Jak ušetřit za energie v zimním období

Zimní období nepochybně znamená zvýšení výdajů (nejen) za energie, které nás v současné době mohou finančně pěkně potrápit. Účty za elektřinu a plyn již dosáhly opravdu vysokých částek a v příštím roce se bohužel dočkáme dalšího zdražování, proto se v dnešním článku podíváme na tipy, jak své výdaje alespoň částečně snížit a ušetřit tak nějaké peníze. I malé kroky vám mohou vrátit několik tisíc korun ročně.

1. Udržujte teplo v jedné místnosti

Abyste ušetřili, neznamená to, že budete doma muset drkotat zuby a mít na sobě bundu. Bohatě postačí, když ve většině místností úroveň teploty topení snížíte na minimum a vytopíte si jednu místnost, zpravidla tu, ve které se zdržujete nejčastěji. Domluvte se i s ostatními členy rodiny a naučte se vždy zavírat dveře do místností, aby vám neunikalo teplo a nevznikal průvan.


2. Vyhoďte klasické, použijte LED žárovky

V zamračeném zimním období nás láká svítit více, jelikož se často stává, že už ve tři hodiny odpoledne sotva vidíme. Pokud máte doma stále klasické žárovky, nemějte slitování a vyhoďte je. Prvotní investice do LED žárovek bude sice vyšší, pak si ale užijete až 80% úsporu za elektřinu oproti svícení s klasickými žárovkami. Navíc LED žárovky vydrží svítit až neuvěřitelných dvacet let.

3. Dejte si pozor na průvan

Občas můžete mít pocit, že máte doma zimu i přes topení, které je zapnuté na nejvyšší stupeň. Pak se vydejte na průzkum bytu či domu a zkontrolujte, jestli máte všude dovřená okna nebo třeba dveře do spíže či sklepa, odkud často přichází průvan a chlad.Takový problém vyřešíte jednoduše s ochranou proti průvanu, kterou můžete dát za okna či dveře a lépe tak udržovat v místnosti teplo.

4. Snižte celkové výdaje v domácnosti

Snižte také výdaje v domácnosti, které vám možná přijdou zanedbatelné, ve skutečnosti však dohromady budou mít velký význam. 


Například:

– perte prádlo na nižší teplotu

– při vaření používejte pokličky

– zhasínejte v místnostech okamžitě

– sprchujte se kratší dobu

– vypínejte zásuvky či vydělejte ze zástrček nabíječky, které zrovna nepoužíváte

S největší pravděpodobností nepotřebujete každé prádlo prát na 60 a více stupňů, třeba na osvěžení prádla vám bohatě postačí 30 stupňů. Používáním pokliček při vaření vám zase nebude unikat teplo a při zhasínání v místnostech a vypojování přístrojů ze zásuvek ušetříte ročně stovky korun.

5. Využijte vánoční období

Vánoce zrovna nepatří k období, kdy by se dalo jednoduše šetřit a snižovat výdaje, a to hlavně proto, že se doma schází celá rodina, sleduje se spousta pohádek v televizi, více se vaří a téměř všechna zařízení jsou v neustálém zápřahu.

Využijte Vánoce k úsporám alespoň částečně vytvořením atmosféry ze svíček, kterých máme všichni doma plno. Provoníte si domov, hořící plamínek vás dostane do pohody a navíc vytvoří nějaké to teplo navíc.

Tip: Srovnávejte si ceny energií na Kalkulátor.cz a zajistěte si tak nejnižší ceny energií na trhu