Jak postavit krb doma

Krb dodá interiéru zcela novou atmosféru. Vykouzlí útulné prostředí, a to nejenom během mrazivých zimních večerů. Není divu, že mnoho lidí touží mít krb také ve svém domově. Patříte mezi ně? Pak vás bude jistě zajímat, že krb si můžete postavit i sami.

Krb: Hřejivý středobod domova

Přestože obvykle krb nestačí k vytápění celé domácnosti, a je třeba mít k dispozici i další zdroj tepla, má celou řadu nadšenců. V sychravém počasí s ním lze snadno přitopit, a navíc je vysoce ceněný pro své estetické vlastnosti. 


Pokud máte šikovné ruce a alespoň nějaké zkušenosti, možná vás láká postavit si krb svépomocí. Pouze šikovnost ale v tomto případě nestačí. Krb musí být zcela funkční, mít dobře vyřešený odtah a v neposlední řadě vyhovovat bezpečnostním normám.

Rozdělení krbů v kostce

Ještě před samotnou stavbou je vhodné se seznámit s jednotlivými druhy krbů a rozdělením krbových vložek. Zdaleka ne do každé domácnosti je totiž možné pořídit klasický krb na dřevo. Naštěstí ale existují i jiné neméně zajímavé alternativy.

Nepleťte si pojmy

Klasický krb – má otevřené ohniště, dochází k větším tepelným ztrátám
Krbová kamna – mají uzavřené ohniště (nejčastěji za sklem), instalace je nejjednodušší
Krbová vložka – je určitým přechodem mezi předchozími typy, otevřené ohniště je ukryto v krbové vložce, čímž se zvyšuje bezpečnost i tepelná účinnost


Krby podle zdroje tepla

Krb na dřevo je v mnoha ohledech nepřekonatelný. Za pozornost však stojí i s další způsoby vytápění: plyn, elektřina a líh, respektive správněji biolíh.

1. Klasický krb na dřevo

Charakterizuje jej nenahraditelná vůně dřeva a příjemné hřejivé teplo. Topí se v něm nejčastěji kusovým dřevem, případně peletami. Je proto nutné mít poblíž krbu i skladovací plochu na dřevo. Počítat je třeba také s vynášením popela.

2. Plynový krb

Není nutné shánět topivo a zároveň je snadné udržovat krb v čistotě. Rovněž lze jednoduše nastavit požadovanou teplotu. Provoz je poněkud dražší, ventilátor je navíc vázaný na elektrickou síť.

3. Elektrický krb

Elektrický krb je možné naistalovat prakticky do jakékoliv prostoru, kromě zapojení do sítě totiž nemá žádné požadavky. Existuje i v přenosném provedení. Na druhou stranu nenahradí autentičnost opravdového ohně. Počítat je třeba s vyššími provozními nároky.

4. Lihový krb

V tomto případě dochází ke spalování ekologického biolíhu, během kterého vzniká pouze vodní pára a oxid uhličitý. Netvoří se tudíž žádný popel a není ani třeba mít komín. Lihový krb se snadno udržuje, ale má poněkud nižší výhřevnost.

Druhy krbových vložek

Velice oblíbené jsou krby s krbovou vložkou. Existují tři základní druhy, které se od sebe odlišují svým charakterem.

Sálavá krbová vložka

Nedochází k ohřevu vzduchu v místnosti, ale teplo se šíří formou sálání. Je proto důležité, aby byla obestavba krbové vložky z materiálu, který výborně akumuluje teplo. V průběhu času dochází k uvolňování tepla postupně

Teplovzdušná krbová vložka

Ohřívá se cirkulující vzduch v okolí krbu. Z toho důvodu hraje značnou roli správné proudění vzduchu, čemuž napomáhají průduchy v obestavbě. Teplovzdušná krbová vložka místnost poměrně rychle vyhřeje, ale nehodí se pro vytápění celého domu. Navíc vyšší cirkulace vzduchu také víří prach a není to tedy zrovna zdravá volba.

Teplovodní krbová vložka

Také v tomto případě dochází k ohřevu proudícího vzduchu, přičemž teplo je předáváno prostřednictvím otopné soustavy – radiátory, podlahové topení apod. Voda se ohřívá pomocí teplovodního výměníku. Krb lze proto využít jako zdroj tepla pro celý dům.

Stavba krbu svépomocí

Univerzální návod na stavbu krbu neexistuje. Záleží totiž mimo jiné na tom, o jaký druh krbu půjde, dále na charakteru krbové vložky, stejně jako na dispozici a velikosti domova.

1. Výběr vhodného místa

  • Podlaha musí být pevná a zároveň s dostatečnou nosností, aby krb unesla
  • Ideální je umístit krb do míst, odkud se bude teplo snadno šířit do prostoru
  • Okolí krbu musí být z nehořlavých materiálů (konkrétně 80 cm plochy před krbem a 40 cm plochy po jeho stranách)

2. Příprava krbové vložky

  • Je důležité vybrat adekvátní krbovou vložku
  • Krbová vložka musí mít přístup vzduchu potřebného pro spalování
  • Krb může ke zdi přiléhat (nikoliv zcela těsně, ale se vzduchovou mezerou), případně do ní být částečně zapuštěn, pokud to její charakter umožňuje
  • Je třeba vytvořit řádnou tepelnou izolaci zdi (k tomu poslouží např. izolační desky)
  • Některé krbové vložky jsou opatřeny nastavitelnými nožkami, jiné je třeba postavit na sokl z betonu či jiného materiálu (lze dokoupit i speciální litinový podstavec) 
  • Největší pozornost věnujte výkonu krbu – vyšší výkon nemusí být výhra, při dnešních zateplovacích standardech se lehce může stát, že u zatopeného krbu dlouho nevydržíte, trendem je spíše nízký výkon s využitím akumulace.

3. Usazení a obestavba krbové vložky

  • Krbová vložka musí být umístěna stabilně a rovně (to lze ověřit vodováhou)
  • Nutný je přívod vzduchu do obestavěného prostoru
  • Výsledný vzhled ovlivní materiál použitý pro obestavbu, jedná se zejména o velkoformátové desky nebo sálavé tvarovky
  • V obestavbě nesmí chybět revizní dvířka a ventilační mřížky 
Fotka od Ferenc Keresi

4. Napojení krbové vložky na komín

  • U krbů na dřevo je nezbytností napojení na komín kvůli odvodu spalin,
  • Mezi vstupem do komínu a stropem je nutné ponechat alespoň 50 cm volného místa
  • K napojení na komín slouží ocelový kouřovod
  • Kouřovod se sestavuje z jednotlivých dílů, tzv. trubek a kolen
  • Je třeba pamatovat na fakt, že kouřovod bude nutné občas vyčistit, což usnadní přítomnost čisticího otvoru

5. Na řadě jsou dokončovací práce

  • Výsledný vzhled ovlivní závěrečné úpravy krbu, jedná se zejména o omítnutí
  • Nejprve se nanáší základní omítka, přičemž se používá kamnářská perlinka i malta (odolávají vysokým teplotám)
  • Finální omítka může být hrubozrnná i hladká, na výběr je jakýkoliv barevný odstín
  • Krb lze rovněž obložit, a to umělým či přírodním kamenem (mramor, žula aj.), případně keramickými kachlemi

Přečtěte si: Jak ochránit domácnost před požárem?

A ještě jeden zajímavý tip na samotný závěr. Pokud vás stavba krbu svépomocí láká, ale máte strach, zda to svedete, můžete zkusit vsadit na krbovou stavebnici. Ta obsahuje krbovou vložku i obestavbu, sestavit ji je proto skutečně snadné.