Obsah článku
Omrzela už se vám vaše kuchyňská linka, nebo jednoduše po letech používání ztratila ze své krásy, avšak pořízení nové kuchyně je příliš nákladné? Nový punc jí můžete vdechnout i s minimálními náklady – stačí trocha šikovnosti a můžete mít doma moderní linku za pár korun. Poradíme vám, jak nabarvit kuchyňskou linku krok za krokem, jaké k tomu použít barvy i jak se následně o takto zrenovovanou kuchyňskou linku starat.
Nejsou-li dvířka kuchyňské linky zásadně poškozena, polámána či zcela popraskaná, můžete je namísto výměny jednoduše přemalovat. Změníte tak vzhled celé linky, dodáte jí moderní šmrnc a zakryjete i drobné škrábance a další známky opotřebení vzniklé intenzivním používáním, kontaktem s mastnotou, párou či čisticími prostředky. Můžete ji tak přizpůsobit současným módním trendům a sladit ji s velkými spotřebiči, ostatním nábytkem či výmalbou v kuchyni.
Před malováním vyberte vhodnou barvu na kuchyňskou linku
Než se pustíte do samotné renovace kuchyňské linky, je třeba důkladně promyslet nejen barevné provedení, ale také vybrat odpovídající typ barvy. Barevnou kompozici volte v souladu s ostatním vybavením vaší kuchyně a pamatujte na zásadní pravidla, že světlá barva místnost projasňuje a opticky zvětšuje, tmavé barvy činí pravý opak.
Nejste-li si jisti, jaká barevná kombinace by byla vhodná právě do vaší kuchyně, můžete si prohlédnout nejrůznější fotogalerie kuchyňských linek pro inspiraci. Pamatovat byste měli také na pravidlo 60–30–10, kdy byste neměli v kuchyni kombinovat více než tři barvy, přičemž ta nejvíce zastoupená (z 60 %) by měla být na největších plochách, a tedy právě i na kuchyňské lince.
Z hlediska typu barev záleží na tom, z jakého materiálu je vaše kuchyňská linka vyrobena – přetřít můžete víceméně všechny druhy materiálů, rozdílné je použití typu barev a příprava povrchu před nátěrem.
Obecně platí, že vždy je optimální zvolit vodou ředitelnou barvu, která je zdravotně nezávadná a může přijít do styku s potravinami – navíc rychle schne, snadno se aplikuje, nezapáchá a odolává popraskání. Na trhu naleznete řadu barev, přičemž nejčastěji se používají následující:
- speciální barvy na kuchyňský nábytek, které zakryjí laminovaná i lakovaná čela, jakož i MDH čela;
- akrylové barvy vhodné zejména na dřevěný či dýhovaný nábytek – jsou univerzální, trvanlivé, dobře zakrývají drobné nedokonalosti a jsou velmi odolné vůči vnějším faktorům, včetně detergentů, navíc jsou po zaschnutí odolné vůči vodě, blednutí a mohou vydržet až 5 000 cyklů mokrého čištění, jsou však náchylnější ke špinění a vzniku otisků;
- latexové barvy vynikají výbornou krycí schopností, lze je tónovat, jsou vhodné pro nátěr dřeva, dřevotřískových a dřevovláknitých desek, a navíc jsou velmi odolné vůči oděru; lze je bezpečně omývat, nejsou ale vhodné do míst s vysokou vlhkostí, protože mohou podporovat vznik destruktivních bakterií pro dřevo;
- křídové barvy s hustou, krémovou konzistencí, vynikají perfektní krycí schopností a přilnavostí k nejrůznějším povrchům, dodávají dvířkům matný či polomatný povrch, lze je nanášet štětcem či válečkem. Jejich hlavní výhodou je ekologické složení, jsou bezvonné a ředitelné vodou, navíc je lze stínovat (vrchní vrstva v odlišném odstínu se po zaschnutí jemně setře, aby zespodu prosvítala jiná barva).
Jak odmastit kuchyňskou linku před aplikací barvy
O tom, jak bude výsledný efekt renovace kuchyňských dvířek vypadat, rozhoduje příprava podkladu. Jak vyčistit kuchyňskou linku pro tu nejlepší přilnavost barvy? Nejprve dvířka sundejte (nezapomeňte si je zespodu označit číslem nebo písmenem odpovídající skříňky, abyste je po renovaci vrátili na správné místo), demontujte úchyty a veškeré kování a poté se pusťte do čištění – použijte vodu se saponátem a hadřík či houbičku a dvířka důkladně očistěte od nečistot a mastnoty. V případě silného znečištění můžete použít i nejrůznější speciální odmašťovače či ředidlo – s ním pracujte pouze v dobře větrané místnosti a nikdy ho nenanášejte na lakované povrchy.
