Jak připravit oslavu 30. narozenin

Narozeniny se slaví každý rok, ale ty kulaté bývají speciální. Častokrát pro nás mají význam životního milníku. Není tomu jinak ani u třicetin. V dnešní době je tento věk určitým znakem dovršení dospělosti, kdy lidé začínají zakládat rodiny a připravovat svatby. Velmi často chceme tuto událost oslavit s nejbližšími a užít si společný čas. Pro někoho může být příprava oslavy stresující, a proto jsme připravili několik tipů, jak si organizaci usnadnit. 

oslava narozenin

Téma oslavy

Ať už plánujete oslavu pro vás nebo vašeho blízkého, zvažte v první řadě téma oslavy. Jasně, slavit se dá i bez zaměření, ale není to ono. Na téma můžete navázat i dekorace, styl oslavy nebo jídla. Zvolené téma vám pomůže pomoci i s nápady na aktivity během party.


Mělo by vycházet z toho, co oslavenec rád dělá. Pokud je například vášnivý cyklista, slaďte vše do cyklistického tématu. Patří vaše kamarádka k milovníkům vaření? Hlavním tématem by mělo být dobré jídlo. Máte doma tanečníky? Co sladit dekoraci do stylu latino?

Výběr místa a termínu

Zde bude záležet v první řadě na ročním období. V zimě jsou jasné vnitřní prostory. Využít můžete salónky v oblíbených hospodách nebo restauracích. V hospodách či restauracích je kreativita dost omezená. Ne vždy vám dovolí přinést si vlastní jídlo, vyzdobit místnost nebo si zajistit vlastní hudbu. Variantou může být pronájem většího sálu nebo uspořádat oslavu rovnou doma. Vše záleží na počtu osob.

people sitting on chairs near pool

V létě může být vaše kreativita mnohem větší. Můžete připravit zahradní párty, nebo piknik v parku. Pokud budou vaši hosté svolní, můžete na víkend pronajmout chatu někde v přírodě a užít si oslavu včetně výletů. 


Hosté a pozvánky

Hosty pozvěte alespoň 3-4 týdny před oslavou. Dnes již spontánní oslavy nejsou na místě, protože lidé v tomto věku více plánují své volno s rodinou. Pozvánky můžete poslat buď elektronickou formou nebo písemnou.

Pozvánku si můžete velmi jednoduše připravit v jednom z jednoduchých nástrojů jako je Canva. Můžete si vybrat z předvybraných motivů nebo přidat i své vlastní návrhy. Pracovat se dá i s fotkami. Pokud máte více času, můžete vytvořit jednoduchou webovou stránku. Na pozvánce by určitě nemělo chybět místo a čas, kdy se party koná a případné další poznámky např. kostýmy nebo oblečení, dárky pro oslavence a další. 

Výzdoba

Pokud máte zvolené téma, půjde vám příprava výzdoby od ruky. Možná vám téma napoví i barvy, do kterých by měla být oslava laděna. Dle toho můžete nakoupit například balonky, ubrusy a ubrousky, dekorační textilie, stuhy nebo dózy. Velmi dobře vypadá LED osvětlení – světýlka stačí pověsit na strop nebo na zeď, nebo je jen jednoduše vložit do skleněných dóz nebo rozložit na stůl. 

selective focus photography of assorted-color balloons

Jídlo a pití

Pokud budete připravovat oslavu v místní restauraci, hospodě či kavárně, o jídlo a pití budete mít postaráno. Pokud zvolíte jiné místo, budete si muset občerstvení zajistit. Nejlepším řešením je zvolit raut, kde si každý vybere na co má chuť. Mimo to můžete zakoupit drobné pochutiny od brambůrek po tyčinky. Na oslavě by neměl chybět dort s číslovkou. 

V případě, že se chystáte oslavu uspořádat u vás doma, můžete zkusit připravit vlastní dezerty. Kromě klasiky v podobě narozeninového dortu, jsou populární např. cupcakes, různé druhy muffinů či brownies. Tyto dezerty nejsou náročné na přípravu a snadno je nazdobíte např. i podle zvoleného tématu oslavy. Pro ty, kteří mají radši méně sladké dezerty, mohou být dobrou volbou i různé ovocné dezerty (např. ovocné špízy, či ovocné tarty).

Neurazíte ale ani štrůdlem, závinem, bublaninou či různými druhy koláčů. Výhodou buchet připravovaných na plechu je, že se nemusíte piplat s každým kouskem zvlášť a můžete jich snadno udělat větší množství. 

Pokud se na oslavu chystá i někdo se specifickými dietetickými požadavky (vegan, bez lepku či bez laktózy), připravte něco i pro ně. Je nešťastné, pokud si nějaký host nebude moci na oslavě nic dát a bude jen smutně koukat po ostatních. Existuje mnoho receptů na chutné dezerty, které jsou vhodné i pro tyto stravovací preference.

Obecně je důležité, abyste mohli hostům nabídnout více druhů dezertů, aby si každý mohl vybrat to, na co má chuť. Raději než mít tři plechy štrúdlu, udělejte 3 různé druhy moučníků. Celkový dojem pak vylepší každá drobnost, kterou uděláte navíc. Např. šlehačka ke štrúdlu, sladění dezertů s tématem oslavy či výzdoba slavnostní tabule.

Program a dárky

Příprava programu není nutností. Někdy stačí mít pouze dobrou hudbu, která se na tanečním parketu o zábavu postará. Pokud si ale nejste jisti, zda budou hosté tancovat a nechcete, aby se večer vlekl, připravte si pro jistotu nějaké aktivity. Oblíbená je příprava prezentace s fotkama od útlého věku. Doplnit ji můžete o vtipné příběhy ze života oslavence.

Mezi oblíbené hry na oslavy patří například tanec s předmětem, karaoke nebo pub kvíz na téma “Kdo ví více o oslavenci”. U tematických oslav je vymýšlení programu jednodušší a mělo by být navázáno na danou aktivitu. Pokud to chcete ozvláštnit, můžete si nechat vytvořit produkty s potiskem. Pro oslavence nechat vyrobit vtipné narozeninové tričko, pro ostatní trička se společnou fotkou. Jeho úkolem by pak bylo hádat z jaké události je daná fotka. S programem to ale nedoporučujeme přehánět, oslava by měla přirozeně plynout.