Jak prát závěsy na okna

Závěsy na okna jsou v mnoha bytech nejen prostředkem pro zatemnění, ale také dekoračním prvkem. Proto je třeba je třeba se o pečlivě starat, aby dobře vypadaly, a také je vhodně udržovat, včetně praní závěsů, nebo jiné formy jejich čištění. Závěsy totiž zachycují velké množství prachu a zejména v domácnostech alergiků by tak zaprášené závěsy mohly způsobit i zdravotní komplikace. Stejně tak jsou spolehlivými zachycovači nejrůznějších pachů. Nejhorší je to v kuchyni nebo v domácnostech kuřáků. Vhodně zvoleným praním či čistěním jim tak nejen vrátíte krásný vzhled, ale vonět bude celá místnost.

závěsy

Než se dáte do praní

Abyste si praní závěsů usnadnili, je dobré je alespoň jednou za dva týdny vysát vysavačem, případně před praním použít také lepicí váleček a odstranit z látky chlupy domácích miláčků. Tím nejen zvýšíte efektivitu praní, ale také ochráníte pračku, nebo vanu před ucpáním cucky z chlupů. Ze závěsů odstraňte jakékoli kovové spony, které by mohly poškodit látku. Pokud jsou na závěsech všitá kovová oka, nebo plastové háčky, perte buď v ruce, nebo pro praní v pračce použijte ochrannou síťku.


Jak závěsy snímáte, je důležité

Právě kvůli prachu je dobré dávat si pozor a sejmout závěsy z oken správně, tedy tak, aby se zbytečně nerozvířila prachová zrnka, která stačily závěsy polapat. Závisí na tom, z jakého materiálu jsou a jak jsou velké. Pokud je materiál těžší a závěsy, měly by každý závěs snímat aspoň dvojice lidí. Doporučuje se rolovat závěs směrem nahoru, tam roli látky přidržet a teprve pak vyháknout z poutek, nebo rozepnout žabky. Zásadně závěsy nechte viset až do chvíle praní. Máte-li možnost, vyprašte je na zahradě nebo z okna.

Tip: Pokud máte v ložnici tenké závěsy, může se vám špatně spát kvůli světlu z venkovního osvětlení, které do místnosti propouští. Pro tento účel slouží silné zatemňovací závěsy, které kromě nízké prostupnosti světla tlumí také zvuky z ulice.

Jaký způsob praní zvolit

Výběr vhodné metody praní závisí na materiálu, z něhož jsou závěsy ušité. Látky na závěsy mohou být z nejrůznějších materiálů – od lehkých látek až po těžké materiály, od čistě přírodních až po 100% umělé látky. Každý typ látky potřebuje jiný způsob praní a jinou teplotu. Vždy dbejte na to, jaké symboly praní uvádí výrobce.


MateriálRuční praníPraní v pračce/teplotaOtáčky ždímání
100% bavlnaAnoAno/30 až 60 °C300 až 400
Směsné materiályAnoAno/30 až 40 °C300 až 400
100% polyesterAnoAno/30 °C300 až 400
Zatemňovací BlackoutAnoAno/30 °C300 až 400
Samet*AnoAno/30 °C300 až 400
* Platí jen pro umělý nebo bavlněný samet, hedvábný samet lze pouze chemicky čistit.

Z hlediska objemu se do pračky hodí spíše závěsy z lehčích materiálů, těžké závěsy raději perte ručně, většina z nich by po nasáknutí vodou překročila váhový limit pračky. Ten je zejména u programů na jemné praní nižší. Na druhou stranu příliš těžké závěsy se v ruce nedají vyždímat. Vodou nasáknou tak, že budou velmi dlouho schnout, což by mohlo být šanci pro plísně. Máte-li po ruce silného muže, nechte ho podržet závěsy nad vanou tak dlouho, dokud z látky většina vody neodteče a pak je pověste ven, aby důkladně uschly. Nebo je svěřte profesionální prádelně, která se na takové zakázky specializuje.

Postup praní

Prvním krokem je odstranění případných skvrn. Můžete použít buď přípravek na skvrny, pokud materiál užití přípravku umožňuje, nebo mýdlovou vodu v ostřikovači. Závěsy pak propláchnete ve studené, nebo vlažné vodě, aby se odstranil prach.

Ruční praní

Používejte prací prostředek vhodný pro ruční praní jemných tkanin, ideálně tekutý. Pozor na to, jak teplou vody napouštíte. Teplota lidského těla je obvykle něco přes 36 °C, takže na dotyk by měla být voda o trochu chladnější. Při silně znečištěných závěsech je dobré je nechat odmočit aspoň půl hodiny. Pak vodu vypusťte a použijte novou dávku přípravku a vody a jemně závěsy propírejte. Pozor na přílišné mačkání. Pak je třeba látku důkladně vymáchat v několika vodách a velmi opatrně v ruce vyždímat.

Praní v pračce

Při praní v pračce je důležitý správně vybrat program praní. Vždy by to měl být program na jemné praní, třeba na vlnu, a na nízké teploty. Pračku nenaplňujte na maximum, spíše nechte látce závěsů dostatek místa, aby se příliš nepomačkala. Jemné materiály perte v sáčku na prádlo. I do pračky je vhodnější tekutý prostředek. Ať už používáte kapsle, nebo prášek, vyberte prací prostředky vhodné na jemné prádlo. Vhodný je ekologický prací prášek. Je-li to možné, použijte předvolbu máchání na víc. Ždímejte na nízké otáčky.

Sušení

Na některých materiálech je uvedeno, že se nesmí sušit v sušičkách prádla, ale to by mělo platit v podstatě pro všechny závěsy. Ideální je sušit závěsy venku volně přehozené přes šňůru bez kolíků. Na rozdíl od záclon, které se obvykle věší ještě vlhké rovnou na okna, u závěsů je v látce mnohem více vody, takže tento postup není vhodný.

sušení

Jak žehlit závěsy

Postupujte striktně podle označení na látce. Je-li na symbolu uvedeno, že látku žehlit nelze, nechte je jen opatrně vyvěsit při sušení. U ostatních žehlete dle pokynů, teplotu nikdy nepřekračujte. Nejčastěji se závěsy žehlí na nejchladnější stupeň (jedna tečka). Pouze bavlněné závěsy lze žehlit i na střední teplotu, pokud není na etiketě uvedeno jinak.

Parní čistič

Místo praní lze závěsy také vyčistit za pomoci parního čističe. Tento postup se hodí například na velmi těžké a obtížně snímatelné závěsy. Vždy postupujte přesně podle návodu výrobce, abyste se neporanili a také závěsy nepoškodili. Párou se čistí pokaždé ve směru shora dolů a tak, aby látka nebyla příliš mokrá. Raději mějte od látky trochu odstup.

Jak často prát závěsy

Odpověď na to není jednoduchá. Jiná frekvence bude u závěsů, které zakrývají okno u velmi frekventované silnice, jiná u okna vedoucího do poklidné zahrady. Méně často to bude potřebovat závěs z bytu nekuřáka, častěji naopak závěsy z kuchyně, nebo bytu lidí, kteří doma pravidelně kouří. Obvykle se v průměru doporučuje je vyprat dvakrát za rok.