Jak vybrat rolety na střešní okna

Střešní okna jsou velmi oblíbená, jelikož dokážou do bytu přivést více přirozeného světla i nádherný výhled na oblohu. Pokud je již máte, určitě jste se zamysleli nad otázkou, jak zlepšit kvalitu spánku, udržet pocit soukromí v domě a rovněž vyřešit problém s přehříváním interiéru v letních měsících. Rolety na střešní okna mohou být tím pravým řešením. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat ty správné a co vzít v úvahu při výběru doplňků střešních oken.

Jak správně zaměřit okna pro rolety

Ujistěte se, že před výběrem rolet máte správně naměřeny rozměry okna. Správné zaměření rolet je velmi důležité pro to, aby dokonale zapadly do okna a plnily svůj účel. Musejí přesně pasovat, jinak by drhly při ovládání nebo by nechránily před přílišným osvětlením. Změřte si tedy rozměry střešního okna a vyberte si rolety se správnými rozměry.  Případně se podívejte na video návody. V některých případech, například pokud si vyberete rolety plissé pro střešní okna značky VELUX a FAKRO, stačí odečíst číslo ze štítku na rámu okna a firma už si s údajem poradí.


TIP: Přečtěte si, jak zaměřit střešní okna pro vaše nové stínění.

Co ještě při výběru rolet zvážit?

Materiál a barva – výběr by měl být založený především na vašich požadavcích pro příjemné světlo v místnosti a míru ochrany před vnější teplotou. Můžete si objednat vzorníky, podívat se na modely a na fotky předchozích zákazníků a vybrat si v klidu přesně to, co se hodí k vašemu interiéru.

Ovládání – nezapomeňte na možnosti ovládání nových rolet. Mnohé rolety se ovládají pouze ručně, ale u nových modelů už bývá k dispozici ovladač na dálku nebo motorizované modely ovládané třeba přes telefon, které vám usnadní obsluhu.


Cena – mějte na paměti, že cena se může lišit v závislosti na materiálu a typu rolety a zda chcete rolety na míru, v rozměrech, které nejsou obvyklé, nebo máte jiné speciální požadavky.

Rolety na střešní okna jsou skvělou možností, jak zajistit příjemné světlo v místnosti. Pokud si chcete být jistí, že jste si vybrali ty správné, podívejte se na předešlé body. Věnujte pozornost rozměrům vašich střešních oken, zvolte vhodný typ zastínění, vybírejte z kvalitních materiálů, promyslete si způsob ovládání a nezapomeňte na svoje konkrétní nároky na světlo a vybírejte s ohledem na váš domov.

Vnitřní nebo venkovní stínění?

Vnější roleta může chránit před přehříváním prostoru v létě a zároveň úniku tepla v zimě, ale montáž musí provádět proškolený odborník. K překážkám se řadí vyšší cena.

Vnitřní doplňky – zatemňující, zastiňující, moderní plisované rolety nebo klasické lamelové žaluzie jsou nejčastější způsob ochrany a zastínění na trhu.  Právě vnitřních doplňků je největší výběr.

Klidně použijte kombinaci obou – například krásné plisované rolety, které zútulní interiér a venkovní žaluzie, které pomohou s rozmary počasí.

Současné trendy v zastínění

Výběr rolet nebo žaluzií je nedílnou součástí uzpůsobení interiéru každého domova. Druhy stínění oken prochází v posledních letech změnami. Lidé čím dál častěji upouštějí od těžkých závěsů a raději vyberou lehké rolety a místo žaluzií volí spíše plisé rolety, rolety den a noc nebo římské rolety.

U rolet den a noc se překrývají dvě vrstvy látky, jedna průsvitná a druhá neprůsvitná ve vodorovných pruzích. Jejich pozicí pomocí řetízků nastavujete míru osvětlení zvenčí. Je to řešení zajímavé svým designem, které jistě neotřele dotvoří interiér.

Římské rolety a plisované žaluzie patří také mezi velmi oblíbené. Nejenže poskytují ochranu před slunečními paprsky a zlepšují regulaci teploty v místnosti, ale zároveň skvěle doplňují celkový design interiéru. Římské rolety vytvářejí klasický a elegantní vzhled, zatímco plisované žaluzie dodávají do místnosti moderní a minimalistický nádech.

Plisé žaluzie jsou dalším moderním řešením. Látka rolety je ve tvaru harmoniky (plisovaná), a tak ji roztahujete či stahujete z obou konců pomocí madel umístěných v profilech na horním a spodním okraji plisé. Díky tomu můžete mít zastínění jen horní části okna a dole průhled ven nebo naopak zespodu zastřít okno třeba kvůli soukromí, ale stále mít výhled na modrou oblohu. Vybrat si navíc můžete z mnoha druhů látek i s termoizolačními schopnostmi a ovládání je bez řetízku, tedy bezpečné i pro malé děti. Složené plisé navíc na okně zabírá podstatně méně místa, než některé jiné druhy rolet a neomezuje tolik v otevírání okna.

Klasické žaluzie jsou cenově dostupné a lehce si regulujete míru dopadajícího světla. Nevýhodou je, že neposkytují ochranu proti hluku, tepelnému úniku a neposkytnou nikdy úplné zatemnění. Pokud na vaše střešní okno nesvítí příliš silné slunce, zkuste využít spíše dekorační rolety. Zastiňovací rolety rozptýlí světlo, příjemně tlumené osvětlení se tak hodí třeba na práci, do obývacích pokojů a pod.


Rolety bez vrtání

Montáž rolet na okna může být odrazující a působí zdlouhavě. Proto existuje i mnohem jednodušší řešení v podobě rolet bez vrtání, které jsou ideální alternativou pro každého, kdo chce zlepšit vzhled svých oken a snadno je instalovat bez vrtání.

Tyto rolety se připevňují pomocí speciálních držáků, které se přichytí k oknu, aniž by byly nutné pro okno jakékoliv úpravy. S roletami bez vrtání je instalace stínících prvků hračkou a vy se můžete těšit z lepšího zastiňování a soukromí v místnosti. Ovšem i instalování rolet našroubováním do rámu bude snadné a rychlé díky instrukčním videím. A případně můžete zavolat na zákaznickou linku. U šroubování do zdi, stropu, výklenku můžete zvážit instalaci profesionálem.

Při zaměřování je zohledněte typ parapetů a kam přesně chcete, aby rolety sahaly. Pokud rolety nedoléhají k okennímu rámu nebo jsou příliš dlouhé, obtížněji se ovládají a nepůsobí esteticky. Proto investujte čas do správného zaměření a dopřejte si ideálně vyrobené rolety, které dokonale padnou na vaše okna. V případě nejistoty raději kontaktujte telefonicky personál firmy, abyste si mohli být stoprocentně jisti, že vše dopadne podle vašich představ.


Autor: ZEBRA-shop.cz – specialista na rolety pro zavěšení na okenní křídlo bez nutnosti vrtání.