Dostaňte světlo nejen do své duše, ale také do svého domova

Je pochopitelné, že každý má jiné požadavky na bydlení. Někdo hledá malý útulný byt, někdo naopak touží po prostorném domě, kde bude mít hromadu místa. Na jedné věci se však většina lidí shodne. Světlý byt nebo dům na nás působí pozitivně. Ať už jsou vaše preference jakékoli, možná vám při zařizování nového domova pomůže několik našich tipů.

Světlý dům vám doplní po práci energii. Zdroj: Medeu71.

Budete stavět dům? Zamyslete se nad jeho orientací vůči slunci

Pokud plánujete stavět, ujistěte se, že dojem z vašeho domu nezkazí špatná orientace celé budovy. Ačkoli se to možná nezdá, právě světlo uvnitř má velký vliv na celkovou atmosféru v každé místnosti.


Množství slunečního svitu v místnostech může ovlivnit i spotřebu energie. Zejména v dnešní době, kdy je energie stále dražší, vám slunce může ušetřit spoustu peněz za vytápění.

V horkých letních dnech se však váš domov může stát doslova skleníkem. Ano, je náročné navrhnout uspořádání místností tak, aby byly celoročně ideálně osvětlené. Pokud si však dobře rozmyslíte, k čemu chcete jednotlivé místnosti využívat, přijdete na řešení, které vám bude vyhovovat.

Vliv světových stran na jednotlivé místnosti

Východní strana je osvětlena pouze v ranních hodinách. Není nic přirozenějšího než probuzení do ranních slunečních paprsků. Je proto logické, že tyto místnosti se nejčastěji využívají jako ložnice. Přes den tam stejně nejste a večer potřebujete tmu ke spánku. Ideální je udržovat v ložnici nižší teplotu, takže ji nemusíte přes den vyhřívat sluncem.


Pokoje na jižní straně jsou nejsvětlejší, a to po celý rok. Měly by se proto používat co nejvíce. Často se používají jako pracovny, dětské pokoje nebo obývací pokoje. Jižní strana je také ideální pro vstup do zahrady, na terasu nebo pro umístění pergoly. Protože je tato strana nejteplejší, nemusíte místnosti tolik vytápět a přirozeně v nich trávíte většinu času. Nainstalujte si na okna žaluzie, které vás ochrání před ostrým sluncem.

Západní strana se používá pro místnosti, které nepotřebujete vytápět přes den nebo je používáte pouze večer. Na této straně se často nachází kuchyně, koupelna nebo pokoj pro hosty. V případě západní strany nezapomeňte, že světlo svítí téměř kolmo do oken, což může být v letních dnech docela nepříjemné.

Místnosti na severní straně jsou většinou využívány jako účelové pokoje. Jsou ideální pro sušárnu, dílnu, garáž nebo technickou místnost. V těchto místnostech nezůstáváte dlouho, a proto vám nebude vadit slabé osvětlení a přívod tepla. 

Užijte si relaxaci nejen uvnitř domu, ale i venku.
Užijte si relaxaci nejen uvnitř domu, ale i venku.

Ložnice – oáza odpočinku

Odpočinek je pro vaše tělo i mysl velmi důležitý. Užijte si ho co nejvíce. Zaměřte se proto na zařízení ložnice, abyste se do postele vždy těšili a probouzeli se jako znovuzrození.

Vaše ložnice musí být prostorná a nesmí vás v ní nic rušit při odpočinku. Běžný hluk, světlo z ulice nebo zapadající slunce vám mohou znemožnit klidný spánek. Vyhněte se zbytečnému nábytku a předmětům, které v ložnici nepotřebujete.

Vaše ložnice by měla vonět svěže, proto se starejte nejen o lůžkoviny, ale také o matraci a pravidelně větrejte. Vyberte si matraci, která je odolná proti roztočům a plísním a zároveň prodyšná. Nedělejte z ložnice zimní zahradu pro své květiny, aby vám během spánku zbytečně neubíraly kyslík. Pokud dodržíte správný spánkový režim, ráno se probudíte svěží a plní energie.  

Zkuste si zařídit ložnici podle feng-šuej. Správné umístění postele vám může pomoci ke klidnému spánku. Podle feng-šuej postel orientujte na severojižní osu tak, aby vaše nohy nebyly blízko dveří. Lůžko by mělo být přístupné z obou stran, jinak narušíte tok čchi.

Ložnice by měla být prostorná a vzdušná. Zdroj: Medeu71

Venkovní posezení vhodné pro každodenní relaxaci

Pokud máte zahradu, máte vyhráno. Co může být lepšího, než dopřát svým blízkým pobyt na čerstvém vzduchu? Pokud si potřebujete odpočinout o samotě, nemusíte se zavírat do pracovny nebo ložnice. Stačí vytvořit oázu klidu nejen v ložnici, ale také například na terase nebo pod pergolou

Zahrada nemusí být jen účelová. Stejně jako se snažíte navrhnout a zařídit interiér tak, aby byl příjemný, snažte se o totéž i v exteriéru. Stačí najít vhodné místo pro zahradní nábytek, voňavé rostliny a máte ideální místo pro odpočinek s knihou, zahradní párty nebo ranní kávu. 

Pokud nemáte na zahradě místo s dostatkem stínu, můžete si nechat nainstalovat moderní bioklimatickou pergolu, kterou si můžete nastavit podle toho, kolik slunce potřebujete, a která vás dokonale ochrání i v případě nečekaného deště.