Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek, aby byl stále jako nový?

Dřevěný zahradní nábytek je nestárnoucí klasikou, která zdobí mnoho českých zahrad. Občas může být ale ošemetné, jak se o dřevěný nábytek správně starat, aby stále dobře vypadal a vy nemuseli kupovat co pár let nový. Není to přitom nic složitého. Potřebujete si udělat pouze chvíli času a pořídit správné pomůcky.

Přečtěte si: 6 věcí, které nesmí chybět na vaší terase

Jaké dřevo zvolit?

Dřevo můžeme v tomto případě rozdělit na dva základní typy – měkké dřevo a tvrdé dřevo. Měkká dřeva, mezi která se řadí například smrk, borovice nebo buk, mají problém, že nedokážou dlouho odolávat vnějším vlivům bez ošetření. Pod vlivem vlhka a slunce začne dřevo poměrně rychle chátrat a plesnivět. Je tedy potřeba odpovědně používat patřičnou ochranu. Mezi odolnější patří tvrdší exotické dřeviny, jako je akát, meranti, durian nebo teak. Je to dáno tím, že všechny tyto dřeviny přirozeně obsahují větší množství přírodních a éterických olejů, a i neošetřené lépe odolávají vnějším vlivům jako vlhkost, hmyz a plíseň. Přesto není na škodu o ně také pečovat, aby vydržely déle.

Pravidelná péče je klíčová

Jak již je zmíněno výše, dřevěnému nábytku je nutné věnovat dostatek péče, aby byl stále jako nový. První ošetření se doporučuje provést už po prvním měsíci. Dbejte přitom na to, čím již bylo dřevo dříve ošetřeno od výrobce. Nejlépe totiž uděláte, pokud jej ošetříte produktem na stejné či alespoň podobné bázi. Poté dřevo ošetřujte jednou ročně či častěji dle potřeby, či dle návodu na vámi zakoupeném produktu.

Než začnete natírat…

Před samotným nanášením přípravků je třeba nábytek očistit od všech nečistot. Chopte se smetáků nebo vlhkého hadříku a všechny popadané větvičky, listí i prach odstraňte. Během této údržby nepoužívejte žádné přípravky, ale pouze čistou vodu. Poté nechte nábytek uschnout a můžete se pustit do natírání. Jestliže není váš nábytek, jakkoliv ošetřen, můžete jej obrousit bruskou nebo smirkovým papírem, abyste povrch zdrsnili a nátěr tak na dřevo lépe přilnul.

dřevěný zahradní nábytek

Jaký zvolit nátěr?

Máte několik možností, čím nábytek natřít, aby dřevo co nejdéle vydrželo.

Lak

Lak uzavře povrch dřeva a vlhkost a UV záření ho tak při pravidelném opakování nátěru nemá šanci poškodit. Nevýhodu je, že pokud se lak poškodí, nedá se opravit pouze konkrétní místo, ale musí se zopakovat celý nátěr. Nedoporučuje se proto nalakované dřevo čistit předměty, které by mohly způsobit poničení (drsné čistící pomůcky, vysokotlaké čističe).

Olej

Olej má oproti laku tu výhodu, že nezůstává pouze na povrchu, ale proniká hluboko do pórů, a chrání tak dřevo zevnitř i zvenku. Zvenku před přílišnou vlhkostí, zevnitř před vysycháním. Nevýhodou je fakt, že olejový nátěr se musí často opakovat, a to minimálně dvakrát až třikrát do roka.

Lazura

Lazura na dřevo má podobné účinky jako olej, zároveň ale disponuje některými výhodami, které má lak – barevné lazury například chrání před UV zářením. Je navíc řidší, a tak se do dřeva lépe a rychleji vsakuje. Lazura patří mezi typ nátěru, který před natřením vyžaduje zdrsnění povrchu zbroušením.

Vosk

Vosk vytváří obdobně jako lak na dřevu ochranný povrch, nechává ovšem dřevo zároveň dýchat a neobsahuje žádné škodlivé látky. Bohužel vosku nesvědčí tekutiny, a i malé množství vylité vody může vytvářet nevzhledné fleky. Navíc je náročnější na údržbu.

Jak nábytek uskladnit přes zimu?

Dřevěný nábytek by během zimy neměl být vystaven vlhkosti, ale zároveň by k němu měl proudit dostatek vzduchu. Není proto dobré ho zakrýt například igelitem. Zvolte raději prodyšnější materiál, který uchrání nábytek před prachem. Jako ochranu před deštěm zvolte ideálně přístřešek, garáž, či zahradní domek. Nezapomeňte také utáhnout veškeré spoje a šrouby, aby se do nich nedostala voda a nedošlo k poškození.