7+1 tip: Jak správně naplánovat elektroinstalaci?

Projekt elektroinstalace rodinného domu je dnes mnohem náročnější, než když domy stavěli naši rodiče či prarodiče. Je potřeba důkladně plánovat dopředu, více přemýšlet, jaké požadavky od domu máme a pravděpodobně budeme mít v budoucnu. Na co si dát při návrhu pozor a co nepodcenit?

„Sem a sem zásuvku, tady bude lustr, dvě žárovky do chodby…“ – V minulosti byla elektroinstalace zkrátka o světlech a zásuvkách. Co dalšího taky řešit.


V moderní době plánujeme domy s více technologiemi. Elektrické žaluzie, audiosystémy, klimatizace… Rozmanité možnosti zároveň potřebují více kabelů a elektroinstalace je komplikovanější. Jakmile se dráty schovají pod omítku, budoucí zásahy sekáním do zdí jsou prakticky vyloučené, leda byste se rozhodli pro generální rekonstrukci.

Přinášíme několik tipů, na co myslet při projektu elektroinstalace, aby váš vysněný, moderní dům nedostal rozvody elektřiny vhodné pro minulé století.

Audio jako pevná součást domácí pohody

Kvalitní ozvučení domácnosti dávno není jen pro audiofily, hudební podkres v každé místnosti se stal běžnou součástí dnešních domů. Už není otázkou, zda audio bude nebo ne, ale spíš, jak pohodlné bude, co bude umět a jak zapadne do interiéru.


Pokud s audiosystémem počítáte od začátku, snadno ho zapracujete do projektu elektroinstalace a zvolíte například populární variantu zapuštěných reproduktorů do stropu. Nemusíte pak vymýšlet, kam reproduktory postavit, tahat k nim kabely a utírat z nich prach.

Zdroj: Loxone.com

Je váš rozpočet momentálně napjatý a audio musí počkat? Neznamená to, že se musíte zbavit možnosti si tzv. multiroom dopřát v budoucnu. Jen důkladně zvažte, v jakých pokojích dává ozvučení smysl, jejich velikost a podle toho připravte kabely, které, až přijde čas, jednoduše vyvedete do příložného boxu s reproduktory. V pokoji do 15 m² postačí jeden stropní reproduktor, do 20 m² můžete přidat i druhý. Místnost o 20–40 m² bude dva reproduktory potřebovat určitě a nad 40 m² udělejte přípravu na čtyři kusy.

A nezapomeňte v rozvaděči nechat místo na zesilovač. (Dnes opravdu nepotřebujete obrovské a energeticky náročné skříně – RACKy – na zesilovače. Existují i mnohem kompaktnější řešení bez kompromisů v kvalitě zvuku, např. Audioserver.)

Klimatizace: Rovnou, nebo dodatečně?

Letní teploty v poslední době atakují rekordy a kvůli nesnesitelným vedrům se klimatizace stává běžnou výbavou nových domů. Buď můžete od začátku vestavět systém ventilace a klimatizace do domu, nebo využít klasické jednotky aktivního chlazení na zeď.

Ty samozřejmě můžete pořídit i dodatečně, s touto možností však raději počítejte dopředu již při projektu elektroinstalace. Jinak pak budete muset sekat poměrně širokou drážku do zdi nejen pro kabel, ale i plastovou trubku na odvod kondenzátu. Případně ji schováte do lišty, ve vašem vytříbeném interiéru však bude působit jako pěst na oko.

Zdroj: Loxone.com

Tip: Ke klimatizaci si můžete pořídit malou krabičku AC Control Air. Diskrétně se schová přímo do jednotky a dodá chlazení inteligentní funkce včetně propojení s dalšími technologiemi v domácnosti.

Kabel na zahradu je must-have

Příprava kabelu a rozvaděče v zahradě bude jistě příjemnější během samotné stavby, než později rozkopávat vaši kultivovanou zahradu a přemisťovat trpaslíky z jejich oblíbeného místa. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám zachce elektricky ovládané pergoly, venkovního ozvučení nebo nových zdrojů osvětlení.

Zdroj: Loxone.com

Lepší a jednodušší je kabel natáhnout a pak ho nevyužít, než se připravit o budoucí možnosti a přání. Elektroinstalace v okolí domu se vám bude hodit i pro bazénové technologie či automatické zavlažování.

Elektřina pro stínění

Při stavbě bývá rozpočet napnutý a majitelé domů tak někdy odkládají pořízení elektrických žaluzií či rolet na později. To je v pořádku, ale protažení kabelů k oknům je jedna z hlavních věcí, na co nezapomenout při elektroinstalaci. Budete je potřebovat pro pohony stínicí techniky i integrační moduly.

Zdroj: Loxone.com

Tip: Když elektrické stínění, tak inteligentní. Zdlouhavé držení tlačítka s šipkou je minulostí, moderní stínění se řídí hlavně automaticky na základě polohy slunce, vnitřní teploty, povětrnostních podmínek a v koordinací s aktivním chlazením (klimatizací).

