Jak vybrat LED žárovku – 4 stěžejní kritéria

Světlo budoucnosti – LED žárovky – nepředstavují jen znatelnou finanční úsporu a vyšší životnost, ale i větší rozmanitost designu, výkonu a barvy světla. Co všechno o LED žárovkách musíte vědět? Sestavili jsme návod, jak se v tomto typu žárovek orientovat díky nejdůležitějším kritériím.

LED žárovky vám mohou uspořit cca 70-90 % ročních nákladů na osvětlení. Životnost těch nejmodernějších je až neuvěřitelných 60 000 hodin, což při provozu 4 hodin denně vychází na 41 let. Záleží samozřejmě na kvalitě a vlastnostech LED žárovky – ty dražší bývají v tomto důvěryhodnější.


Dobrá LED žárovka s příkonem 10 W spotřebuje za hodinu provozu například pouze 0,01 kWh, kdežto klasická žárovka by spotřebuje kolem 0,1 kWh, tedy 10x tolik. Při průměrné ceně elektřiny 4,91 Kč/kWh (pro rok 2020) si můžete vypočítat, že při provozu 20 h/týden za jedinou žárovku zaplatíte ročně 471,36 Kč. Když si tento výpočet převedete na celou domácnost a srovnáte s variantou LED, zjistíte, že za výměnu žárovek za rok ušetříte kupříkladu 2 000 Kč. I přesto, že LED žárovky jsou dražší než klasické, se vám během několika měsíců investice vrátí.

Při volbě žárovky rozhoduje jednak prostor, do kterého přijdou, jednak požadovaný efekt a v poslední řadě způsob jejich úchytu. Na základě těchto podmínek se zamyslíte nad 4 stěžejními kritérii pro správný výběr: výkon, barva světla, typ závitu/patice a rozptyl. 

4 nejdůležitější kritéria výběru

1) Výkon – svítivost

Svítivost žárovky je její nejpodstatnější vlastnost. Když potřebujete osvětlit velkou místnost, je logické, že musíte pořídit vysoce výkonné žárovky, kdežto do lampičky, kterou používáte večer na čtení, umístíte raději slabší žárovku. Tím věda svítivosti v podstatě končí.


Na klasických žárovkách poznáte výkon, neboli svítivost, podle počtu Wattů, ovšem u LED žárovek poznáte výkon podle počtu lumenů, neboli světelného toku. Například 60W klasická žárovka má svůj ekvivalent v LED provedení o síle 806 lm (a potřebuje ke stejnému výkonu pouze 9 W). Pro osvětlení běžné místnosti stačí 806-1055 lm, do lampičky se používá 320-470 lm.

Výkonnostní ekvivalent klasických a LED žárovek:

Klasická žárovka příkonLED žárovka příkonSvětelný tok (svítivost žárovek) v lumenech
30 W4 W320 lm
40 W5,5 W470 lm
60 W9 W806 lm
75 W10 W1055 lm
100 W13 W1521 lm
150 W20 W2452 lm
Hodnoty v tabulce jsou orientační.

Tip: Pokud potřebujete stmívatelnou žárovku (nastavitelná intenzita svícení), musíte si zkontrolovat, že výrobce tuto vlastnost uvádí. Ne všechny LED žárovky jsou stmívatelné. My můžeme doporučit českého výrobce EMOS, který tuto nabídku stmívatelných žárovek nabízí.

2) Teplota světla – chromatičnost

Teplotu či barvu světla zjistíte podle údaje v Kelvinech, což je jednotka tepla. Čím vyšší hodnota, tím chladnější světlo je. Teplá začíná na 2 800 K a chladná končí na 6 500 K. Do odpočinkových místností, jako je ložnice, obývák či dětský pokoj se kupují žárovky s teplejší barvou světla (teplá bílá), protože navozují pocit pohodlí. Kdežto do koupelny, kuchyně neutrální/chladná bílá.

Obecně se dělí na tři spektra:

  • Chladná bílá (6 000 – 6 500 K) – Velice jasné světlo, které podporuje bdělost a soustředění a nejméně unavuje oči. Hodí se do koupelny, kuchyně nebo pracovny.
  • Denní bílá (4 500 – 5 000 K) – Přirozená bílá barva světla jako za denního svitu. Protože je to kompromis mezi studenou a teplo bílou, je ideální pro použití do pracovních prostor, chodeb, ale i koupelen či osvětlení produktů.
  • Teplá bílá (2 800 – 3 300 K) – Žlutá barva přibližující se klasické žárovce. Navozuje pocit pohody a odpočinku, ale nejvíce unavuje oči. Obvyklé použití je: obývací pokoj, ložnice nebo třeba jídelna.

3) Typy paticí a závitů žárovek

LED žárovky mívají jeden nebo druhý způsob uchycení do svítidla: závit nebo patici. Závitů i patic je několik typů a vy musíte koupit ten správný, jinak žárovku nenainstalujete (někteří prodejci nabízí možnost vrácení a výměny, pokud je žárovka neporušená).

Závity

  • Závit E27 – nejznámější závit klasické velké žárovky, lidově zvaný “velký závit”. (“E” jako Edisonův, kterému je vynález žárovky připisován.). Více o něm zde.
  • Závit E14 – to stejné ve zmenšeném provedení, čili “malý závit”. 

Patice

  • Patice GU10 – Pro LED žárovky určené do bodových světel.
  • Patice G9 – Používá se v novějších svítidlech.
  • Patice G4 a MR16 – Přizpůsobené 12V napětí.
  • Patice G5 – Určená pro LED trubice.
  • Patice G23 – Určená pro zářivkové trubice.
  • Patice R7s – Především u halogenových žárovek tvaru trubice, zapojuje se na obou koncích.

4) Úhel záření – rozptyl

LED žárovky se liší podle světelného rozptylu, tzn. zda se jedná spíše o soustředěný paprsek světla, nebo kompletní osvícení místnosti. Žárovka s úhlem záření 270 stupňů nebo více je ideální do lustru či jiného svítidla, které má osvětlit co největší část místnosti. Naopak úhel 120 stupňů se hodí do lampičky, protože se zaměřuje jen na vymezenou část plochy. Kdybyste takovou žárovku použili do lustru, osvítí vám jasně pouze část místnosti a do zbytku bude vrhat stín.

S úhlem vyzařování částečně souvisí i tvar žárovky. Vyrábí se tvar hrušky, kapky, svíčky, koule, reflektoru, kukuřice (válec) a bodové žárovky. Reflektor má například vždy omezený rozptyl, kdežto koule typicky ne. Primárně se ale orientujte podle úhlu uvedeného na obalu, nikoliv tvaru žárovky.

LED pásky

Samostatná kategorie LED světel jsou dnes velmi populární LED pásky. Jedná se o velice esteticky působivou variantu osvětlení přidávající interiéru originální vzhled a charakter. Tenký a pružný pásek vydává velice příjemné doplňkové světlo. Lze jej ohýbat, zastřihovat a přilepit na jakýkoliv běžný povrch. Můžete jej nalepit kolem zrcadla, obrazů, zespodu kuchyňských skříní, do rohu podlah či na krovy – fantazii se meze nekladou. Jednoduše pásek zastřihnete na žádanou délku a nalepíte tak, jak se vám líbí. Je také možné pořídit LED pásky dovolující regulaci intenzity i barvu světla.


Zdroje:
https://www.svet-svitidel.cz/
https://www.t-led.cz/
http://www.techniled.cz/
https://www.energie123.cz/