Jak se zbavit popraskaných rtů

Nepříznivé vlivy počasí se dokáží pořádně vyřádit jak na naší pleti, tak i na pokožce našich rtů. Mnoho lidí se o rty nestará a ani nepoužívá žádné balzámy ani přípravky, aby popraskaným a nevzhledným rtům předešli. To ale dělají velkou chybu. Od neškodných prasklinek máte nakročeno k bolestivým a někdy i krvácejícím rankám, které se obtížně hojí a nejsou zrovna příjemnou záležitostí.

Krásné rty
Fotka od Pexels

První informací, kterou byste měli znát, je, že popraskaných rtů se jen tak ze dne na den nezbavíte. Pokud jste se dlouhodobě nevěnovali péči o ně, nemůžete očekávat zázraky. Přitom právě rty jsou jednou z nejvíce zranitelných částí obličeje, a navíc jsou i jednou z těch nejviditelnějších. Mráz a chladné počasí jsou obvyklým viníkem, které vaše rty vysušují. Hlavní je péče a ochrana před nežádoucími vlivy.


Peeling rtů

Může se to zdát jako úplná hloupost, ale peeling rtů je velmi účinný pomocník v boji proti šupinkám na rtech. Rty potřebují pořádně prokrvit a zbavit se právě odumřelé kůže, která se na nich tvoří. Nejjednodušší metodou je použití zubního kartáčku. Stačí jednou za čas rty vyčistit pomocí zubního kartáčku pomalými krouživými pohyby. Na kartáček netlačte a pokračujte, dokud rty nebudou hladké a prokrvené.

Jako další můžete použít na rty i svůj běžný peeling na obličej. Můžete postupovat úplně stejným principem jako u čistění obličeje. Ale nezapomínejte, že kůže na rtech je velmi jemná a musíte být tedy velmi opatrní a peeling neprovádět příliš dlouho. Po dokončení peelingu rty namažte balzámem nebo vazelínou.

Balzám a zase ten balzám

Balzámy nejsou všemocné, ale jsou dobrou a účinnou ochranou, pokud je používáte pravidelně. Každý by měl mít vždy při ruce balzám na rty, který tvoří ochrannou vrstvu a odrazuje nepříznivé vlivy vnějšího prostředí. Proto je dobré tuto vrstvu během dne obnovovat. Možná se budete divit, ale i v zimě byste měli používat balzám s ochranným UV faktorem. Právě v zimním období bývá sluneční záření velmi agresivní a jeho působení může způsobit pigmentaci na rtech.


Vyzkoušejte hydratační masku

Před nedávnou dobu se na trhu objevily hydratační masky, které dodávají rtům hebkost a potřebnou hydrataci. Ve většině se jedná o gelovou masku, kterou si přiložíte na rty a necháte působit 10-20 minut. Její působení předchází i malým mimickým vráskám, které se v okolí rtů během let tvoří. Masku pořídíte v rozmezí 20-99 Kč například od značky Balea nebo Douglas.

Oslaďte si život medem

Med je jednou z takzvaných babských rad, která však doopravdy funguje. Obsahuje totiž mnoho vitamínů a má schopnost hydratovat. Zkuste med aplikovat 3x do týdne na 10-15 minut. Dobrou kombinací a zároveň účinnou léčbou je použití medu po peelingu.

Doplňte vitamín B

Ne vždy mohou mít za vinu popraskané rty pouze vnější vlivy. Jedním z faktorů, které ovlivňují kvalitu může, být i nedostatek vitamínů. A to především vitamínu B, který je zodpovědný za správné fungování metabolismu. Jeho nedostatek může mít za příčinu nejen popraskané rty, ale i zdravotní problémy.

Doplnit ho můžete pomocí změny jídelníčku a přidání potravin s obsahem vitamínu B, mezi které patří maso, sýry a kvasnice. Jako další variantu můžete užívat vitamínové doplňky s více složkovým vitamínem typu B, které jsou volně prodejné ve všech lékárnách a drogeriích.