Zřizujete dětský pokoj pro školáka? Máme pro vás tipy, jak na to

Když přijde na zařizování dětského pokoje, někteří rodiče mají vše do posledního detailu i barevného odstínu dokonale promyšlené, ale někteří při zařizování ještě tak trochu tápou. Pokud patříte spíše do druhé skupiny, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak zařídit dětský pokoj pro školáka prakticky, moderně a hravě.

Začněte postelí

Pokud bychom některý kus nábytku neměli v žádném případě zanedbat, je to rozhodně postel. V předškolním věku už lze sáhnout po standardní velikosti, a tak se nemusíte bát, že z ní váš potomek brzy vyroste. Nebojte se proto investovat do postele i matrace, které vašemu školákovi poskytnou plnohodnotný spánek. Stejně důležité je zvolit veselé a především kvalitní povlečení a ložní prádlo.


Při výběru postele myslete nejen na kvalitu materiálů, ale také vhodný tvar. Ten by měl odpovídat velikosti pokoje – v případě menších dispozic můžete zvolit vyvýšenou postel, pod kterou se skrývá úložný prostor, případně místo na psací stůl.

Základem je psací stůl

Právě psací stůl bude druhou nejdůležitější položkou na vašem nákupním seznamu. Opět berte v potaz rozložení místnosti. Prostor ušetříte například pořízením rohového stolu, případně multifunkčního modelu, který je součástí postele. 

Na rozdíl od postele musíme u stolu pečlivě zvážit jeho výšku, která by měla v ideálním případě růst s dítětem – z tohoto hlediska jsou nejlepší volbou rostoucí a polohovací psací stoly


Zvolte zdravou židli

Ke stolu patří i vhodně zvolená židle. Její nákup se může opravdu prodražit, na druhou stranu se snažte na jejím nákupu příliš nešetřit. Kvalitní židle je základem zdravého vývoje zad a páteře. Sáhněte po modelech nejen pěkných na pohled, ale především doplněných o ergonomický sedák s možností polohování a područkami.

Nezapomeňte na vhodné osvětlení

Obvyklou volbou je stropní světlo, zapomínat bychom neměli ani na dodatečná osvětlení. Mezi ta naprosto nezbytná patří světlo na psací stůl, lampička na čtení u postele a případně také noční světlo. Pokud chcete mít všechna světla pěkně sladěná, prolistujte katalog osvětlení a vyberte svítidla z jedné modelové řady. Neopomeňte také na vhodnou intenzitu a zabarvení světla – zatímco u lampy na psací stůl je vhodnější chladnější světlo, v případě lampičky na čtení volte světlo teplejší.

Fotka od Markus Spiske

Úložné prostory nejen na hračky

Na závěr je třeba připomenout, že i školáci jsou pořád děti – to znamená, že je stále třeba nezapomínat na dostatek prostoru na hraní a ukládání hraček. Úložné prostory by rovněž měly poskytnout místo na učebnice, sešity a další školní pomůcky. Praktickým řešením jsou šuplíky pod postelí či nejrůznější modulární systémy.