Ergonomie pracovního prostoru v domácí kanceláři

Ať už vás k práci z domova přivedla současná situace, či už na home office pracujete nějaká ta léta, nejspíš podobně jako většina lidí pracujících z domácí kanceláře podceňujete její vybavení. Avšak to, že pracujeme z domu, neznamená, že bychom měli zanevřít na vhodně zvolený nábytek. To se týká především ergonomického nábytku, který v posledních letech získává zejména v prostředí klasických kanceláří na popularitě.

Polohovatelný stůl

Pokud vás dlouhodobě trápí bolesti zad, beder a krční páteře, či jednoduše chcete myslet i na prevenci potíží plynoucích ze sedavého zaměstnání, jste na správném místě. Dnes se podíváme na to, jak si ergonomicky zařídit domácí kancelář.


Základem zdravých zad je vhodná židle

Asi nebude žádným překvapením, že naprostým minimem při zařizování ergonomické kanceláře je výběr ideální židle. Přestože vás možná láká zakoupit klasické kožené kancelářské křeslo, pro vaše záda bude lepší volbou spíše polohovací čili ergonomická židle.

Než však zakoupíte první produkt, na který narazíte, je důležité se seznámit s principy toho, jak vybrat polohovací židli. Myslete především na vhodný materiál a možnost polohování podhlavníku a područek. U kvalitní polohovací židle by taktéž měla být samozřejmostí výškově nastavitelná bederní opěrka i výškově nastavitelné opěradlo.

Ergonomická pracovna od Roberto Nickson

Vsaďte na polohovací stůl

Ruku v ruce s nákupem polohovací židle jde i otázka, jak vybrat polohovací stůl. Ten se vyplatí zejména v případě, že v práci prosedíte několik hodin v kuse – práce ve stoje bude pro vaše nohy jistě příjemnou změnou.


Kromě toho tak výrazně odlehčíte namáhaným bedrům, která jsou při sezení zatížena až padesátkrát vyšším tlakem než ve stoje. Zároveň práce ve stoje pomáhá předcházet ochabování hluboké břišního svalstva, které dále přispívá k vleklým problémům s páteří a plotýnkami.

Nezapomeňte na monitor

Jelikož může být polohovací ergonomický nábytek opravdu velkou investicí, byla by škoda všechny jeho výhody „pohřbít“ špatně umístěným monitorem – právě ten je nejčastější příčinou bolestí krční páteře a hlavy. V ideálním případě by horní hrana monitoru měla být v úrovni očí. Zároveň je myslete na to, že by monitor měl být na stole umístěný čelem k nám, tedy ve středu pracovního stolu. V případě, že k němu musíme natáčet hlavu, si zaděláváme na přetížení trapézů a vzpřimovačů hlavy.

Ergonomické příslušenství

Na závěr nezapomeňte zvážit i nákup ergonomického příslušenství, mezi které řadíme například ergonomické klávesnice či myš. Toto příslušenství je vyvinuté tak, aby se svým tvarem co nejvíce blížilo naší přirozené fyziologii, čímž můžeme předejít například nepříjemným karpálním tunelům.