Jak sundat tapety?

Tapety se odlepují, když mají držet, a drží, když se mají odlepit. Jenže nikdo se nechce dívat na staré potrhané tapety, takže si člověk musí s jejich strhnutím nějak poradit. Odstranění starých tapet je otázka volby správné metody nebo jejich kombinace.

V principu existují pouze dvě metody, jak sundat staré tapety: suchá a mokrá. Zatímco vliesové a samolepící tapety strhneme za sucha rukou, u fototapet a papírových a vinylových tapet musíme počítat s tím, že se zamokříme.


Papírové tapety

Strhnutí papírových tapet je nejobtížnější. Upotřebíte teplou vodu, něco na nanesení (štětec, rozprašovač), nástroj na seškrabání tapety (např. špachtle), pokrývku podlahy, která vsákne vodu (stará deka) a tekutý odstraňovač tapet (ten lze s trochou štěstí nahradit směsí vody a octa v poměru 1:1).

  1. Vypněte elektrický proud v místnosti a odstraňte z dosahu vše, co by se nemělo namočit.
  1. Horkou vodu s přípravkem naneste na veškeré tapety, které chcete sundávat.
  1. Po 15 minutách by měly být tapety nasáklé skrz naskrz a můžete začít sundávat rukou. Uchopte za rožek a odspoda nahoru táhněte. Když se tapeta začne trhat, použijte znovu roztok.
  1. Co půjde, strhněte rukou, zbytek seškrábejte špachtlí.

Vliesové tapety

Vliesové tapety nám naštěstí vycházejí vstříc. Není nutné nic jiného, než uchopit horní rožek a rukou tapetu pomalu stáhnout dolů. Veškeré složky tapety se odstraní beze zbytku samy a stěna je ihned připravená k malování nebo lepení nových tapet na zeď.

Vinylové tapety

Existují dva druhy vinylových tapet: štěpitelné a neštěpitelné. Štěpitelné, kterých je většina, se skládají ze dvou vrstev, a neštěpitelné z jedné. 


Štěpitelná vinylová tapeta

Horní vrstva štěpitelné tapety se dá strhnout rukou za sucha a spodní (z celulózy) se musí následně odstranit mokrou cestou stejně jako papírová tapeta. Spodní, celulózová vrstva štěpitelné tapety jde občas použít jako základní vrstvu pro nalepení nové tapety. Stačí tedy jen strhnout horní vrstvu. Spodní vrstva ale často nezůstane zcela rovná, takže se musí strhnout i ona.

Neštěpitelná vinylová tapeta

Neštěpitelnou tapetu suchým způsobem nestrhneme a proto rovnou použijeme mokrý způsob. Vinylové tapety jsou omyvatelné, takže do nich musíte napřed udělat díry, kterými voda nasákne do tapety. Na to se hodí tapetovací ostnatý válec k perforaci, který je přímo pro toto určený. Děr totiž musíte udělat co nejvíce, aby se tapeta důsledně promáčela.

Samolepící tapety

Samolepící tapety na nábytek se používají hlavně k renovaci a dekoraci. Nejefektivnější způsob odstranění samolepících tapet je nahřát je fénem a poté je strhneme úplně stejně snadno rukou jako vliesové tapety. Zbytek lepidla se dá odstranit čističem nábytku nebo jiným alkoholovým či benzínovým čističem. Zeď je okamžitě nachystaná k novému tapetování nebo malování. 

Fototapety

U fototapety záleží na materiálu, ze kterého je vyrobena – to je buď papír nebo netkaná textilie. Papírovou fototapetu tapetu odstraníte stejně jako klasickou papírovou tapetu – mokrou metodou.

Tapeta z netkané textilie je jednodušší, protože ji jde odstranit jako vliesovou tapetu strhnutím suchou cestou.

Více vrstev tapet na sobě

Pokud je nalepených více tapet na sobě, sundávejte jednu vrstvu po druhé.

Práci vám usnadní parní odstraňovač tapet, který rychle a vydatně promáčí tapetu. Stojí sice od 1 000 Kč výše, ale je možné si jej i za zlomek ceny pronajmout v půjčovnách nářadí a hobbymarketech.Zdroje:
www.fototapety.cz/vse-o-tapetach/
www.stavebni-vzdelani.cz/rady-jak-sundat-tapety
www.kupsi-tapety.cz/clanky/detail/jak-odstranit-starou-tapetu.htm