Vše, co potřebujete vědět o stavbě pergoly

Před stavbou pergoly je dobré seznámit se řešeními, které se týkají materiálu, konstrukce a načerpat inspiraci z fotek realizací toho, jak pergola může vypadat. Člověk se rozhodne dobře jen tehdy, když zná všechny možnosti.

Tento článek se bude soustředit na vše, co je potřeba zvážit, než začne výstavba pergoly.  Při jejím návrhu je nutné znát materiál, rozměry pergoly, účel (krb, gril,…), architektonický styl a rozpočet. Pergoly si rozdělíme na základě materiálu a v závěru článku najdete návod, jak postavit pergolu svépomocí, kde si ukážeme konstrukční řešení. Dbejte na dvoji bezpečnost a při práci používejte ochranné pomůcky. Můžete tak předejít nechtěnému úrazu.


Cena pergoly se může pohybovat od 10 000 do 200 000 Kč v závislosti na velikosti a koncepci pergoly, použitých materiálech a faktu, zda si ji postavíme sami, nebo práci svěříme firmě. Pergola by měla ladit s architektonickým stylem domu, zabírat přesně promyšlený prostor a samozřejmě být co nejlevnější. Se snížením ceny vám pomohou i zemní vruty, které představují levnější alternativu k betonovému základu pergoly. Možná bude na výstavnu potřeba také těžká technika (pronájem pracovní plošiny či bagru).

Pomocí zemních vrutů ukotvíte lehkou dřevostavbu rychle a vcelku jednoduše. Výhodou je nastavitelná výška vrutu, kterou snadno přizpůsobíte jakémukoli terénu. Poradíme vám, jak dlouhé zemní vruty zvolit, aby byla vaše stavba bezpečná.

Podlaha pergoly

Jako první si probereme úplný základ – podlahu. Jak připravit základy pro položení podlahy i sloupů se dočtete v kapitole Pergola svépomocí.


  • Kamenná podlaha – vypadá přírodně a je odolná
  • Keramická dlažba – opticky nejkrásnější, snadno se udržuje a stále je relativně cenově dostupná
  • Betonová podlaha – díky absenci spár je vhodná pro tanec
  • Dřevěná podlaha – nejlépe zachovává přírodní ráz pergoly
    – má však nejnižší životnost a vyžaduje největší údržbu
  • Umělá podlaha – je odolná, bezúdržbová i levná, ale vždy bude jen imitací něčeho autentického

Typy zahradních pergol podle materiálu

Dřevěná pergola

Na jejich stavbu se používá dřevo z borovice, smrku a modřínu. Dřevěná pergola díky svému přírodnímu nádechu vkusně zapadne do jakékoliv zahrady, protože v ní nebude dominantním prvkem. Dřevo je materiál, který “dýchá”, působí hřejivě a útulně, a pergola z něj je ekologická, elegantní, levná a snadná na vybudování. Vyžaduje zato pravidelnou údržbu pomocí nátěrů proti slunci, škůdcům a hnilobě a má výrazně nižší životnost než ostatní pergoly.

Dřevěnou pergolu můžete také zakoupit jako předchystanou stavebnici a postavit ji svépomocí a ušetřit tak čas a práci s měřením a řezáním dřeva. Lze ji účinně kombinovat se všemi ostatními materiály.

Zděná pergola

Stavba zděné pergoly je mnohem náročnější než stavba dřevěné. A to finančně, časově i prací jako takovou. Získáte ale na oplátku stavbu s dlouhou životností, odolností, stabilitou a nízkou údržbou. Do zděných pergol se často zabuduje i krb, udírna, gril nebo venkovní kuchyně. Je to tedy už promyšlenější stavba s jasně daným účelem (často i se zavedenou elektřinou nebo vodou). Jednodušší návrhy ale člověk stále zvládne postavit sám. 

