Znáte všechny druhy terárií?

Teraristika je fascinující koníček. Není to tak dávno, kdy byl chov hadů, ještěrů, želv a obojživelníků zájmovou činnosti jen úzkého kruhu odborníků. V dnešní době se teraristika stává běžnou a dostupnou téměř každému. Existují specializované obchody i burzy s teraristickými potřebami a zvířaty.

Je to kousek živé přírody přímo ve vašem obýváku a jestliže terárium vhodně zařídíte, můžete zblízka sledovat přirozené chování hadů, ještěrů, želv i obojživelníků. Ale nyní již trochu podrobněji.


Terária se rozdělují do 5 typů

Terária rozlišujeme podle druhu zvířete, které v něm chováme, na:

  • tropická
  • pouštní
  • paludárium
  • insektárium
  • akvaterárium

V každém takovém teráriu musíme pro určitý druh zvířete vytvořit vhodné podmínky, které by jim z velké části imitovaly prostředí z něhož pocházejí, ať už se jedná o teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, intenzitu osvětlení nebo třeba podloží.

Vysoká vlhkost jako v tropech

Tropické terárium – zde je základem určitě vysoká vlhkost vzduchu (asi 80 %). Pro udržení vysoké vlhkosti je vhodné umístit do terária např. fontánku nebo jen často rosit rostlinky. Jako podloží se v tropickém teráriu používá nejčastěji lignocel, což je kokosová drť, která dobře udržuje vlhkost. Osvětlení terária by mělo být intenzivní. A v neposlední řadě by mělo být určitě osázeno rostlinami.


V poušti je sucho a teplo

Pouštní terárium – vyznačuje se naopak nízkou vlhkostí a vysokými teplotami. Ovšem tak jako v poušti, musíme i v tomto teráriu vytvořit podmínky podobné poušti. To znamená vytvořit místa s rozdílnými teplotními stanovišti, aby terárium simulovalo poušť, ve které se během dne razantně teplotní podmínky mění. Terárium by mělo mít intenzivní osvětlení a jako podloží by nám měl posloužit pouštní písek. Nedílnou součástí musí být miska s vodou.

Obojživelníci vyžadují speciální akvárko

Paludárium – je to vlastně terárium a akvárium v jednom a ve své podstatě napodobuje biotop bažiny. Většinou je používán poměr 1/3 vody a 2/3 souše. Ovšem i paludária můžeme dále podle teploty dělit na skupiny a sice tropické a subtropické. Zde chováme především obojživelníky.

paludarium
AI

Hmyz a pavouci ocení umělé rostliny

Insektárium – v insektáriu chováme především hmyz a pavouky. Zde je nutná vyšší vrstva substrátu. Podmínky v insektáriu musíme přizpůsobit chovu daného hmyzu. Například pro zlatohlávky musíme vybavit zařízení i světlem. Co se týká rostlin v insektáriu, určitě budou vhodnější rostliny umělé, které nám hmyz a larvy nebudou okusovat.

Vodní želvy najdeme akvateráriu

Akvaterárium – je určeno pro chov obojživelníků, především vodních želv apod. Je to vpodstatě terárium, které je z velké části tvořeno vodní nádrží.

A na závěr nutno podotknout, že ze zvířat žijících v teráriích se většinou nestanou domácí mazlíčci, se kterými se členové rodiny mazlí. Proto je potřeba dobře zvážit, zda si takové terárium s exotickými zvířaty pořídit.