Jak si to jako alergik v bytě ulehčit

V dnešním článku se věnujeme alergikům a citlivým jedincům. Sepsali jsme pro vás praktické rady a tipy, jak si vytvořit méně dráždivou domácnost. Ono nejde pouze o čistotu, ale hlavně o neustálé kýchání a jiné alergické projevy. Jak na to? Čtěte dál.

Bez pravidelného uklízení a vysávání to nepůjde

Asi vás nepřekvapíme tipem na pravidelné uklízení. Bohužel prach je součástí našich životů a není možné se ho úplně zbavit. Nejspolehlivějším způsobem, jak korigovat jeho množství v domácnosti je ho setřít nebo vyluxovat. 


Při luxování ale doporučujeme používat HEPA sáčky nebo filtry, které zachytí spoustu alergenů a zajistí, že během a po uklízení nebudete v jednom kuse kýchat. Výstupní vzduch z vysavače vás může silně dráždit, pokud obsahuje nečistoty (pyl, plísně, roztoče). 

Nezapomeňte každý den větrat, protože to pomáhá udržovat zdravou dávku vlhkosti ve vzduchu, odstranit CO2 a případně i škodlivé látky uvolňované ze zdí, hraček, plastů a nábytku. Jak větrat? Nejlépe rychle a intenzivně, s neustále otevřenou ventilací buďte opatrní. 

Dobrou volbou je prášek pro alergiky

Dobrým způsobem, jak snížit množství nečistot v ovzduší je praní. A to úplně všeho, co jde. Od dek, přes oblečení, po polštáře a přehozy. Přiznejte se, kdy jste naposled vyprali župan nebo pelíšek pro kočky? 


Všechny tyto látky zadržují prach, alergeny a sami o sobě pouští jemné chloupky. Praní je těchto nečistot zbaví. Protože bývají alergici poměrně citliví, používejte speciální prací prostředky bez syntetických parfémů, barviv a jiných zbytečných složek. Některým vyhovují prášky pro miminka, mohou se totiž spolehnout, že je složení vhodné i na citlivou pokožku a nezpůsobí podráždění. 

Rozkvetlá louka
Zdroj: Pixabay.com

Nezapomeňte na záclony, koberce, zdi a lustry

Podobně jako v předchozím bodě se vás zeptáme, kdy jste naposled vyprali záclony? Až se zamyslíte, možná bude finální odpověď znít “nikdy”. Tyto nenápadné součásti bytu naší pozornosti unikají a měsíce a měsíce zůstávají bez čištění a jakékoliv péče. Což znamená, že v sobě zadržují různé nečistoty a alergeny. Nemluvě o tom, že změní barvu.

Naplánujte si den, kdy vyperete všechny tyto nenápadné lapače prachu a možná budete překvapeni, kolik špíny se v nich udržuje. Pokud se nevejdou do pračky, nechte je namočené ve vaně a občas promíchejte a promačkejte. 

Koberec s vyšším vlasem nebo tak velký/tlustý, že se nevejde do vany, vyčistěte tepovačem. Přístroj si nemusíte kupovat, lze si ho na den půjčit. A když už ho doma máte, vyčistěte i čalounění na křesle a gauči. Možná vás překvapí, kolik nečistot zadržují a jak moc se aktuální barva liší od té původní. A když zbyde čas, vrhněte se na matrace.

Další položkou jsou zdi, lustry, případně police a skříně. Ať uklízíte, jak uklízíte, pokud se nevěnujete vyšším polohám v bytě, prach padá dolů, kdykoliv zafouká. Jednou za čas si vezměte štafle, prachovku a dejte se do práce. A nezapomeňte ani na zdi, kde se chytá prach (a pavučiny) jedna báseň. 

Pomozte si elektronikou

Čističky vzduchu zaznamenaly v posledních letech obrovský nárůst zájmu a popularity. Jsou součástí mnoha různých domácností a má to velmi jednoduchý důvod. Pomáhají ze vzduchu odfiltrovat nečistoty. Jak už jsme psali v předchozím bodě, ve vzduchu se nachází opravdu velké množství různých částic a ty si poletují, dokud se někde neuchytí (např. v zácloně) a při každém průvanu se opět vznesou do prostoru a dráždí nos nejen alergikům.

čistička vzduchu Gorenje
čistička vzduchu – zdroj: Gorenje.cz

Strategicky umístěná čistička vzduchu vás zbaví poměrně velkého množství virů, alergenů, pylů, prachu, chlupů, roztočů, … Důležité je ale opravdu správné umístění, pokud okolo sebe nebude mít dostatek místa, nebude tak účinná.

Čističky se od sebe také dost liší, co se týká funkcí a vlastností. Od toho se pak také odvíjí cena. Některé čističky mají filtry, které se musí čistit, případně měnit. Jiné fungují na principu elektronového větru, obejdete se bez filtru, stačí pravidelně otírat kovové pláty. Navíc jsou absolutně bezhlučné a energeticky nenáročné. Před výběrem si udělejte menší průzkum, případně si nechte poradit od odborníků.

Stop lapačům prachu

Nechcete se stát otrokem neustálého uklízení a stírání prachu? Doporučujeme zbavit se zbytečných dekorací, na kterých neustále ulpívá prach a vy je buď pořád oprašujete nebo radši už ignorujete.

Nemusíte mít samozřejmě minimalistickou domácnost, ale zamyslete se, jestli by nebylo dobré sbírku dekorací probrat a eliminovat. Možná by vaší domácnosti víc slušely obrazy, zrcadla nebo výrazné barvy na dekách a přehozech. To oprášíte raz dva. Na sběratelské kousky pořiďte uzavíratelnou vitrínu, kam se prach jen tak nedostane.

Užitečné mohou být i spreje proti prachu s antistatickým účinkem. Lze je použít i na skříně, zrcadla, postele i pohovky.