Pozor! Před zahájením výstavby zděné pergoly se ujistěte, že nepotřebujete stavební povolení. Obecně je vyžadováno, pokud je plánovaná zastavěná plocha větší než 150 m² nebo pokud je nutné zasáhnout do nosných konstrukcí nějakého již stojícího objektu, ale kritérií je samozřejmě víc. Na stavebním úřadě s vámi vše proberou a poradí. Více o tom zde: https://www.estav.cz/cz/8346.altany-pergoly-terasy-a-pristresky-kdy-je-nutne-stavebni-povoleni-zahradnich-staveb

U zděné pergoly, která má větší váhu, jsou důležité především pevné základy. Pokud si vlastním návrhem pergoly nejste jistí, není od věci povolat architekta.

Zděné pergoly bývají stavěné z klasických cihel, kamene a pískovce. Esteticky nejpůsobivější je pergola kombinující kámen a dřevo, ze kterého se postaví (alespoň některé) sloupy a střecha.

Kovová pergola

Kovový altánek působí chladně, ale překvapivě elegantně, lehce a vzdušně. Konstrukce je silná a stabilní i přes malý průměr nosných sloupů. Konkrétně se může jednat o ocel, litinu nebo železo, ale nejlevnější a nejčastější variantou je hliníková pergola. Hliník je bezúdržbový a vysoce odolný. Konstrukce je v podstatě stejná jako u ostatních typů pergol, jen místo dřevěných nebo zděných sloupků přijdou hliníkové (kovové), stejně jako pro střechu.

Namísto drahých kovových sloupků na zakázku se mohou použít levné hliníkové tyče. Se správnou koncepcí bude pergola i tak vypadat jednoduše a elegantně. Vše záleží na konkrétním provedení.

Pergola z palet

Palety jsou už řadu let levnou alternativou na výrobu zahradního nábytku, plotů, menších zdí a tak dále. Stejně tak se z nich jednoduše a levně dá postavit pergola. Někdo palety miluje, jiný jimi opovrhuje, ale pravda je, že když se pergola správně obední latěmi a přetře barvou, na první pohled nebude vůbec znát, že je z palet. Na stavbu použijeme pouze palety stejného typu (rozměrů) a ze zdravého dřeva. Jedna paleta stojí asi 360 Kč, použitá o 100 Kč míň. U menších konstrukcí se vejdeme do finální částky 10 000 Kč. Mezery mezi latěmi na paletě se vyplní přibitými nařezanými deskami, nebo se nechají (například na stěnu pergoly) volné.

Z palet se vyrobí podlaha, střecha i stěny. Ale nevystačíme si jen s nimi, protože budeme potřebovat dlouhé hranoly na jejich vzájemné spojení, sloupy a trámy na střechu. Anebo palety použijeme pouze na část pergoly, čímž opět dosáhneme efektní kombinace s jiným materiály.

Zastřešení pergoly

Jaké materiály se používají jako krytina na pergolu?

  • Krokve
  • Lehké polykarbonátové desky
  • Zámkové panely
  • Plexiskla
  • Vlnité plastové nebo plechové krytiny
  • Bitumenová střešní deska (živice)
  • Pálené střešní tašky (sloupy pergoly je musí unést)

Nejpraktičtější je pergola s celistvou nebo stahovací střechou. Dá se tak využívat i za deště a po větší část roku. Ale ne všechny uvedené způsoby zastřešení toto splňují (popřípadě jsou z průhledných materiálů, jako například plexisklo nebo polykarbonát). Na vyřešení tohoto problému se využívají plachty na pergoly, které je možné libovolně stahovat a vytahovat. O jejich instalaci se postará firma a poskytne vám tak zastínění pergoly. Nebo v případě hliníkových pergol mohou střechu představovat lamely, které svým natáčením blokují nebo propouští sluneční svit.

Na této pergole přistavěné ke zdi domu můžete vidět jednoduchost provedení a průhledné zastřešení. Pokud se pergola nachází na místě, kam slunce nesvítí nebo jen málo, není ani potřeba vymýšlet její zastínění.

