Inspirace, jak si vytvořit samostatnou malou šatnu

Mít doma vlastní šatnu je snem nejedné ženy. Věřte nebo ne, i v domě, který není moc velký, lze šatnu vytvořit. Nemusíte na ni mít ani samostatný prostor – stačí jen část pokoje. Jak na to a co vše budete potřebovat?

Jak velkou šatnu si představujete?

První věc, kterou si určíte, je velikost šatny. Podle toho, jak velký prostor máte k dispozici, můžete vyměřit, jak velká šatna bude. Jestliže máte volný pokoj, ideálně vedle ložnice, lze šatnu postavit tam. Skvělé je, že budete mít dostatek místa na to, abyste ji vybavili potřebným nábytkem a dokázali se orientovat v jejím obsahu. Vědět, kde máte šátky a kde zase letní trička.


I bez celého volného pokoje můžete šatnu vytvořit. Nebude sice tak velká, přesto ale bude praktická a designová. Zejména při nedostatku prostoru se může vyplatit nechat si udělat nábytek na míru vaší místnosti. Předem si hlavně zjistěte, kolik oblečení a bot doopravdy vlastníte, aby se vám do šatny vešly. Také je třeba myslet na to, že byste při užívání šatny měli mít možnost odstoupit minimálně na jeden krok dozadu, abyste si její obsah prohlédli. 

Při určování velikosti myslete na:

  • obsah vašeho šatníku
  • dostatek prostoru na vybírání oblečení a převlékání
  • místo, kde umístíte šatnu
Zdroj: Max Rahubovskiy

Kde bude šatna umístěna?

Jak už jsme naznačili, šatnu můžete umístit do samostatného pokoje, což je to nejlepší řešení. Máte-li ale menší byt či dům, improvizujte. Najděte místo, které by se dalo nějakým způsobem oddělit od zbytku pokoje, a tam šatnu umístěte. Můžete na to použít například sádrokartonovou příčku, ale existují také jiná řešení, která nevyžadují žádné extra práce a zvládnete je i sami bez pomoci zkušenějších:


  • samostatně stojící skříně
  • posuvné dveře
  • závěsy

Skvělým tipem je například umístění postele doprostřed pokoje, namísto ke kraji. Získáte tak prostor, který odděluje čelo postele, za kterým ohraničíte šatnu, a vytvoříte tak menší prostor pro vaše oblečení. Ušetříte tak nejen prostor, ale také peníze. Stejně tak lze využít chodbu. Kromě skříně, poliček a šuplíků ale nezapomeňte na další vybavení!

Jaké vybavení budete potřebovat?

Menší šatna vás nevyjde na velké množství peněz, protože nemusíte přestavovat byt, pouze přesunout určitý nábytek a maximálně něco dokoupit. Aby byla šatna úplná, pořiďte si také:

  • zrcadlo
  • kvalitní osvětlení
  • stoleček či taburet

Zrcadlo

Bez toho, aniž byste se viděli, přece nemůžete vyrazit ven! Vyberte si takové zrcadlo, ve kterém si můžete prohlédnout si celou svou postavu. Dávejte si pozor na to, abyste zvolili vhodné rozměry, a zrcadlo se vám do šatny vůbec vešlo. Pokud je ještě k tomu osvětlené, je to úplně ideální. Přece jen se musí jednat o efektivní šatník.

Kvalitní osvětlení

Když už jsme u toho světla – je třeba, abyste na svůj šatník viděli, proto kromě zrcadla osviťte také zbytek šatny. Zvolit můžete například bodová LED svítidla či stojací lampu. Skvělé také je, pokud máte možnost mít v prostorách šatny okno, protože do ní tak může pronikat světlo a lze v ní větrat, což se hodí.

Dostatečné osvětlení je důležité, abyste viděli na obsah šatny, ale také na vlastní postavu.

Stoleček či taburet

Abyste měli kam odkládat menší věci, poři. Stolek lze využít i jako místo pro doplňky – brýle, šperky a kabelky. 

Pokud sháníte nějakou inspiraci na malou šatnu, na internetu najdete spoustu obrázků, které vás přivedou na další nápady.

Šatna může vypadat podle vašich představ i v malém bytě!

Nezáleží na tom, jak velký máte byt, šatnu si lze vytvořit vždy. Možná nebude tak prostorná, ale určitě je možné ji přizpůsobit svým představám. Nebojte se být kreativní a přijdete na to, jak své vize zrealizovat. Jde to i levně, proto dejte konec výmluvám a mějte vlastní šatnu, o které jste vždy snili, i u vás doma!