Jak vybrat bazén na zahradu

Pokud jste se rozhodli užít si letošní a každé další horké slunečné dny stylově na své vlastní zahradě, a své tělo přitom hodláte smočit v osvěžujícím soukromí vlastního bazénu, můžeme vám k takovému rozhodnutí jenom gratulovat. A jako bonus přidáme i pár rad, jak vybrat ten nejlepší bazén na vaši zahradu a pro váš životní styl.

Promyslete možnosti i priority

Při výběru bazénu sehrává důležitou roli hned několik faktorů. Rozhodně v první řadě zvažte nejen své finanční možnosti, ale také prostorové možnosti zahrady či pozemku, kde chcete bazén postavit. Je důležitá nejen velikost, ale také případný sklon terénu, dostupnost elektřiny a samozřejmě hlavně vody.


Zamyslete se také nad účelem, k jakému bude bazén sloužit. Chystáte se v něm koupat a dovádět s dětmi pravidelně? Nebo si příjemného osvěžení dopřejete spíše sporadicky či nejvíce oceníte možnost pořádně si zaplavat? A co roční období – chcete si bazén užívat jen v létě nebo klidně celoročně?

Který bazén je ten pravý?

Obecně se dá říci, že kruhové bazény jsou ideální pro rodiny s malými dětmi. Nejsou příliš hluboké, na dno tak dosáhnou i malé děti a voda se navíc i rychleji v bazénu ohřeje.

Preferujete-li možnost relaxace či plavání, hodit se vám bude více oválný či obdélníkový tvar bazénu. Pro pořádné kondiční plavání pak oceníte protiproud a samozřejmě také větší hloubku bazénu.


Je lepší bazén nadzemní, polozapuštěný nebo zapuštěný?

Nadzemní

Není horší a lepší bazén, je jen bazén s většími výhodami pro konkrétní okruh malých i velkých milovníků vodních radovánek. Bezesporu nejlevnější variantou je plastový samonosný bazén s nafukovacím prstencem, který je cenově dostupný a sestavíte jej doslova za pár minut. Patří do kategorie nadzemních bazénů, a při jeho realizaci se nemusíte trápit s úpravou terénu. Snadno je můžete přemístit i během sezóny – samozřejmě po vypuštění vody – na jiné místo a snadno je i zazimujete.

Druhou variantou nadzemních bazénů jsou fóliové bazény s kovovou konstrukcí, které jsou sice dražší, ale disponují větší hloubkou, většími rozměry a tím nabízí i možnost zaplavat si. K jejich čištění se využívá praktický vodní vysavač a údržba je celkově velmi snadná. V zimě je nemusíte uklízet – stačí v bazénu upustit vodu a přikrýt jej. U obou variant nadzemních bazénů je důležité postavit je na rovný a pevný podklad – pod bazén je použijte speciální textilii nebo klidně i starý koberec.

Zapuštěný bazén nebo biotop

Další možností pro milovníky koupání ve vlastním bazénu jsou stylové a esteticky velmi atraktivní zapuštěné bazény. Ty nabízí nejen kvalitní koupání a plavání se vším všudy, ale také celoroční možnost koupání a využívání výhod bazénu. Zapuštěný bazén můžete snadno zastřešit a prodloužit tak koupací sezónu, a samozřejmě ochránit i kvalitu vody. Luxusní modely bazénů se umí i samy automaticky dopouštět, nabízí mělčinu pro hraní malých dětí, a také relaxační koutky či protiproud pro pořádné plavání.

Pokud zvažujete stavbu skutečného bazénu, zamyslete se také nad zahradním biotopem. Jde o přírodní jezírko, které může být určené i ke koupání. K čištění není třeba žádné chemie, stačí pouze filtrace a správně založené rostliny v těch správných hloubkách. Často už jen pohled na krásně zapojené jezero může být skvělou relaxací.

Polozapuštěné

Polozapuštěné bazény jsou zlatou střední cestou mezi nadzemními a zapuštěnými bazény, hlavní využití najdou ve svažujícím se nebo těžko přístupném terénu, kde není možné instalovat zapuštěný bazén. Polozapuštěné bazény lze vyrobit ze dřeva, kompozitního materiálu, z oceli, betonu, případně z polyesterové skořepiny. Na rozdíl od nadzemních bazénů je již nelze přesouvat, takže je třeba dobře promyslet jejich trvalé umístění.