Přehledný a jednoduchý návod, jak ušít roušku

Podomácku šité bavlněné roušky se staly spásnou ochranou před koronavirem, který by se jinak šířil děsivou rychlostí. A to nejen pro Čechy. Tento symbol solidarity hýbe světem a pomáhá každému. Výroba ochranné roušky není náročná, materiál máte po ruce a nepotřebujete ani šicí stroj.

Dnes již není problém roušky koupit, ale je zbytečné za ně utrácet – proč taky, když je můžeme ušít doma? Roušku lze vyrobit z různých materiálů, vybrat si typ vázání i střih. Jako první si určíme materiál.


LÁTKY NA ROUŠKU

Při výběru materiálu jde především o tyto vlastnosti:

 • Filtrace
 • Prodyšnost
 • Možnost sterilizace

Nejčastějším a nejdostupnějším materiálem je bavlna. Například ochranná rouška z 2vrstvé bavlněné utěrky zachytí asi 72 % virových a 95 % bakteriálních částic o velikosti 25 nm (zdroj). Účinnější je už jen chirurgická rouška a potom respirátor. Jenže velké mínus 2 vrstev bavlny je nesmírně špatná prodyšnost. Tu lze ale významně vylepšit kombinací bavlny a umělého vlákna.

MateriálÚčinnost filtraceProdyšnost
2vrstvá bavlnaVelice dobráVelice špatná
Bavlna a umělé vláknoVelice dobráZtížená
Antibakt. povlak na polštářVelice dobráLehce ztížená
Lněné plátnoDobráVelice dobrá
HedvábíPrůměrnáDobrá
Bavlněné tričkoPrůměrnáPrůměrná
ŠálaPrůměrnáDobrá

Jako zlatý střed se nabízí lněné plátno. Hedvábí, bavlněné tričko nebo šála mají nižší účinnost, ale kdo preferuje komfort na úkor bezpečí, může o nich uvažovat. Nejlepším řešením je nejspíše bavlna v kombinaci s umělým vláknem, pokud na sobě roušku nemusíte mít celý den.


Proužky sloužící jako “tkaničky” na uvazování by měly být ideálně z nanovláken, ale dá se použít i neopren a softshell. Bavlna není optimální, ale můžeme ji použít taky. Druhou variantou jsou zašité gumičky.

STŘIH NA ROUŠKU

Jakmile máme vybranou látku, volíme střih. Nejklasičtější je tvar obdélníku s podélnými sklady, ale velice populární je i “šablonová rouška” bez skladů, která dobře sedí i přes nos. Experimentovat s dalšími střihy nemá smysl už jen kvůli jejich diskutabilní účinnosti. Proto si ukážeme tyto dva typy střihů.

Rouška typ obdélník s varhánkami

Klasický nejběžnější typ roušky s “varhánkami” či “harmonikou” vhodný i na hromadnou výrobu. Podle návodu se zdá být složitý, ale hned po první roušce zjistíte, že to tak není.

Co budete potřebovat k ušití roušky:

 • Šicí stroj, nebo jehlu a nit
 • Obdélník vybrané látky 20×20 cm (v případě kombinace dvou látek 2 obdélníky)
 • Pruhy látek 3,5×100 cm na uvazování
 • Špendlíky
 • Nůžky
 • Žehličku

Výroba roušky:

 1. Na dvou protilehlých krajích obdélníku 20×20 cm vytvoříme 0,5 cm ohyb a zažehlíme jej. Poté vytvoříme ještě jeden stejný a opět zažehlíme. Vznikne tedy dvojnásobný ohyb na protilehlých krajích, který podélně prošijeme
 2. Na dvou zbývajících krajích uděláme nůžkami malé nástřihy s rozestupy 3 – 2 – 2,5 – 2 – 2,5 – 2 – 3 cm. Nástřihy musí být naproti sobě.
 3. Podle nástřihů vytvoříme sklady tím, že vždy přiložíme nástřih k nástřihu, a to stejné zároveň na druhé straně. Látka se nám podle ohne a my ji zažehlíme. Vznikne “harmonika”. Sklady zajistíme špendlíky, aby držely tvar.
 4. Vezmeme proužky látky, přeložíme jejich dlouhé okraje směrem ke středu a zažehlíme. Následně uděláme to samé ještě jednou, takže je dobré napoprvé kraje nepřikládat úplně k sobě na střed, ale nechat si mezi nimi malou mezeru.
 5. V půlce délky proužku do něj vložíme seskládaný obdélník tak, aby kraji s nástřihy zapadl do středu proužku. Záhyby proužku sevřeme obdélník z obou stran. Zajistíme špendlíky, aby obdélník s proužkem držely při sobě.
 6. To stejné provedeme s druhým proužkem na druhé straně obdélníku.
 7. Sešijeme.

Vázání se zašitými gumičkami

Zašít gumičky je snad ještě jednodušší, než celé proužky:

 1. Roušku podle návodu vyrobíme až do konce bodu 3. Dále nám stačí proužek látky 3,5 cm široký a dlouhý jako poskládaný okraj roušky. Dvojnásobně ho přehneme, stejně jako při výrobě proužků, a přehyby sešijeme. 
 2. Ke koncům proužku přišijeme gumičku a podélně přeložíme, aby se schovala dovnitř.
 3. Proužek s gumičkou přišijeme k poskládanému okraji roušky, aby se do ní schoval společně s gumičkou.
 4. To stejné uděláme na druhé straně.

Správnou délku gumičky vyzkoušíme tak, že ji přišpendlíme k samým rohům roušky a vyzkoušíme, zda sedí. Na základě toho zkrátíme, nebo vezmeme delší.

Tip: Do horního švu lze nasunout/všít i tenký drátek, který lze poté tvarovat podle nosu, což pomáhá proti mlžení brýlí.

Rouška typ “elegant”

Výhoda tohoto typu je větší přiléhavost k obličeji, ale je náročnější na výrobu kvůli svému elegantnímu tvaru. Nehodí se tedy příliš na masovou výrobu. Na zhotovení je potřebná šablona, kterou můžete stáhnout zde.

Rouška střih elegant

Co budete potřebovat k ušití roušky:

 • Šicí stroj, nebo jehlu a nit
 • Šablonu
 • Jeden nebo dva typy látky
 • Pruhy látek 3,5×100 cm na uvazování
 • Špendlíky
 • Nůžky
 • Žehličku

Výroba roušky:

 1. Vytisknutou šablonu vystřihneme a položíme na 2 vrstvy stejné látky. Vystřihneme tak, aby nám přebýval 1 cm od okraje šablony. 2 vystřihnuté kusy látky budou tedy na všech stranách o 1 cm širší.
 2. Vystřihlé kusy látky k sobě přišijeme nejdelším zaobleným okrajem (kde bude nos). Šev vedeme 1 cm od kraje látky. Vznikne nám tak tvar celé roušky.
 3. Pokud chceme roušku z dvou různých látek, zopakujeme stejný postup ještě jednou. Výsledné roušky položíme přes sebe a sešijeme na všech stranách.
 4. Všechny okraje roušky přehneme 1 cm směrem dovnitř (k obličeji), nažehlíme a přišijeme.
 5. Dále postupujeme stejně jako u obdélníkového typu (od bodu 4, vázání s proužky nebo gumičky).

Laikovi se postup může zdát složitý, ale jen do doby, než ušije první roušku. Na ní se vše objasní, a pak už může začít výroba pro celou rodinu nebo i okolí.

INSPIRACE NA ZÁVĚR

ZDROJE


https://www.mojezdravi.cz/
https://www.okoronaviru.cz/
https://www.idnes.cz/