Jak vybrat umělý trávník na balkon či terasu

Jednou z podlahových krytin, která se ideálně hodí na terasy a balkony, je umělý trávník. Umělé trávníky vypadají skvěle a na rozdíl o přírodní trávy se nemusí sekat ani zalévat. Vysvětlíme vám, jaké existují druhy umělého trávníku a poradíme, jak vybrat umělý trávník, který bude výborně vypadat a dobře sloužit.

Zdroj: Umelky.cz

Proč si pořídit umělý trávník

Umělý trávník sice potřebuje vyšší vstupní investici, ale okamžitě máte dokonalou trávu, aniž byste museli dlouho čekat, než vyroste, zalévat ji, hnojit a samozřejmě také pravidelně sekat. Navíc plochy balkonů a teras nejsou zas tak velké, takže financovat umělý trávník na terasu nebo balkon nemusí být finančně až tak náročné.


Umělý trávník se snadno udržuje, stačí jen fukar, případně koště, a proud vody. Navíc na rozdíl od přírodní trávy na umělé nezůstanou stopy po moči mazlíčků a neobjeví se nevzhledné skvrny. Také jiné stopy po psech či kočkách se odstranění poměrně lehce. Nevýhodou je, že na přímém slunci se rychle zahřeje, což může být pro chůzi nepříjemné. Výhodou naopak je, že umělý trávník vypadá stejně dobře po celý rok.

Každopádně, výrobci umělých trávníků svoje produkty stále vylepšují a na trhu se objevují trávníky s lepšími užitnými vlastnostmi.

Jaké jsou druhy umělých trávníků

Dělit umělé trávníky lze podle mnoha parametrů – barvy, materiálu, podkladové vrstvy, rozměrů vláken i místa doporučeného určení.


Barva

I když trávu máme většinou spojenou s různými odstíny zelené, umělý trávník na balkon si můžete pořídit i v poněkud extravagantnější variantě, třeba v bílé, modré, červené či jiných odstínech. Nejoblíbenější a také nejčastěji nabízená je ale barva zelená. Nejkvalitnější umělé trávníky kombinují dva i více odstínů a béžový či hnědý texturový podklad, který vypadá jako spodní odrostlá suchá tráva. Vzhled je tak ještě více podobný udržovanému přírodnímu trávníku.

Materiál

Umělý trávníkový koberec může v závislosti na použitém materiálu vypadat dost odlišně a liší se i vlastnostmi. Nejčastěji se umělé trávníky vyrábějí z těchto materiálů:

  • Polyethylen (PE) – je zdrojem velmi kvalitní a přirozeně vypadající umělé trávy. Je měkká, takže se po ní dobře chodí i bosou nohou. Velmi jednoduše se udržuje, stačí ji čistit proudem vody. Nevadí jí ani domácí mazlíčci, protože nevstřebává pachy.
  • Polyamid (PA) – z tohoto materiálu se vyrábí velmi odolný typ umělé trávy, který odolává i extrémně vysoké teplotě a vydrží i na velmi namáhaných stanovištích, jako jsou třeba cvičná golfová odpaliště. Přírodní trávník ale moc nepřipomíná, protože je tuhá a stabilní. Nevýhodou je velmi vysoká cena.
  • Polypropylen (PP) – nejlevnější, ale také nejméně odolný materiál pro umělý trávníkový koberec. Hůře odolává vysokým teplotám, což může být problémem při instalaci na terasy a balkony bez zastřešení. Při vystavení vysoké teplotě se mohou stébla deformovat a koberec pak působí velmi nepřirozeně. Pokud ale máte na terase střechu nebo aspoň velké slunečníky, může být dokonalým povrchem pro domácí golfové hřiště.
  • Nylon – tento materiál uvádíme pro úplnost, ale používá se převážně jen pro čistě sportovní plochy. V domácím prostředí je spíše výjimkou.
Zdroj: Umelky.cz

Podložka

Pro výsledné užitné vlastnosti umělé trávy je velmi důležitá také podložka trávníku, respektive materiál, z něhož je tato vrstva vyrobena.

Vrstva s nopy

Nopy jsou malé polokuželové výstupky na hydroizolační fólii. Proto se můžete setkat jak s označením umělý trávník s nopy, tak umělý trávník s nopovou fólií. Díky nopům může kolem fólie proudit vzduch, takže se používá na oddělené stavebního prvku od vlhkého prostředí. Proto se skvěle hodí také na balkony a terasy, které mají obvykle betonový nebo dlážděný podklad.

