Jak správně sedět u počítače

Kdo pracuje většinu dne u počítače, tak ví, jak je správné sezení důležité. Stačí špatně nastavená výška židle či nevhodně zvolený typ, a bolest zad je tady. A přitom to správné sezení není tak těžké, jak by se mohlo zpočátku jevit.

Základem je správná židle

Ergonomická židle

Kancelářská židle a stůl jsou vybavením každé kanceláře. Tím však podobnost kanceláří končí. Některé kanceláře si své zaměstnance hýčkají a vybavení odpovídá zásadám zdravého sezení, jinde si zaměstnanec musí pomoci sám.  A přitom každý správný šéf ví, že vhodně zvolený kancelářský nábytek je základem spokojenosti zaměstnanců. 

Kancelářské stoly jsou většinou dané svou výškou i polohou. Pokud tedy nemáte zrovna polohovací stůl, s jeho nastavením nic neuděláte. O to důležitější je mít správnou židli. Výhodou polohovacích stolů je možnost střídání poloh, kdy můžete část dne pracovat i ve stoje. Toto střídání páteři velmi prospívá a pokud máte tu možnost, tak ji využijte. Ideálním typem je ergonomická židle, která se svými možnostmi polohování a nastavení zcela přizpůsobí vaší postavě.


Tipy pro správné sezení

Výška stolu by měla být nastavena tak, aby jeho deska byla totožná s výškou loktů. Správně nastavenou výšku poznáte tak, že vaše předloktí a nadloktí svírají úhel 90 °. Toho docílíte buď nastavením výšky desky, pokud to stůl umožňuje, nebo nastavením výšky židle. Zde však pozor, pokud je stůl hodně vysoký, tak ani výška židle nepomůže, protože vám nastane jiný problém – vaše nohy se nebudou dotýkat země. Lýtko se stehnem totiž pro správné sezení musí svírat v koleni úhel 90 °. Proto ideálně volte raději stoly s polohovatelnou výškou

Opěrku židle pak nastavte tak, aby vaše záda držela ve vzpřímené poloze. Kromě nastavení stolu a židle berte v potaz ještě vzdálenost monitoru, která by měla být v rozmezí 45–70 cm.

Nezapomínejte ani na to, že vaše pracovní prostředí by mělo být uspořádané, protože se vám poté bude lépe pracovat. Zvolte tedy kvalitní kancelářské potřeby.