7 účinných metod, jak se zbavit octomilek

Octomilky jsou sice malé, ale o to protivnější dokáží být. Pokud se do vaší kuchyně dostanou, rychle se rozmnoží a nebude vůbec lehké je vypudit. Naštěstí existuje několik účinných metod, jak se těchto otravných mušek zbavit. Na sedm z nich se můžete podívat v tomto článku. 

Octomilky jsou drobné mušky původně pocházející z tropických oblastí. Díky malé velikosti se do domácnosti dostanou lépe než běžný hmyz, o to hůře se z ní však vypuzují. Jejich vajíčka se také do kuchyně často dostanou s vajíčky nakladenými na zralém ovoci nebo zelenině. Často se objeví nad plným odpadkovým košem, nebo u zbytků jídla, kterými se živí. Jak na octové mušky, pokud už je doma máte? 


Pravidelně uklízejte

Pokud chcete rozmnožení mušek předejít, uklízejte všechny potraviny do spíže a lednice. Vystavené ovoce v misce na stole je pro mušky největším lákadlem, proto prvním krokem vždy musí být úklid. Stejně tak si dejte velký pozor na nahnilé nebo jen nakouslé kousky.

ovoce láká octomilky

Vyrobte past na octomilky

Když máte kuchyni důkladně uklizenou, můžete se pustit do akce a pochytat zbylé mušky. Nejjednodušším řešením je vytvoření domácí pasti s návnadou. Do misky nebo sklenice nalijte sladkou šťávu, překryjte ji průhlednou potravinářskou fólií a do té udělejte vidličkou několik děr. Mušky do otvorů zalezou, ale již se nedostanou ven. 

Pozor na neumyté nádobí

Kromě ovoce se mušky živí vším zkaženým včetně nedopitého vína nebo zbytků na talíři. Použité nádobí a sklenice proto vždy oplachujte a nenechávejte zbytky jídla hnít ve dřezu. 


Octomilky vysajte

Obyčejný vysavač se může stát účinnou zbraní v boji proti octovým muškám. Mušky poletující nad plným košem jednoduše vysajte. Sice se tak nezbavíte všech, ale zbavíte se rychle velké části. 

Udělejte průvan

Octomilky nasládlé pachy jídla a pořádný průvan se jim nebude líbit. Navíc v průvanu část z nich vyletí otevřeným oknem a vy se tak můžete pustit do boje se zbytkem. 

Použijte spreje

Na octomilky funguje i obyčejný repelent proti komárům. Můžete si ale vyrobit i vlastní sprej s vysokým obsahem alkoholu, který poletující mušky zabije a vydezinfikuje i místa, kam nakladly vajíčka. S repelenty si ovšem dejte pozor v kuchyni. 

mucholapka
Mucholapka podivná

Masožravé rostliny

Masožravé rostliny jsou asi největším nepřítelem všeho hmyzu. A vy je navíc můžete pozorovat při práci z pohodlí vašeho gauče.