také jarní výzdoba do oken z papíru, třeba velká barevná vajíčka, která namalujeme s dětmi a pak přilepíme nebo zavěsíme do okna. Právě společná výzdoba dětského pokoje a dalších prostor je vždy příjemnou součástí přípravy na nadcházející Velikonoce, ale i další svátky. 

Koupit můžeme také přímo velikonoční samolepky na okno, nebo si kraslice namalovat speciálními barvami rovnou na okenní sklo. 

Fotka od NoName_13

Po Velikonocích z oken stačí odstranit vajíčka a další vysloveně velikonoční tématiku, ale květiny v truhlících můžeme nechat, dokud pokvetou a pak je nahradit postupně dalšími květinami, které se už spíše hodí k létu.

Letní výzdoba oken

Typickou výzdobou letních oken jsou u nás hlavně muškáty (klasické i převislé), petúnie, surfinie, verbeny, ale i další teplomilné rostliny. Za oknem nám může vonět třeba levandule. Krásně vypadají také různé trávy, či převislé zelené rostliny v kombinaci s barevnými květy. Letní výzdoba oken je prostě hlavně o rostlinách, sytých a zářivých barvách a letním slunci.

Léto nemáme spojeno s nějakým typickým svátkem, ale i tak si můžeme okna vyzdobit. Na chalupě mohou být krásnou dekorací i dřevěná polínka vyskládaná pod oknem. Do města si zase léto můžeme přilákat již zmíněnými závěsy z květinových poupat třeba růží, kopretin, slunečnic či jiných výrazných květin. Letní dekorace můžeme ale tvořit také třeba ze slámy, nebo si jen dát do okna kytici lučních kvítků, které jsme natrhali na vycházce. Nebo si na okně pěstovat přímo letní dobroty – třeba jahody, či borůvky. Jahody si klidně může dát i do závěsného květináče. Bude to krásné i praktické. 

Fotka od Manfred Antranias Zimmer

Podzimní výzdoba oken

Podzim je z hlediska dekorací doslova ideálním obdobím. Všude je plno plodů vhodných pro podzimní výzdobu, třeba šípky, žaludy, kaštany, bukvice, uschlé traviny, barevné listy stromů a mnoho dalšího. V truhlících jimi může doplňovat stále zelené rostliny, ať už jde o jehličnany, nebo třeba břečťan. S dětmi můžete jednotlivé dekorační prvky v přírodě sbírat a zároveň je učit poznávat. Užít zábavu si můžete také, když s dětmi připravujete podzimní vystřihovánky do oken.

Podzimní sezóna je úzce spjata s dvěma svátky – českými dušičkami, tedy vzpomínkou na zemřelé, a americkým Halloweenem, který už u nás také dost zdomácněl. I když dušičky se týkají hlavně dekorací hřbitovů, můžeme si je připomenout i na oknech, například podzimními věnci či truhlíky, případně rozsvícením svíčky ve skle, s níž si připomeneme ty, kteří už nás opustili. 

Halloween z hlediska dekorací okna válcuje mnohem víc. Asi nejtypičtějším dekoračním prvkem souvisejícím s tímto svátkem jsou dýně všech velikostí a také vše, co se týká čarodějnic a strašení. Barevně dominují oranžová a černá. 

Zimní výzdoba oken

V zimních měsících je asi nejzásadnějším tématem vánoční dekorace do okna, ale i před Vánocemi můžeme dětem okna vyzdobit třeba sněhovými vločkami z papíru, případně samolepkami na okno se zimními motivy. K Vánocům samozřejmě patří také andělé, ať už jde o závěsné andílky z kukuřičného šustí, sošky či svícny. Ty jsou samozřejmě většinou určeny dovnitř, ale existují i sošky, které mohou ozdobit venkovní truhlíky.

Z rostlinných dekorací je pro vánoční okna nejzásadnější chvojí, ať už ve svazcích, věncích nebo truhlících v kombinaci se jmelím, slaměnkami, sušenými plody a dalšími přírodninami, které mohou být v původních přírodních tónech i sytějších barvách. 

Photo by Alisa Anton

Krásnou ozdobou jsou i plátky sušeného ovoce (citróny, pomeranče, jablka), a koření, třeba skořice. Dají se koupit i v květinářství a použít buď ve formě zápichů, nebo přilepit přímo na zelené větve tavicí pistolí. Z umělých prvků se používají například červené plody (umělé brusinky, šípky apod.), typické vánoční hvězdy, cesmíny a samozřejmě i nejrůznější vánoční ozdoby (koule, zvonky, hvězdy, řetězy…).

Adventní doba i Vánoce jsou spojeny se světlen, ať už se jedná o vánoční svícen do oken, nebo vánoční světýlka do oken, třeba jako LED závěsy, LED řetězy či další světelné vánoční dekorace. Existují i světýlka, které jsou na solární pohon, takže je můžete mít venku i bez zásuvky. Můžete použít nalepovací vánoční motivy na okno. 

Barevnost je různorodá. Existují sice sezónní barevné trendy pro každé Vánoce, ale neutuchající oblibě se těší i stříbrná, zlatá, červená, modrá a bílá.

1 Trackback / Pingback

  1. Jak ozdobit stůl na oslavu - VIPlog

Komentáře nejsou povoleny.