Jak připravit byt na příchod miminka?

Příchod nového člena rodiny je vždy velkou událostí a vyžaduje pečlivou přípravu. Aby se vaše domácnost stala bezpečným a pohodlným místem pro novorozence, je třeba promyslet několik oblastí. Pojďme se podívat na to, jak proměnu prostoru naplánovat, ať už žijete v menším bytě či v rodinném domě. Pro začátek stačí opravdu základní výbavička pro miminko, která zajistí komfort hned od prvních dnů po příchodu z porodnice domů.

Bez čeho se novorozenec neobejde?

Novorozenec nepotřebuje mnoho materiálních věcí. Potřeby se liší podle situace dané rodiny – zvažujete samostatný dětský pokojíček? Bude miminko spát s rodiči, nebo ve vlastní postýlce? Jaké místo se hodí na kojení, pro chvilky hraní? Ať už jsou odpovědi jakékoliv, základní výbavičku tvoří ve většině případů dětská postýlka, přebalovací pult, prostory na uskladnění hygienických potřeb a oblečení, místo pro hraní a vanička. 


Kromě toho je důležité zajistit, aby byl byt bezpečný, čistý a bez potenciálně nebezpečných předmětů (tyto požadavky se stupňují spolu s tím, jak dítě roste a začne více samo objevovat  prostor). 

miminko

Místo pro spaní a odpočinek

Každé miminko je jiné – některé vyžaduje pro spánek více prostoru a spí lépe ve vlastní postýlce, jiné se cítí líp v blízkosti rodičů a lepší spánek zajistí spaní s nimi v jedné posteli (i v tomto případě je nutné myslet na bezpečnost, ideální je pořídit např. hnízdečko, které mu zajistí prostor). I když dopředu nevíte, co bude vašemu děťátku a vám více vyhovovat, postýlka se hodí vždy. Jde o místo, ve kterém můžete miminko v případě potřeby kdykoliv chviličku nechat a nemusíte se bát, že se mu něco stane – například když vaříte, nebo si potřebujete odskočit. Využijete ji až do batolecího věku dítka.
Nejčastěji rodiče volí umístění postýlky v ložnici. Neměla by být u okna, kde je průvan, ale ani u topení. Pokud bude dítko spát samo v dětském pokoji, určitě nezapomeňte na pořízení dětské chůvičky. Pro první měsíce můžete vybrat i pojízdný košík nebo kolébku – jejich výhodou je snadný přesun, u některých také funkce houpání. Miminka se v menším prostoru cítí bezpečněji, jde ale o investici navíc. Pokud zvolíte postýlku, bude vám sloužit déle – vybírejte ideálně z rostoucích modelů. Ty umožňují polohovat matraci – pro miminko v prvních měsících oceníte její vyšší polohu, ale až se dítko začne více hýbat, je nutné ji z důvodu bezpečnosti snížit. 

Při výběru dětské postýlky myslete na rozměry, bezpečnou ohrádku a také zvažte, zda chcete postýlku na kolečkách, kterou v případě potřeby přemístíte do jiné místnosti. Pozornost věnujte rovněž pořízení kvalitní matrace. Obecně se pro malé děti doporučují tvrdší materiály, které prospívají správnému vývoji páteře. Nezapomeňte na doplňky – spousta maminek má skvělé zkušenosti s tzv. hnízdečky. Dokoupit můžete také měkké mantinely kolem ohrádky, nebo kolotoč s hračkami nad postýlku, který miminko na chviličku uklidní či zabaví. 


spinkání pro miminko

Pro miminka nejsou vhodné polštáře, stačí tenoučká vrstva pod hlavu. Přikrývku volte podle období, vhodnější jsou lehčí materiály. Hodit se bude také snadno pratelný potah a případně také nepromokavá vrstva, která matraci ochrání. Z hlediska bezpečnosti nezapomeňte na monitor dechu – jde o vyšší investici, která se ale vyplatí. Lze ho také půjčit v některých porodnicích za nižší poplatek nebo pořídit z druhé ruky (zkontrolujte vždy, zda je funkční).

Kde se bude miminko přebalovat?

Místo na přebalování je důležité připravit dopředu, protože v prvních měsících jde o opravdu častou činnost a určitě nebudete chtít po příchodu z porodnice řešit, kde miminko přebalit. Ideální je přebalovací pult nebo přímo komoda s přebalovacím pultem, které zajistí bezpečí pro miminko a vám pohodlí při obstarávání hygieny. Důležitý je úložný prostor pro plenky, oblečení a další hygienické potřeby. Není nad to mít vše potřebné po ruce. 

Pokud nemáte dostatek prostoru pro samostatný přebalovací pult, můžete využít přebalovací podložku, kterou snadno umístíte na postel, pohovku nebo stůl. Podložky pro přebalování jsou měkké, snadno otíratelné a nepromokavé. Důležité je mít vše potřebné v dosahu, abyste nemuseli od miminka odcházet.

Úložných prostorů není nikdy dost

S příchodem novorozence roste počet věcí v domácnosti, od oblečení přes hračky až po hygienické potřeby. Velmi nápomocné je promyslet systém, jak tyto věci uspořádat a uložit, aby byly vždy po ruce, ale zároveň nezabíraly zbytečně mnoho místa. Nejlepší způsob, jak udržet pořádek, je využít skříně a komody s dostatečným počtem polic a zásuvek. Uspořádejte oblečení podle velikosti a typu, aby bylo snadno dostupné. Obzvláště během prvních měsíců budete miminko často přebalovat a převlékat. Menší předměty, jako jsou čepičky, ponožky nebo rukavičky, lze uložit do menších boxů uvnitř zásuvek.

Pro udržení pořádku můžete použít různé organizéry, které pomohou s tříděním drobností. Praktické jsou transparentní boxy, protože vidíte, co je uvnitř, aniž byste je museli otevírat. Můžete je umístit do skříní, pod postel nebo na police.

dětský pokojík

Zajistěte bezpečné koupání 

Vykoupat čerstvě narozené miminko je leckdy pro prvorodiče oříšek. Doporučujeme proto malou vaničku nebo ergonomicky tvarovaný kyblík, které dítě ze všech stran zafixují (miminku je ale stejně vždy potřeba držet hlavičku). Využít můžete také protiskluzovou podložku. Vaničku umístíte do vany, sprchového koutu, někdo v prvních týdnech volí např. i umístění na pračku, nebo koupe na zemi. Důležité je, aby místo pro koupání bylo vždy dostatečně vyhřáté. Užitečným pomocníkem při koupání miminka je také teploměr, hlavně v začátku, později už správnou teplotu odhadnete i sami.

Nachystejte také úložné místo na osušky, žínky, mýdlo a šampon – pokud nemáte místo v koupelně, využít jde i přebalovací pult, kam miminko po koupeli přenesete. Opět ale myslete na to, aby v místnosti bylo teplo.