Příprava povrchu dvířek je zásadní
Kromě samotné čistoty dvířek je zásadní i komplexní příprava povrchu. Pomocí tmelu zakryjte různá drobná poškození, budete-li měnit i úchyty, zaplňte tmelem také všechny dírky po šroubcích. Poté je třeba povrch dvířek lehce zbrousit jemným brusným papírem nebo brusnou houbou (u laminátových povrchů stačí povrch lehce zdrsnit).
Pokud se ze dvířek odlupuje fólie, nejprve ji strhněte, a teprve pak se pusťte do broušení. Nechce-li se vám brousit povrch ručně, můžete si vzít na pomoc excentrickou brusku (pokud ji nemáte, doporučujeme vám tento e-shop), díky které si nejen ušetříte práci, ale získáte rovnoměrně hladký povrch. Následně pomocí vysavače či lehce navlhčeného hadříku důkladně odstraňte prach po broušení.
Jak natřít kuchyňskou linku krok za krokem
Jakmile máte připravený a očištěný povrch, můžete se pustit do natírání. Dvířka položte ideálně na stůl či jinou vyvýšenou plochu, kterou zakryjete igelitem či jiným nepropustným materiálem. Nechcete-li natírat hrany či chcete ochránit skleněné výplně dvířek, oblepte je malířskou páskou.
- Štětcem či válečkem naneste základní nátěr – vždy postupujte ve směru kresby dřeva. Abyste předešly tvorbě šmouh a viditelných stop, je třeba zvolit vhodný váleček – pěnový může zanechávat stopy, vhodnější volbou proto může být použití flokovaného válečku, který je opatřen vrstvou polyamidu a nezanechává vzduchové bubliny. Pro větší plochy použijte větší váleček, pro natírání hran a menších ploch použijte malý úzký váleček či štětec. Rohy se nejlépe natírají pomocí špičatého štětce.
- Nanesený základní nátěr nechte dostatečně uschnout – dobu schnutí najdete uvedenou na obalu nátěru (standardně min. 2–3 hodiny).
- Po důkladném zaschnutí podkladu naneste první vrstvu barvy – tu nanášejte rovnoměrně, v tenké vrstvě, ve směru kresby dřeva a opět nechte důkladně zaschnout.
- S ohledem na savost materiálu je třeba ještě aplikovat druhou, případně i třetí vrstvu, které skryjí případné nedostatky a zvýrazní sytost barvy – mezi jednotlivými vrstvami je třeba nechat předchozí vrstvu důkladně zaschnout. Schnutí vám může urychlit vyhřívací ventilátor.
- Po zaschnutí poslední vrstvy následně naneste ochrannou vrstvu v podobě vosku či laku (pozor u křídových barev – lak musí být speciálně určený pro křídové barvy), která zabraňuje mechanickému poškození při běžném používání, šednutí a vzniku prasklin. Pro vytvoření prodyšného, mechanicky odolného povrchu proti poškrábání, silně vodoodpudivého, dobře omyvatelného a udržovatelného povrchu je nejvhodnější volbou ochrana pomocí laku. Vosk je pak vhodný spíše na masivní dřevěné plochy, kterým dodá krásný povrch, avšak nemá takovou odolnost vůči mastnotě, špíně a vlhkosti jako lak.
- Nakonec, po zaschnutí ochranné vrstvy, namontujte úchytky a další kování a můžete dvířka přimontovat zpět na kuchyňskou linku.
- Chcete-li kuchyni dodat zcela nový rozměr, doporučujeme pustit se i do vymalování celé kuchyně – jak na to vám prozradí článek Jak vymalovat kuchyň.
S renovací kuchyňské linky pomůže i tapeta
Nemáte-li odvahu pustit se do nátěru dvířek kuchyňské linky, můžete její vzhled změnit také pomocí tapety. S ní můžete dodat dvířkům i nejrůznější dekor například ve vzhledu dřeva, mramoru, cihel, kamene apod., případně můžete použít speciální samolepicí fototapety s různými motivy.
Vhodným způsobem, jak zmodernizovat kuchyňskou linku, a přesto ušetřit, může být pro ty, kteří nejsou příliš kreativní, její pořízení ve výprodeji kuchyní vystavených na prodejnách, které jsou podstatně levnější než nové modely.
Doporučení na závěr
Aby si vámi zrenovovaná kuchyňská linka zachovala co nejdéle svůj nový, pěkný vzhled, je třeba se o ni také správně starat. Vzhledem k tomu, že se jedná o nátěr barvou, měli byste zabránit nadměrnému mechanickému oděru a čištění kuchyňské linky provádět pouze mírně navlhčeným hadříkem. Nikdy nepoužívejte drátěnku či abrazivní prostředky. Povrch po vyčištění utřete do sucha, zabraňte tomu, aby na dvířkách delší dobu působila voda – i když je povrch chráněný lakem, mohou se v něm působením času objevovat mikropraskliny, kterými by voda vnikla pod nátěr a vytvořila šedou až černou stopu. Proto se snažte udržovat dvířka nejen v čistotě, ale i v suchu.