Návod: pergola svépomocí

Výstavba jednoduché pergoly nemusí být složitá, ale i tak vyžaduje alespoň minimální zkušenosti a rozhodně i plánování

Pokud máte obavy, že se na podlaze pergoly budou v případě silných dešťů vytvářet kaluže, položte ji s 2% spádem.

Pokud bude pergola přistavěná k již stojící zdi domu, není třeba na této straně budovat nosné sloupy. Místo nich ke zdi přivrtá vodorovný trám, který ponese střechu. Musí být umístěný do takové výšky, aby střecha měla cca 30° sklon.

Co potřebujete ke stavbě pergoly

Dokumentace: 

Technický návrh pergoly

Materiál:

Beton, cementová malta, štěrk, písek

Dřevěné trámy na nosnou konstrukci střechy

Dřevěné desky na bednění

Vruty, kovové spojovací díly (úhelníky, pláty železa)

Na sloupy: 

  1. V případě dřevěné pergoly: dřevěné trámy min. 210 cm vysoké a 12×12 až 14×14 cm široké.
  2. V případě zděné pergoly: cihly, lomový kámen nebo tvárnice a kovové výztuže.

Střešní krytina

Realizace pergoly

Nástroje:

Vrtačka, míchačka nebo míchadlo na stavební hmotu, kýble, lopata, vrtáky, vruty, vodováha, provázky, kolíky, metr, pilu cirkulárku

Postup:

  1. Když jsme spokojení s konečným návrhem pergoly, vyměříme si pomocí kolíků a provázků nataženými mezi nimi její půdorys a určíme pozici nosných sloupů (vzdálenost mezi nimi by neměla být delší než 3 m). Vyměřením úhlopříček si ověříme pravoúhlost a správné rozměry.
  2. Odstraníme horní vrstvu půdy do hloubky 20 cm, na místě budoucích sloupů 90 cm a cca 35 cm do šíře. Tím vznikne díra pro betonovou patku, na které bude stát sloup.
  3. Beton do patek bude sahat až nad odebranou zem, proto vykopané díry opatříme bedněním, aby se následně nalitý beton nevylil pryč. Bednění sahá do výšky, kde budou začínat sloupky (tzn. asi 10 cm pod úroveň budoucí dlažby). Důležité je, aby všechny patky byly stejně vysoké, což lze ověřit vodováhou na lati položené na patkách.
    1. Pokud plánujeme dřevěné sloupky, je potřeba do nalitého betonu vložit železa s otvory, kterým potom přikotvíme dřevěný sloup (mezi betonem a dřevem by se měla ještě nacházet hydroizolační vrstva). 
    2. Zděných sloupy pergoly by měly být široké kolem 40 cm a uprostřed nich by se měla nacházet kovová výztuž. 
  4. Položíme vodorovnou nosnou konstrukci střechy na sloupy pergoly a připevníme kovovými úhelníky a vruty. Je možné přidělat i podpůrné zkosené hranoly vedoucí ze sloupu k vodorovným trámům.
  5. Podle způsobu řešení střechy dotvoříme její konstrukci. To znamená přimontování vodorovných latí nebo šikmých krovů, na které přijde střešní krytina.
  6. Odstraníme bednění.
  7. Po obvodu podlahy pergoly položíme obrubníky. Pokládáme je do vrstvy cementové malty.
  8. Celou vykopanou plochu zasypeme štěrkem o frakci 4-8 cm do hloubky 4 cm. Co nejlépe udusáme. Na ni přijde vrstva písku, kterou opět zadusáme.
  9. Položíme a uchytíme střešní krytinu.

Zdroje:
https://www.lanitplast.cz/sortiment/
https://www.stavebni-vzdelani.cz/pergola-z-palet/
https://ceskykutil.cz/
https://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/navody/zahrada_a_pestovani/zahradni_stavby/jak_postavit_pergolu/jak_postavit_pergolu.html
https://www.ispas.cz/stavba-pergoly

1 Trackback / Pingback

  1. Inspirace na pergolu a tipy, jak ušetřit - Vše pro Bydlení

Komentáře nejsou povoleny.