Inspirace na pergolu a tipy, jak ušetřit

Plánujete stavbu pergoly? Nechte se inspirovat konkrétními příklady ze světa, jak může vypadat výsledek. Ukážeme si, jaké styly, materiály a konstrukční řešení se využívají. A to společně s tipy, na čem se dá ušetřit.

Levná klasika

Pergola nemusí být složitá. Může se jednat i o “střechu na kuřích nohách”. Vždy záleží na požadovaném stylu a dostupném rozpočtu. Základy neboli plocha, na které pergola stojí, jsou zde vybudovány důsledně, primárně se však jedná o to, aby sloupy pergoly byly dobře ukotvené a zabetonované. Zbytek podlahy pod pergolou už je na vás. Je možné ji vytvořit například z palety a významně tím ušetřit. Dokonce i celá pergola může být postavena z palet, což je její nejlevnější alternativa. Dřevěné trámy jsou potřeba pouze na sloupy a nosnou konstrukci střechy. Zbylá podlaha a stěny mohou být složené pouze z palet (i když paletovou střechu je kvůli dešti dobré ještě překrýt nějakou levnou krytinou, například polykarbonátem).


Rajská pergola

Jestli máte rádi tropický relax, můžete střechu dřevěné pergoly namísto klasické střešní krytiny vyložit slámou. Nejen, že je to levnější řešení, ale společně s oblým půdorysem pergoly tak pergola vytváří dojem bungalovu. Houpací síť je pak  téměř nutnost a náročnější mohou zvážit i bar. Bazén hned vedle se nabízí a okolo vysazené palmy či jiné tropické/subtropické rostliny dokreslí atmosféru. 

Antická pergola

Takto krásná a dekorativní může být antická variace na pergolu s kamennou podlahou. Jedná se spíš o okrasný než praktický typ pergoly, a ne levný. Tato fotka je příklad extrémně propracované pergoly s velkým smyslem pro detail, kdežto dobře promyšlené a esteticky ne tak náročné řešení výslednou cenu srazí. Přesto si ale může zachovat stejný nebo podobný ráz. Obvod římsy, ze které vyrůstá kupole, je osázen bodovými světly, které v noci vykouzlí magický efekt. Ten sluší všem pergolám, a bude slušet i té vaší. Stejně jako popínavá rostlina, která roste i přes mřížoví kupole a zdobí tak svými květy nejen sloupy.

Moderní pergola z chladných materiálů

Pokud dáte na moderní styl, může vás oslovit řešení využívající materiály jako kov, sklo a umělou hmotu. Linie jsou uhlazené a čisté. Moderním pergolám sluší střechy z jednoduché umělé plachty, která je praktická a mnohem levnější, než jiné typy střech. Takto lze vyřešit i stěnu: ta se v případě nepříjemného větru zatáhne a vznikne tak závětří bez potřeby stavět drahou zeď. Pergola může být tudíž ze všech stran otevřená, nebo se kdykoliv změnit v “uzavřený party stan”.


Pergola na pěstování rostlin

Vadí vám, že se večer nebudete moct dívat na hvězdy? S prosklenou střechou nebude o romantiku nouze. Fotka ukazuje, že pergola může sloužit jako přístřešek pro květináče s okrasnými květinami, bylinkami i plodinami. Přes den stačí zatáhnout žaluzie (např. textilní), aby se člověk pod střechou necítil jako ve skleníku, do kterého praží slunce. Stahovací žaluzie jsou firmy schopné nainstalovat, i pokud nebyly na pergolu původně zamýšlené.

Pergola z kombinace materiálů

Pergola s podlahou z kamenných dlaždic, pilíři z betonu a cihel, střecha z dřevěných trámů a natažené umělé plachty. I přes kombinaci všech těchto elementů výsledek působí vyváženě, střídmě, přívětivě a díky ratanovému nebo hliníkovému nábytku i útulně.

Kuchyně pod pergolou

Vzrůstajícím trendem jsou kuchyně pod pergolou. Na této fotce můžete kromě vkusně vybudované venkovní kuchyně vidět kombinaci různých elementů: pergola je složená z dřevěných trámů a jako střecha slouží laminát, polykarbonát nebo plexisklo. Díky tomu není nouze o světlo, které při vaření potřebujete. Pracovní kuchyňská deska je z kamenných dlaždic a stěny linky jsou pokryty štukem. Uprostřed fotky se nachází výčep, za kterým můžeme vidět stěnu s krbem a hodinami. Napravo od krbu jsou vystavené dekorace a nalevo je umístěná dokonce i televize. Potřebuje majitel vůbec ještě dům?


Zdroje:
https://www.strechy-rekonstrukce.cz/stavba-pergoly.php

1 Trackback / Pingback

  1. 6 věcí, které nesmí chybět na vaší terase | Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.