Obsah článku
Představa osminohého člena vaší domácnosti může v mnohých vyvolat paniku a strach. Už jen to, že ten malý tvoreček se může nacházet v podstatě kdekoliv u vás doma, například na zdi vedle postele či v kuchyni v šuplíku s potravinami, je nehezká představa. Také neustálé otírání pavučin ze zdí může být otravná činnost. Jak tomu zabránit a nadobro vystěhovat pavouky z vašeho domova?
Pavouci v domácnosti
Osminohý nepřítel se dovnitř stěhuje v jak v zimě, kdy hledá teplý úkryt před třaskavými mrazy, tak také na jaře a v létě, přičemž uvnitř hledá svou potravu – hmyz se domů přemísťuje za světlem a jídlem, kterého je například v kuchyni víc než dost.
Pavoučí návštěvu tak můžete očekávat kdykoliv. Zejména v časech, kdy se v domácnosti moc nepobývá, ji pavouci rádi vyhledávají – mají klid a ticho, který ke svému rozmnožování potřebují. Proto se připravte na jejich „invazi“ například po zazimování vaší chaty. Níže vám poradíme, jak se pavouků nejlépe zbavit.
Druhy pavouků v domácnosti
S jakými pavouky se můžete u vás doma setkat a jak je od sebe bezpečně rozpoznat?
Křižák obecný
Své jméno získal podle charakteristického kříže, který najdete na hnědočerveném tělíčku. Samička křižáka obecného může dorůst až 17 milimetrů. Jeho pavučina má pravidelný hvězdicovitý tvar.
Pokoutník domácí
Jedná se o velmi častého pavouka, kterého můžete najít u vás doma. Jeho šedé tělo se světle hnědým zadečkem a osmi dlouhýma nohama může dosáhnout až 3 centimetrů. Většinou ho najdete splétat vodorovné pavučiny v temných rozích.
Snovačka pokoutní
Jedná se o maličkého pavouka, který měří přibližně 7 milimetrů. Poznáte ho podle hnědočerveného těla a zadečku, který je až do černa. Zajímavostí je, že z pavučin, které splétá, visí drobná lepivá vlákna, na která si chytá potravu.
Třesavka velká
Tohoto menšího pavouka, který může mít až 12 milimetrů, poznáte hlavně podle dlouhých noh. Třesavka se velmi ráda schovává před zimou, a proto ji doma můžete najít většinou v chladných měsících.
Skákavka pruhovaná
Jedná se o maličkého pavouka, který dorůstá 2 až 18 milimetrů. I přesto, že může být svou velikostí považován za méně schopného, disponuje nejlepšími zrakovými schopnostmi. Svou potravu chytá skákáním, přičemž délka skoku může dosáhnout až 20x větší délky, než je jejich samotná velikost.
Plachetnatka velká
Jedná se o velmi známého pavouka, kterého jste určitě potkali i vy. Možná vám napoví jeho pavučiny, které splétá na podzim na plotech (běžně se na nich udrží také ranní rosa). Právě po nich se přemisťují malí pavouci plachetnatky velké. V dospělosti však tento malý pavouček dorůstá jen 4 milimetrů.
Zápřednice jedovatá
Ano, i u nás najdete volně žijící pavouky, které mohou člověka ohrozit na životě. Jedním z nich je právě oranžovočervená zápřednice se žlutozeleným zadečkem a nohama. Tento pavouk splétá kokon s vajíčky, nikoliv pavučiny. Pokud tedy najdete pavoučí kokon doma, je dost pravděpodobné, že vás navštívila právě zápřednice jedovatá. Útočí pouze, když cítí, že jsou její mláďata ohrožená. Pokud dojde ke kousnutí, ucítíte malou bolest, kolem vkusu se může objevit otok. Pokud vás tyto příznaky neopustí do 24 hodin, je nutné vyhledat lékařskou pomoc (také v případě alergické reakce).
Jak se zbavit pavouků jednou provždy?
Jestliže jste doma našli pavučinu i s pavoukem, nejlepší cestou je vzít vysavač a vysát vše – pavoučí hnízdo vysajete i s vajíčky a zabráníte narození nových příživníků. Ze zkušeností můžeme říct, že na toto místo se dlouhou dobu žádný pavouk nenastěhuje. Pavouk z vysavače nevyleze, pokud však chcete mít jistotu, jednoduše pytlík nebo obsah vysavače vysypejte a vyneste ihned do popelnice.
Pokud nechcete pavoukovi způsobit trauma, jemně ho chytněte do papírového ubrousku či sklenice a vyhoďte ven.
Přírodní metody v boji proti pavoukům
Pokud byste chtěli volit zcela přirozenou cestu, museli byste si nastěhovat dovnitř něco, co žere pavouky. Ovšem hada, ještěrku či hlodavce doma nikdo mít nechce. Proto sáhněte po stejně šetrných metodách, které vás neomezí.
Nejjednodušší variantou je do rozprašovače s vodou nakapat přibližně 20 kapek mátového oleje, který svou aromatickou vůní zaručeně odpudí každého pavouka. Použít můžete také eukalyptus nebo tea tree. Tuto směs nastříkejte na riziková místa, jako jsou například okenice, rohy a temná zákoutí. Velmi podobně funguje také směs vody s octem nebo citronem. Aromatické oleje mají navíc také příznivý vliv na naši náladu a to, jak vnímáme prostředí okolo nás. V tomto případě to bude „win-win“ situace jak z hlediska odstrašení pavouků, tak zpříjemnění vašeho domova.
Postřik proti pavoukům
Pokud ani přírodní odpuzovače nezaberou, v obchodě najdete i chemické prostředky nebo elektroniku. Postřiky proti pavoukům fungují na principu mrazení. To znamená, že pavouk se po zasažení sprejem zmrazí teplotou -45 °C a nemá tak šanci přežít. Pro plošné odpuzování pavouků slouží například ultrazvukové odpuzovače, které nepotřebují zástrčku a je tak možné je umístit opravdu kamkoliv.