Dvířka pro domácí mazlíčky

Kdo z milovníků psů a koček by si nepřál pro svého kamaráda co nejvíce svobody pohybu. Oknem už své mazlíčky vypouštět nemusíte, na trhu jsou praktické a bezpečné vychytávky, které přináší potřebnou volnost. 

Dvířka pro psy a kočky možná znáte spíš z amerických filmů, ale stále častěji jsou používané i u nás. Vašim mazlíkům zajistí pohodový a svobodný průchod dovnitř i ven, ale osvobodí i vás – přestanete jim donekonečna posluhovat a ušetříte si mnoho energie.


Výhody, které oceníte: 

  • svoboda pro vás i vašeho mazlíčka
  • úspora času i tepelné energie
  • méně stresu pro obě strany

Mezi velké výhody patří i poměrně snadná montáž, kterou zvládne i průměrný kutil. Pokud si nejste svými schopnostmi jisti, přizvěte si na práci odborníka

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaký rozměr dvířek vybrat?

Při správném výběru dvířek jsou důležité především rozměry vašeho mazlíčka.  Změřte tedy psa či kočku v kohoutku (nejvyšší bod hřbetní linie) a vyberte taková dvířka, jejichž pohyblivá část se nejvíce přibližuje naměřené hodnotě. V potaz berte i případný růst zvířete, aby v budoucnu dvířka nebyla malá. 

Tip: Pokud si chcete být stoprocentně jistí správným rozměrem dvířek, vyřízněte do kartonu otvor podle hodnot uvedených na vyhlédnutém produktu a ověřte si, že se jím pes nebo kočka protáhnou. 


Typy dvířek

Dvířka vybírejte s ohledem na materiál, ze kterého jsou vyrobeny celé dveře. Některé typy jsou přímo určeny pro zabudování do dřevěných či plastových dveří, existují i speciální typy vhodné do skleněných tabulí. Ty využijete například u francouzských oken do zahrad. Sehnat lze i dvířka pro zabudování do zdi.

Dvířka se nejčastěji vyrábí z plastu, který je potažen stejným dekorem jako dveře. Oblíbená je i podoba s hliníkovým rámem, případně bezpečnější plechové verze. V tomto ohledu záleží čistě na vašich nárocích

Tip: Pokud je pro vás prioritou nejen pohodlí vašeho mazlíčka, ale i bezpečí celé domácnosti, podívejte se na průlez pro psy a kočky od výrobce bezpečnostních dveří ADLO

Jednotlivá dvířka pro psy a kočky se liší také systémem zamykání. Ta nejjednodušší můžete nastavit do dvou poloh – zavřeno nebo otevřeno. Další variantou jsou dvířka s magnetickým klíčem, která se otevřou pouze vašemu mazlíčkovi s potřebným čipem na obojku. 

  • Mechanická dvířka s manuálním otevíráním.
  • Magnetická dvířka vybavena silným magnetem
  • Dvířka ovládaná čipem spojeným s čipem na obojku zvířete, dvířka se odemykají v momentě, kdy se zvíře přiblíží ke dveřím.
  • Infra-Red dvířka se otevírají v momentě, kdy se zvíře přiblíží ke dveřím.
Zdroj obrázku: Pixabay

Nácvik procházení dvířek

S nácvikem si nemusíte dělat mnoho starostí, většina mazlíčků ihned pochopí, že nová dvířka jsou jejich cestou ven. Opatrnějším psům nechejte první dny dvířka otevřená, než si na procházení zvyknou. K procházení můžete také mazlíčky lákat pamlskem, výzvou ke hře či pomazlením.