Jak úspěšně přejít na DVB-T2?

Od listopadu 2019 je postupně vypínáno současné vysílání DVB-T a celá země tak přechází na nový a kvalitnější standard DVB-T2. Co musíte udělat, abyste nepřišli o své oblíbené vysílání?

TV vysílání
Fotka od StockSnap

Možná se ptáte, proč je vůbec nutné cokoliv měnit, když doteď vše fungovalo bez problémů. Odpověď je jednoduchá – dosavadní standard je zastaralý. DVBT-T2 umožní nejen přenést mnohem více dat a tedy daleko kvalitnější obraz, ale také vysílat více televizních programů na jednom kanále. Z těchto důvodů se k přechodu zavázala většina zemí Evropy včetně nás.


Co je třeba pro příjem nového signálu udělat?

V první řadě je třeba říct, že dost možná nemusíte dělat vůbec nic. Stačí mít TV nebo set-top box, které jsou již na nový standard připraveny. U televizorů vyrobených od roku 2017 je to vcelku běžné, to stejné platí u set-top boxů.

V první řadě se tedy prolistujte manuály vašich zařízení.  Pokud set-top box splňuje parametr označený jako DVB-T2/HEVC tak stačí pouze naladit znovu televizní kanály. Přitom stačí, když bude signál přijímat jen jedno zařízení. Pokud ani jedno tento požadavek nesplňuje, jedinou možností je nákup nového.

Kolik takový přijímač stojí?

Ceny televizorů s DVB-T2 tunerem mohou jít do desítek tisíc a pokud do nové TV investovat nechcete, bohatě stačí koupit nový set-top box. Ten seženete za několik stokorun.

Tip: Dobrou volbou mohou být televize s DVB-T2 od Hisense. Naleznete zde levnější LED modely i dražší televize vybavené technologií ULED, OLED či laserem. Svůj nový televizor si tak vybere každý.


Jaké programy jdou naladit v DVB-T2 a jak je poznat?

Prostřednictvím nových sítí DVB-T2 můžete sledovat všechny programy, na které jste byli zvyklí u celoplošných sítí DVB-T. A jak nové vysílání poznat? Jednoduše.  Pusťte si kterýkoli program České televize a pokud jsou za jeho logem písmena „HD“, přijímáte již nové vysílání.

Jak je to s příjmem u kabelové televize nebo přes satelit?

Zákazníků placených televizních služeb se přechod na DVB-T2 netýká. Pouze pokud byste chtěli využívat bezplatné vysílání, musíte splnit výše uvedené požadavky. To stejné platí u satelitních vysílání.

A co televizní poplatky?

Často se o novém signálu DVB-T2 mluví jako bezplatném vysílání, což je pravdou. Nicméně od koncesionářských poplatků České televize vás neuchrání. Tato povinnost zůstává. Příjem komerčních programů je v DVB-T2 dále zcela zdarma.