Jak vybrat kvalitní matraci do ložnice?

Poslední dobou se čím dál častěji mluví o důležitosti kvalitního spánku. Ponocování už zdaleka není in. Kromě uzpůsobení prostředí, omezení modrého světla, přísunu čerstvého vzduchu, hraje stále klíčovou roli kvalita postele, respektive tedy matrace. Jak si vybrat tu pravou, abyste se ráno probudili jako na obláčku?

Zdroj: Pexels.com

Matrace je individuální záležitost

Vybíráte-li vhodnou a kvalitní matraci, která uleví vašim zádům, je třeba zaměřit se nikoliv na objektivní parametry matrací, ale na ty subjektivní. Každému totiž může vyhovovat úplně jiná. Neexistuje tak jedna matrace ideální pro všechny. Co je k tomu třeba zohlednit?


  • Poloha spaní – To, v jaké spíte poloze, velmi ovlivní výslednou volbu matrace. Spíte-li třeba na boku, zatěžujete jiné části matrace, než pokud spíte na zádech nebo na břiše.
  • Tělesná hmotnost – Zatímco lidé s nižší váhou by měli vybírat měkčí matrace, u osob těžších je to přesně naopak.
  • Výška – správná matrace by měla přesahovat délku vašeho těla o 20–25 cm. Máte-li tak 180 cm, je pro vás vhodná klasická matrace o délce 200 cm. Jste-li vyšší, neváhejte si pořídit i vyšší matraci. V tom případě ale potřebujete i delší postel, aby do ní matrace krásně pasovala.
  • Cenové možnosti – Matrace pořídíte za pár stovek i několik (desítek) tisíc. Vyberte si kompromis – nevybírejte nad rámec svých možností, ale naopak si vyberte tu nejlepší možnost ve vaší cenové skupině. Matrace je pro kvalitu spánku klíčová a nevyplatí se na zdraví šetřit.
Zdroj: Pexels.com

Jak vysokou matraci zvolit?

Pro dospělého člověka je optimální výška matrace mezi 1720 cm, ideálně více. U zdravotních matrací jsou optimální hodnoty 20–22 cm. U vyšších druhů matrací je pak třeba si pohlídat, aby byly dostatečně zapuštěny do rámu postele a tak bezpečně ukotveny.

Pěny – vyznáte se v nich?

  • Paměťová pěna – v poslední době jsou matrace z paměťové pěny velmi populární. Říká se jí také líná pěna. Po kontaktu s tělesným teplem měkne a krásně se přizpůsobí křivkám vašeho těla.
  • Studená HR pěna – je prodyšná, odvádí dobře tělesné teplo a omezuje výskyt roztočů. Je tedy vhodná i pro alergiky.
  • PUR pěna – polyuretanové matrace jsou velmi populární, najdete je v různých typech tvrdosti a jsou také velmi odolné.

Kromě pěnových matrací ale máte i další možnosti na výběr, co si k posteli do ložnice pořídit. Měkčí, ale velice komfortní, jsou matrace latexové, které se vyznačují svou vysokou elasticitou. Tradičnější matrace jsou pružinové. V moderním provedení se už nemusíte bát uvolněných pružin, jak tomu bylo dříve. Při správném výběru vás naopak mohou mile překvapit. Vybíráte-li si matraci on-line, test matrací s důkladným shrnutím a porovnáním jednotlivých druhů se vám bude hodit.

Tvrdá matrace vs. měkká matrace

Kvalitu spánku výrazně ovlivňuje i tvrdost matrace. Dětem nebo dospívajícím by se měly pořizovat tvrdší matrace, aby měli dobrou a kvalitní oporu zad. Naopak s rostoucím věkem se tvrdost matrace snižuje a pořizují se spíše měkčí druhy.


Berte ohled nejen na váš věk, ale také na individuální potřeby. Vždy je třeba si tvrdost matrací vyzkoušet. Jedině tak zjistíte, co je vám komfortní a co ne.

Lehněte si do rovné polohy. Poté se pokuste vsunout dlaň do mezery, která vznikla mezi matrací a vaším křížem. Pokud je mezera příliš velká, máte nejspíš příliš tvrdou matraci. Pokud se dlaň do mezery ani nevejde, je matrace zase příliš měkká.

Stupně matrace se počítají čísly od tvrdosti č. 1 (nejměkčí), ideální pro starší lidi s bolestmi kloubů, po tvrdost č. 2 (měkké), tvrdost č. 3. (tvrdé) a tvrdost č. 4 (nejtvrdší). Poslední zmíněné jsou ideální pro skupinu lidí s vyšší hmotností, obvykle nad 100 kg.

Zvolit ale můžete i dvojitou tvrdost, zejména u manželských dvoulůžkových matrací. Tyto matrace mají rozdílnou tvrdost na obou koncích postele, to znamená že můžete pořídit jednu celistvou matraci pro manželský pár, kdy má každý z partnerů rozdílné požadavky.

A jak je to s výběrem matrací do hotelů?

V hotelech nebo všude, kde spí často různí hosté, je správný výběr hotelové matrace tím nejpodstatnějším. Jsou totiž jsou nejvíce namáhaným vybavením hotelového pokoje. Vybírejte proto kvalitní výrobce matrací, kteří by vám měli s výběrem pomoci. Příkladem takového výrobce matrací je společnost Materasso. Hotelové matrace na míru vyrábí již více než 20 let, takže splní veškeré vaše nároky a požadavky.