Nabíječka na elektroauto? Raději buďte připraveni

U wallboxu vás možná napadne, že ten určitě nepotřebujete. Ale výhledy jsou jasné – Green Deal bude stále více tlačit na přechod k elektromobilitě. A ať už zákaz prodeje bude platit od roku 2035 či o něco později, jednou spalovacím motorům v Evropě určitě odzvoní. Pokud teď máte nové auto, je možné, že další už budete kupovat elektrické. Trh vás donutí.

Proto nedává v dnešní době smysl opomenout nabíječku v novostavbě. Její pořízení podpoří dotace. Případně alespoň koukejte dopředu tím, že pro wallbox uděláte kabelovou přípravu a samotné zařízení pořiďte, až (a pokud) bude potřeba. Pokud počítáte i s fotovoltaikou, můžete například chytře využívat přebytky solární energie pro levné nabíjení. S tím souvisí i další bod…

Zdroj: Loxone.com

Navrhujte elektro tak, abyste měli z FVE maximum

Prakticky každý, kdo dnes staví, minimálně zavadí o myšlenku pořídit i FVE. Česko zažilo v posledních letech boom na poli domácích fotovoltaik, lidé si od nich slibují úspory a nižší závislost na distribuční síti kvůli rostoucím cenám energií.

Pokud jste se pro fotovoltaiku nakonec rozhodli, její potenciál úspor a rychlost návratnosti investice určí systém pro řízení energie – energetický management.

Inteligentní systém umožní optimálně nakládat s přebytky (pro nabíjení wallboxů, natápění užitkové vody apod.), efektivně spínat technologie v domě a bude vaší branou na spotový trh cen, pokud byste chtěli využít dynamických tarifů. Jinak řečeno – pro vaše úspory není rozhodující panel na střeše, ale nakládání se získanou energií.

Tip: Pro dokonalou symbiózu vašeho domu, FVE i wallboxu využijte jednotku Loxone Miniserver umístěnou do rozvaděče. Její energetický management v některých projektech šetří až desítky procent provozních nákladů. Zdarma k němu získáte i mobilní aplikaci s vizualizací toků energií ve vašem domě a možnost nastavovat priority napájení apod.

V rozvaděči mějte dostatek místa

V moderních domech je nezbytné vyhradit speciální technickou místnost, která usnadní přístup k různým systémům jako jsou vytápění, elektrorozvaděč a síťová technika. Taková místnost vám umožní centralizované a efektivní umístění všech klíčových technologií domu.

Myslete na budoucnost při návrhu a vybavení domácího rozvaděče, a to i v případě garáže nebo zmíněné zahrady. Běžně se doporučuje vytvořit alespoň 20% rezervu v kapacitě rozvodů, aby bylo možné snadno přidat nové technologie, jako je například právě střešní FVE nebo nabíjecí stanice pro elektromobil, což vám dá vysokou flexibilitu při pozdějším rozšiřování.

Rada na závěr: Okenní kontakty v kování

Malé, ale šikovné. Okenní kontakty vám mohou pomoci řadu věcí automatizovat. Dnešní moderní domy vybavené inteligentním řídicím systémem (třeba zmíněným Miniserverem) dokáží například blokovat topení, pokud je delší dobu otevřené okno a v zimě by teplo létalo ven. Obdobně to funguje v létě s chodem klimatizace. Stínění zároveň ví, kdy je otevřeno, a tedy nelze žaluzie sesunou dolů. Okenní kontakty mají v neposlední řadě i bezpečností funkci.

Abyste v budoucnu nemuseli pořizovat příložné kontakty, které budou vidět, nechte při výrobě oken zabudovat kontakty do kování. Je to bezproblémové a v budoucnu nemusíte čidla řešit.

Loxone: Na elektroinstalaci chytře hned od začátku

Zmíněná inteligentní elektroinstalace Loxone eliminuje nástrahy klasických, konvenčních elektroinstalací. Technologie propojuje do jednoho řídicího systému, který je celkově mnohem pohodlnější a snazší na ovládání, než jednoúčelové, ostrovní systémy. Díky tomu zvládne elektroinstalaci jediný elektrikář – na stavbě se vám nemusí střídat několik odborníků na elektro a jednotlivé značky zařízení, což zvyšuje náklady.

Zdroj: Loxone.com

Možná vás překvapí, že cena obou řešení je srovnatelná. Klasická elektroinstalace však za tuto cenu zdaleka nevyužívá potenciál vašeho domu, zato inteligentní vám dá mnohem více funkcí a možností včetně snadné budoucí rozšiřitelnosti. Investice se vám navíc rychleji vrátí, protože vám pomůže stlačit náklady na energie. Naplánujte si skutečně chytrý, nikoli pseudochytrý dům.