Jak na mravence na zahradě i doma

Mravenci. Nenávidění nepřátelé všech zahrádkářů, postrach domácností. Objeví se kdekoliv a zbavit se jich může být nesmírně obtížné. Jaké jsou ekologické i chemické způsoby, jak nad nimi vyzrát? Jak jim zabránit ve výskytu? Sepsali jsme pro vás všechny existující tipy, jak na mravence.

Fotka od kie-ker

Když nám v boji proti mravencům nepomůže příroda drsnou zimou, která by zredukovala jejich populace, čeká nás o to náročnější boj během sezóny. Nejprve nás zajímá prevence a ekologické způsoby likvidace a vyhnání, a když nic nepomůže, uchýlíme se k nejdrsnější metodě: chemické likvidaci. Ale i tak se snažíme vybrat prostředek co nejšetrnější k přírodě.


Prevence proti mravencům

Mravenci, stejně jako jiní brouci, u vás doma hledají útočiště, jídlo a ochranu před chladem. Proto je dobré jim ani jedno neposkytnout. V prvé řadě se ujistěte, že veškeré těsnění v domě funguje na sto procent a mravenci se k vám nemohou dostat. U podlahy nejsou žádné díry, které by jim mohly poskytnout domov. 

Správné skladování potravin, které je lákají (cukr), může také přispět k tomu, že u vás nezůstanou. Proto potraviny nenechávejte v papírových a jiných obalech, ale místo toho je hned vložte do sklenic apod. Například cukr ve skleněné lahvi je pro mravence nedobytný, kdežto ponechaný v původním papírovém obalu je snadným cílem. 

Udržujte domácnost v čistotě.


Ekologické způsoby likvidace mravenců

Jak se zbavit mravenců? Babských rad je mnoho a není zaručené, že zrovna jedna konkrétní vám bude fungovat. Člověk musí zkoušet postupně všechny a doufat, že alespoň jedna zabere. Pokud vám dřív dojde trpělivost, můžete se uchýlit k chemické likvidaci, která je určitě nejúčinnější, ale stojí peníze a většina dostupných chemických prostředků není biologicky rozložitelná.

Jak, kdy a kam prostředky aplikovat?

Vyplatí se trochu se zamyslet před tím, než člověk prostředek použije. Chvíli mravence pozorovat, kudy a kam chodí. Následně prostředky aplikujeme do strategicky vytipovaných míst, čili na cestičky a do hnízda nebo alespoň před něj. Likvidace bude tak efektivnější. Nemá smysl šetřit materiálem – pár zrníček pepře nikoho neodradí. Všechny prostředky by se měly aplikovat ihned, jak se mravenci objeví a nečekat, až se jejich kolonie rozroste.

Mravenci na zahradě mohou představovat zásadní problém, především kvůli mšicím.

Ekologické způsoby aneb “babské rady”

Zaútočte na čich mravence

Kvůli velice citlivému čichu mravence odpuzují různé specifické pachy. Konkrétně jsou to:

  • Máta, Majoránka, Eukalyptus
  • Bazalka, Kerblík, Jalovec
  • Pálivá paprika, Hřebíček
  • Pepř, Celer, Česnek
  • Cibule, Skořice, Kari

    Nastříkání či nasypání těchto surovin na hnízdo mravenců je může vypudit pryč, ale nezabije je. Je také možné do truhlíků na oknech zasázet některé z uvedených bylin (jako například mátu nebo eukalyptus) a tím mravence držet od okna dál.

Voda s octem nebo citronová šťáva

Postřik z vody a octa (namíchaný rovnoměrnými díly) nebo citronová šťáva aplikovaná ke hnízdu mravenců je má vyhnat.

Kvasnice s cukrem

Kvasnice smíchané s cukrem nebo medem jsou stará dobrá past. Nastražte směs na jejich cestičky a kolem hnízda. Mravenci je sežerou a během pár dní poumírají na kvašení ve svých útrobách.

Houbička jako past

Na mokrou houbičku nasypte něco, co mají mravenci rádi, například cukr. Až jich na ní bude plno, houbičku jednoduše vezměte a mravence zlikvidujte. Tento postup opakujte, dokud nezdecimujete jejich populaci. (Samozřejmě můžete vymyslet i jinou, možná i důmyslnější past, jak “nachytat mravence na jahodách”.)

Zabarikádování děr

Najděte místo, odkud mravenci vycházejí a ucpěte jej silikonem nebo zubní pastou. Znemožníte jim chodit ven a dovnitř. Jejich kolonie bude zničená.

Smrtelné vápno

Mravenci prý nepřekročí čáru na zemi nakreslenou křídou. To je sice diskutabilní, ale možná to má něco společného s tím, že křída obsahuje až 90 % uhličitanu vápenatého. A právě vápno mravence (a jiné škůdce) hubí. Hned zjara je dobré zvápnit půdu na zahradě (dolomitickým vápencem, dusíkatým vápnem nebo hašeným vápnem). Vápnem se může posypat i tráva, okolo stromů a nasypat jej můžete i pod dlaždice, různé škvíry atp. Prostě všechny potencionální místa výskytu mravenců.

Umísťujte nástrahy na nejfrekventovanější místa pohybu mravenců.

Chemické prostředky vyhubení mravenců

Po selhání všech předchozích metod se dostáváme k nejtěžšímu kalibru. Chemie zabírá stoprocentně. Málokdo si chce ale do záhonků sypat syntetické jedy, takže nás při výběru nezajímá pouze účinnost, ale i šetrnost vůči ostatním rostlinám a tvorům a biologická rozložitelnost. To stejné platí i pro domácnost – ani domů není nutné si zanášet přílišnou chemii.

Saponát nebo savo

Do otvorů nebo spár, odkud mravenci vylézají, nalijte saponát, jar nebo roztok sava. Mravencům se to určitě líbit nebude.

Spreje proti mravencům

Snadná aplikace spreje bývá okamžitě účinná, ale je důležité pořídit dobrý výrobek, protože takový působí i 14 dní po aplikaci (pokud nanesenou vrstvu postřiku někdo nesmyje). To znamená, že mravenec, který přejde přes tuto vrstvu třeba i 10 dní poté, uhyne. Spreje jsou určené hlavně pro interiéry, protože venku déšť nanesený postřik spláchne. Alternativně lze použít místo postřiku poprašek.

Granuláty nebo gely

Stejně jako se používají granulované výrobky proti nezvaným hlodavcům, používají se granuláty i proti mravencům. Nastraží se k jejich hnízdu a ti po požití granulí umírají. Alternativou jsou gely fungující stejným způsobem.

Lepové pasti

Vrstva netoxického lepu slouží jako past, ke které se mravenec přichytí nožičkami a už neunikne. Je to tedy takový “odchyt mravenců”.

Mravenčí bufet

Čím dál populárnější je velice zákeřná a účinná metoda mravenčího bufetu. Do plastové nádobky se nalije přípravek, po jehož požití mravenec nezemře ihned, ale zanese jej jako potravu do hnízda, které kompletně vymře. Lze najít i pod názvem “domeček”.

U všech prostředků je nutné si dávat pozor, aby se k nim nedostali domácí mazlíčci a děti.


Zdroje:
https://www.ddd-stolfa.cz/hubeni-mravence-obecneho.php