Dopřejte si dobrou kávu. Zasloužíte si to.

Dokážete si představit život bez kávy? Já už ne. Vůně kafe linoucí se z kaváren nebo pražíren kávy v mém sousedství na mě působí blahodárně. Víte, že v Praze byla první kavárna otevřena již v roce 1714? 

Popíjení kafe mám spojené s časem, kdy si na chvíli dovolím zastavit a vypnout. V rámci šetření jsem musela oželit návštevy kaváren, ale chtěla jsem si dopřát kvalitní čerstvou kávu. Po přečtení mnoha článků instantní káva letěla do koše a domů jsem si pořídila moka konvici, ruční mlýnek a pravidelně si kupuji čerstvě upraženou kávu. Z obyčejné přípravy ranního šálku kávy se stal téměř magický rituál. 


Pokud váháte, jestli si pořídit ruční mlýnek nebo elektrický mlýnek, z hlediska duševní psychohygieny (a ušetření peněz) doporučuji mlýnek ruční. U přípravy mletí kávy, která trvá cca 5 minut, si totiž skvěle vyčistíte hlavu a zrelaxujete se. Kávu si melu na dva dny dopředu a uchovávám ji ve skleněné dóze. Čím častěji melete, tím čerstvější a chutnější káva je. Když jsem náhodou přesycená kofeinem, kupuji si výtečnou kolumbijskou kávu bez kofeinu, která naprosto uspokojí mé chuťové buňky. Doporučuji ji i těhotným, kardiakům, lidem trpícím na vysoký tlak či těm, kteří chtějí jednoduše omezit přísun kofeinu.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ALTERNATIVNÍ PŘÍPRAVY KÁVY 

Džezvu (tureckou kávu) jsem poprvé ochutnala před mnoha lety v Anglii. Nasládlá káva s příchutí kardamomu potěší milovníky kořeněných vůní. Jménem nám může připomínat český “turek”, ale není to tak. V džezvě totiž káva nezůstává stát. Na přípravu se používá hodně jemně namletá káva, proto je dobré si ji nechat namlít ve vaší oblíbené pražírně, popřípadě můžete zkusit sami kávu namlít a poté ještě rozdrtit v hmoždíři. 

Pokud máte rádi filtrovanou kávu, určitě doporučuji překapávač Chemex. Mě osobně nadchnul jeho čistý design a potěšila mě i jednoduchá příprava kávy, která zabrala asi 4 minuty. 


Velmi levnou (ale neméně kvalitní) alternativní metodou přípravy kávy se stal French press, ideální pro přípravu klasického turka. Přidanou hodnotou je větší kvalita a kolikrát i lepší káva, než jakou si koupíte v kavárně.  

KÁVA JAKO VÁNOČNÍ DÁREK

Vánoce se pomalu ale jistě blíží. Váháte, co koupit svým blízkým? Mají plný šuplík ponožek a svíček habaděj? Pijí kávu? Originální předplatné kávy je ideálním dárkem. Obdarovaný bude mít možnost každý měsíc po dobu 3, 6 nebo 12 měsíců ochutnat jinou kávu a vy budete moct ušetřit – dle délky předplatného – až 25 %.

A jako lahůdku ke kafi, která pohladí na duši snad každého, vřele doporučuji čokolády Ajala. Chuťově i vizuálně za mě jedny z nejlepších čokolád vůbec. Je mi velmi sympatické, že brněnská čokoládovna Ajala používá obaly z ručně tištěných papírů Calico. Cenově není úplně nejdostupnější, proto bych ji volila jako milý vánoční dárek, který potěší. 

Tina

1 Trackback / Pingback

  1. Útulný balkón vytvoříte snadno - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.