Jak vybrat pračku

Samozřejmým požadavkem při volbě nové pračky je nízká spotřeba. Jak zjistíte, kolik vody a energie vybraná pračka spotřebuje? Každá pračka je opatřena štítkem, na kterém najdete požadované údaje. Energetické třídy jsou označovány písmeny A až G. Moderní pračky se většinou nacházejí v kategorii A s nízkou spotřebou energie. K písmenu A mohou být přidána znaménka +, která znamenají ještě větší úsporu (A++). 

Údaje o spotřebě vody na jeden prací cyklus jsou uváděny také na štítku. Vyberete-li si pračku s nízkou spotřebou, výrazně ušetříte a nebudete muset litovat nákladů na nový spotřebič. 


Zaměřte se i na hlučnost pračky, ta by se při pracím cyklu měla dostat pod 50 dB, při ždímání maximálně do 70 dB

Počet otáček ovlivňuje ždímání/sušení prádla Běžně se otáčky pohybují v hodnotách cca 800 otáček za minutu, pro použití sušičky je ideální 1 200 otáček za minutu.

Umístění pračky hraje důležitou roli

Budete mít pračku v koupelně, v kuchyni, bude stát samostatně nebo bude součástí kuchyňské linky či koupelnového nábytku? Podle způsobu umístění si vyberte pračku s předním nebo horním plněním. 


Pokud perete větší dávky prádla a máte pro pračku dostatek prostoru, zvolte pračku s předním plněním. Tento typ praček mívá větší obsah a navíc na ně můžete umístit například sušičku. Díky proskleným dvířkům také můžete sledovat postup praní. Pračky s předním plněním se hodí jako vestavěné pračky i do kuchyňských linek.

V případě, že by vám vadila dvířka otevírající se do prostoru před pračkou, vyberte si pračku s plněním shora. Nevýhodou bývá menší obsah pračky, u praček s horním plněním však lze kdykoli přerušit praní a přidat prádlo nebo upravit program.

Odpovídající obsah a další funkce

Vámi zvolená pračka by měla mít i odpovídající obsah, abyste nemuseli prádlo dlouho střádat a mohli prát přesně podle své potřeby. Pračky s různými možnostmi plnění se většinou pohybují od 3 do 11 kg suchého prádla. Na trhu jsou i pračky s nižším obsahem pro méně osob nebo občasné praní. Výhodou je volba funkce polovičního plnění.

Přečtěte si, jak správně pračku čistit, aby dlouho vydržela a dobře prala.

Pračky nabízejí i velké množství dalších funkcí, vybírejte podle toho, které funkce byste opravdu využili. K užitečným patří například funkce odloženého startu praní, rozpoznání množství prádla, speciální program na skvrny či pro usnadnění žehlení. Šetřit prádlo umožňuje funkce sprchování prádla, vytečení pračky zabrání v případě poruch program Aquastop.