Další varianty podložky

Jinou variantou je latexová vrstva, která propouští vodu, dále gumová podložka, nebo jutová mřížka. Při výběru podložky pro umělý trávník na balkon vždy kontrolujte propustnost a také spád balkonu, abyste z něj neměli plochu s podvodní travou, tedy abyste při každém dešti nestáli po kotníky ve vodě.

Rozměry vláken

U umělé trávy se můžete setkat s informací o tloušťce a šířce vlákna, ale pro výběr je zásadní hlavně výška stébla. Rozlišují se nízké, střední a vysoké výšky stébla:

Vysoká

Jako vysoká je označována umělá tráva s délkou stébla nad 4 cm. Nevýhodou takto vysoké umělé trávy je vysoká hmotnost jednotlivých stébel, která zpravidla nevydrží ve vzpřímené podobě. Ležící stébla nevypadají příliš přirozeně.

Střední

Nejčastěji má umělý trávníkový koberec výšku stébel 2 až 3,5 cm. Tráva vypadá přirozeně, stébla jsou vzpřímená a nelehnou si. Umělý trávník na balkon, nebo umělá tráva na terasu ve střední výšce je dobrou volbou.

Nízká

Pokud jsou stébla vysoká méně než 2 cm, jedná se o nízký umělý trávník. Vzhled je méně přirozený, ale na terasu, kde se prohánějí psy se hodí výborně. Je odolná, stébla psím (i kočičím) tlapkám nevadí. Hodí se i pro trénink golfových úderů.

Místo určení

Prodejci obvykle doporučují, zda se konkrétní umělý trávník hodí na balkon, terasu, kolem nebo pod bazén, do altánku, na zahradu…, ale doporučení je jen orientační. Každý si může umělý trávník na balkon nebo umělou trávu na terasu vybrat podle svých představ.

Zdroj: Umelky.cz

Nejčastěji se doporučuje:

  • Instalace středních umělých trávníků do všech podmínek
Zdroj: Umelky.cz

Jak připravit podklad na pokládku

Než začnete s pokládkou, je třeba mít dokonale připravený podklad. Na balkonech je to celkem jasné, podkladem je beton, dlaždice, případně dřevěná prkna. U teras to je podobné, ale podklad může být i přírodní. Hladké povrchy se nemusí nijak speciálně upravovat, jen je třeba je důkladně zamést. Trochu komplikovanější je to u přírodního povrchu. Přírodní trávu je třeba odstranit až na zeminu. Tu je třeba vyrovnat. Následuje aplikace drenážních vrstev, drceného kamene frakce 8/16 mm ve výšce 80 mm. Následně se plošně aplikuje vrstva drceného kamene frakce 0/4 mm, která se zhutní vibračním válcem.

Jak položit umělý trávník

Když pokládáte umělý trávníkový koberec na balkon, je lepší koupit koberec přes celou plochu, abyste nemuseli lepit více kusů k sobě. Z velkého kusu vyříznete zalamovacím nožem trávník přesně na plochu balkonu. Terasy jsou obvykle větší, takže tam se lepení zřejmě nevyhnete. Složte trávník z více kusů tak, aby směr vláken byl stejný, jinak koberec bude vypadat nepřirozeně. Umělý trávník se lepí na speciální podlepové pásky za využití speciálního lepidla přímo na instalaci umělé trávy. Při větší ploše je lepší přenechat instalaci odborné firmě, která má s instalaci dlouholeté zkušenosti.

Terasa či balkon s umělou trávou

Balkony, lodžie i terasy se stále častěji stávají dalším obytným prostorem, kde rodiny od jara do podzimu tráví spousty času. Vhodně zvolený materiál na podlaze umožňuje na vyběhnout na balkon jen tak v pantoflích nebo naboso, cvičit na terase bez obav, že si umažete od přírodní trávy oblečení, nebo jen tak relaxovat s šálkem kávy nebo čaje v ruce a stát na trávě, která vypadá jako zelený koberec. Abyste se mohli procházet bosí, je vhodná umělá tráva se střední či vysokou délkou stébel.

Zdroj: Umelky.cz

Stejně skvělou volbou je umělý trávník na terasu. Kromě výborného vzhledu má na terase jednu příjemnou vlastnost. Na rozdíl od přírodní trávy si nebudete domů nosit nepořádek, protože umělá vlákna působí vlastně jako rohožka, která vaše boty nebo chodidla zbaví nečistot. A pokud se umělá tráva zašpiní, stačí použít speciální kartáč na umělou trávu, ale i obyčejné koště, fukar nebo i klasický vysavač a za chvíli je trávník zase čistý. I sem se hodí střední nebo vysoká umělá tráva.

1 Trackback / Pingback

  1. Jak se starat o umělý trávník. Které úkony jsou třeba

Komentáře nejsou povoleny.