Jak na zdravě provoněný domov

Krásný, čistý a zdravý domov, kde vládne příjemná a klidná atmosféra, ve které se cítíme uvolněně, bezpečně a radostně. To je sen každého z nás. Jak toho docílit? Jsou to jemné přírodní vůně léčivých rostlin, které díky svému aroma a různorodým možnostem použití formou osvěžovačů vzduchu, aroma difuzérů nebo i jen dekorací ze sušených květů pomohou v interiéru vykouzlit nejen přívětivou atmosféru a pohltit nežádoucí pachy, ale dokonce pročistit vzduch od bakterií a přetíženou mysl zbavit napětí, stresu a únavy.

Aromaterapie

S vytvořením právě takového voňavého, útulného a zdravého domácího prostředí vám pomůže aromaterapie. Už název sám o sobě napovídá, že tato „terapie vůněmi“ nabízí mnoho zajímavých benefitů, které by v moderním životním stylu měly zaujmout své pevné místo. A co to tedy ta aromaterapie vlastně je?


Aromaterapie využívá účinků éterických nebo jinak také esenciálních olejů získávaných z léčivých siličnatých rostlin. Tyto vonné esence disponují krásnými přírodními vůněmi s blahodárnými účinky na tělesné a psychické zdraví člověka. Aby olej takové účinky měl, musí být získaný vhodnou metodou, tou nejstarší, nejrozšířenější a nejvhodnější, je destilace vodní párou. Proces získávání éterického oleje a druh původní rostliny podmiňují výslednou kvalitu oleje. Díky destilaci tak třeba nepronikají do oleje žádné herbicidy a pesticidy.

Jedině šetrně získaný olej z farmaceuticky významné rostliny je opravdu kvalitní, 100% čistý a vnese do vašeho domova krásnou vůni, která pozitivně vyladí i vaše zdraví. Zde je proto velmi důležité vybrat si do bytu právě takovéto zdraví prospěšné vůně a obloukem se vyhýbat jejich syntetickým kopiím, které sice domov také provoní, ale kromě toho do něj uvolňují nebezpečné látky, které naopak vaše zdraví mohou snadno podlomit.

Jak poznat, které vůně jsou zdraví (ne)prospěšné

Syntetické vůně jsou směsi aromatických chemikálií a tvoří bohužel součást většiny konvenčních produktů naší denní spotřeby, od kosmetiky, potravin, čisticích prostředků po interiérové vůně v podobě různých domácích elektrických osvěžovačů vzduchu, svíček, vonných sprejů, gelů, pracích prášků, vůní do auta, intimních hygienických prostředků pro ženy i děti a mnoha dalších. Všechny tyto umělé vůně mohou obsahovat nebezpečné škodliviny, jako je toluen, benzen, naftalen a další, jejichž nežádoucími účinky na lidské zdraví se zabývá mnoho odborných studií.


Oproti tomu můžete dnes již běžně zakoupit éterické oleje prvotřídní kvality, které pocházejí ze zmíněných siličnatých rostlin. Siličnaté rostliny mají mnoho významných vlastností, pomáhají rostlinu chránit před škůdci či UV zářením, lákají hmyz k opylení.

Mají silné antiseptické, antivirové, antimikrobiální či zklidňující účinky, které si následně uchovávají i éterické oleje. Ty pak do interiéru nejen přenášejí kouzelné vůně přírody, ale působí právě pozitivně na lidské zdraví a psychiku. Pomáhají harmonizovat emoce, zklidnit při nervozitě, ulevit při mentálním vyčerpání a stresové zátěži, podpořit dobrý spánek, dodat radost a optimismus. Na fyzické úrovni umí předcházet vzniku různých onemocnění nebo zamezit jejich zhoršení.

Použití éterických olejů ke zdravému provonění prostředí

Aromaterapie nabízí mnoho různých způsobů, jak éterické oleje používat. Když si tedy koupíte lahvičku s oblíbenou vůní, budete k ní potřebovat nejlépe aroma difuzér. Difuzér rozptyluje vůně olejů do prostoru velmi jemně a šetrně, funguje také jako zvlhčovač vzduchu a díky dnešní široké nabídce na trhu navíc tvoří dekorativní prvek obývacích místností, dětských pokojů či pracoven.

Oproti klasickým a dříve hojně používaným aromalampám se svíčkou je také bezpečnější a olej nezahřívá, natož aby ho přepaloval právě jako aromalampa, v níž se pak kvalita oleje znehodnocuje. Difuzéry jsou navíc vhodné i do velkých společných prostorů, jako jsou školy, kanceláře, recepce nebo cvičící prostory. Jsou však situace a místa, kde naopak není možné difuzér použít.

Do kufru na dovolenou, ale i do auta nebo k rychlému pročistění a provonění domácnosti se hodí použít přírodní aroma osvěžovače vzduchu. Můžete je vzít všude snadno s sebou a během pár stříknutí prostorem uvolní směs vůní, která okolí provoní a zároveň pomůže například doplnit ztracenou energii, povzbudit koncentraci nebo ulevit ucpanému nosu při nachlazení.

Jako kapesní aroma pomocník také skvěle slouží inhalační tyčinky. Díky jejich malému balení se vám vejdou i do kapsy a můžete si namíchat přesně takovou směs éterických olejů, která vám pak pomůže v práci třeba před důležitou prezentací. Éterické oleje však můžete i naprosto jednoduše nakapat třeba na látkový kapesník, látkovou hračku nebo polštář. I tak se jejich vůně bude šíří do okolí a vám stačí ji vdechovat. A krom toho si můžete nejen doma dopřát relaxační uvolňující masáž nebo koupel a dopřát si přínosy éterických olejů v péči o pokožku. Jsou totiž nenahraditelnou součástí přírodní aromaterapeutické kosmetiky.

Vyzkoušejte Aroma osvěžovače vzduchu české značky aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia.

Vůně pro lepší spánek, pracovní nasazení, dobré trávení či jako pomocník při nachlazení

Éterické oleje máte možnost nejen využít mnoha možnými způsoby, ale můžete si navíc mezi nimi vybrat z nespočtu rozmanitých vůní, které pocházejí z celého světa. Dalším kritériem pro jejich kvalitu je totiž také původ rostliny. Ta musí vyrůst ve svém přirozeném prostředí, kde se jí daří nejlépe, a udrží si tak nejvíce svých blahodárných vlastností.

Asi nejoblíbenější vůní v aromaterapii je pro své široké uplatnění levandule. Kápněte si ji třeba na polštář nebo zavěste k posteli alespoň svazek sušené byliny, bude se vám snáze usínat a spánek bude celkově kvalitnější. Navíc si ji zamilují i neposedné děti, kterým může vonět v pokojíčku. Lepší koncentraci a inspiraci při práci prospěje rozmarýn, vavřín nebo bazalka. Tu využijete i jak jinak, než v kuchyni. Má totiž vliv na dobré trávení, stejně jako máta. Většina éterických olejů je silně antivirová a pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli a souvisejících potížích. Chybu tak neuděláte, když se doma preventivně od podzimu do jara poline vůně eukalyptu, borovice či ravintsary.

Vůně jednotlivých olejů lze mezi sebou také libovolně míchat, a jejich účinky tak vzájemně posilovat. Ač éterické oleje nemají vedlejší účinky, je nutné dbát svých zdravotních omezení a sledovat kontraindikace, zvláště u malých dětí. U prověřených výrobců vždy najdete jejich seznam a doporučení k užívání.