Víte, jak správně skládat spodní prádlo?

Spodní prádlo je důležitou součástí našeho šatníku. Na jeho výběr si dáváme dobrý pozor, přeci jen je v těsném kontaktu s naší pokožkou. Víte ale, jak ho správně skládat a skladovat, aby vám zabralo minimum místa a zároveň jste ho nijak nepoškodili?

Zdroj: Trenýrkárna

Spodní prádlo vyžaduje speciální péči

Od spodního prádla, do kterého často investujeme nemalé peníze, očekáváme, že nám nějakou dobu vydrží stejně krásné a funkční jako v den, kdy jsme si ho pořídili. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba věnovat mu přesně tu péči, kterou vyžaduje a kterou si zaslouží. Přeci jen jsou to právě boxerky, trenýrky, kalhotky, podprsenky, tanga a další, co nosíme přímo na těle.


Jak pečovat o spodní prádlo?

Základem je dobře si prostudovat štítek údržby. Právě na něm se toho o správné péči dozvíme nejvíc. Co dál?

  • Spodní prádlo perte pravidelně.
  • Pokud můžete, perte ho zásadně v ruce.
    Spodní prádlo je šité z jemných materiálů, takže mu pračka moc nesvědčí. 
  • S pracím práškem to nepřehánějte, používejte výhradně prací prostředek na jemné prádlo a aviváž nepoužívejte vůbec. Sice to k jejímu použití svádí, protože prádlo je pak voňavé a hebké, jenže taky ztrácí svou pružnost. To je obzvlášť v případě spodního prádla nežádoucí.
  • Vyhněte se ždímání, spodní prádlo sušte raději volně na sušáku.

Jak spodní prádlo skládat?

Dámské ani pánské spodní prádlo většinou nevyžaduje žádný speciální způsob skládání, mnohem důležitější je to pro přehlednost a taky pro to, aby vám pár kousků nezabralo celý prádelník. Když máte v šuplíku chaos, těžko najdete zrovna ten kousek, který si chcete obléknout. 

Zdroj: Trenýrkárna

Tip číslo jedna: Pokud vám to prostor dovolí, skladujte pánské i dámské spodní prádlo v šuplíkách a různých boxech. Budete ho tam mít přehledně srovnané, můžete si ho roztřídit podle toho, kde nebo kam ho nosíte, případně podle barev. 


Tip číslo dva: Kalhotky skládejte do ruliček nebo komínků.
Balení do ruliček je asi nejčastější a nejpraktičtější způsob skládání kalhotek a trenýrek. Klínek stačí přetáhnout k pasu a z kalhotek, trenýrek, boxerek a slipů udělat jakýsi obdélník, který následně srolujete do ruličky.
Kdo ruličkám nefandí, ten může spodní prádlo skládat do komínků nebo balíčků. Klínek přeložte k pasu, strany dovnitř a máte krásný balíček.

Tip číslo tři: Jak na podprsenky?
Většina z nás je jen uloží do šuplíku nebo skříně. Není na tom nic špatného, podprsence neublížíme. Pozor si musíme dát jen v případě, že máme podprsenku s vycpávkami. V tom případě košíčky nikdy nepromačkáváme do sebe, předejdeme tak deformaci košíčku. 

Zdroj: Pexels

Kdo ale chce i podprsenky mít úhledně složené, ten může podprsenku mezi košíčky přetočit a košíčky vložit do sebe. Některé střihy to ale nedovolují, pak nezbývá než podprsenku zapnout, ramínka zastrčit do košíčku a volně ji položit do zásuvky nebo skříně. Klidně je pak můžete poskládat jednu na druhou.

Tip číslo čtyři: Ponožky skládejte do sebe, můžete je balit i do kuličky.
Taky se vám už stalo, že se vám jedna ponožka někam záhadně zatoulala? Předejdete tomu skládáním do sebe, případně do kuliček. Jak na to?

  • Když chcete ponožky balit do kuličky, tak položíte ponožky na sebe, vrchní ponožce otevřete gumu a balíček přetočíte naruby. 
  • I skládání do sebe je jednoduché. Stačí přes sebe ponožky položit tak, aby se paty překrývaly. Pak spodní ponožce ohrňte špičku a totéž udělejte s vrchní ponožkou, které pak ohnete ještě vršek. Tím vznikne jakási kapsa, do které schováte i zbytek ponožky.