Jak vybrat velkou televizi

Ačkoliv se občas objeví zprávy o tom, že televize již nemá v našich domácnostech tak výsadní postavení jako dříve, ale pravda je taková, že pro naprostou většinu z nás je stále středobodem obývacího pokoje. Věk televize zkrátka stále ani zdaleka nekončí. Tomu potom odpovídá i šíře nabídky televizorů v obchodech s elektronikou. Pro laika však není snadné si z této nabídky vybrat televizi, která bude nejlépe odpovídat jeho potřebám a požadavkům. Jak tedy takovou televizi vybrat?

Proč velká televize?

Významný posun v technologiích v minulých dekádách znamenal mimo jiné i to, že televize s velkou úhlopříčkou, která byla dříve symbolem jisté exkluzivity a luxusu, je dnes standardem. To je samozřejmě dobrá zpráva, neboť velká úhlopříčka znamená lepší divácký zážitek.


Motivace pro pořízení nové velké televize je zřejmá, i tak ale u výběru popřemýšlejte a věnujte mu dostatek času a energie. Velikost úhlopříčky televize nevolte jen podle klíče „čím větší, tím lepší“, zvažte i další parametry.

Stejně tak existuje řada dalších doplňků, nad kterými můžete už při výběru televize přemýšlet. Například můžete chtít svou novou a skvělou televizi propojit se stejně kvalitním příslušenstvím, třeba špičkovým soundbarem.

Úhlopříčka a vzdálenost televize od gauče

Jak vybrat velikost televize, závisí především na tom, jak daleko od ní bude divák sedět. Nejprve je tedy třeba vybrat místo, kde bude televize v pokoji umístěna. Nebojte se si vzdálenosti proměřit, jde konečně o vaše pohodlí.


Pozorovací vzdálenost televize by měla odrážet jak snahu o maximální divácký zážitek, tak pohodlí a šetrnost k očím. Obecná pravidla pro vztah mezi úhlopříčkou a vzdáleností říkají následující.

Úhlopříčka v palcích

Ideální vzdálenost sledování v metrech

32–36“

1,3–1,5

37–41“

1,5–1,7

42–46“

1,7–1,9

47–51“

1,9–2,1

52–56“

2,1–2,3

57–61“

2,3–2,5

62–66“

2,5–2,7

67–71“

2,7–2,9

72–76“

2,9–3,1

77–81“

3,1–3,3

82–86“

3,3–3,5

Je samozřejmě na místě zmínit, že výsledky uvedeného přepočtu nebo hodnoty v tabulce nemusíte brát zcela striktně. Každý z nás je trochu jiný a má jiné potřeby. Je to skutečně doporučená vzdálenost od televize, pokud vám bude vyhovovat něco jiného, volba je především na vás. Byť na druhou stranu nelze přílišné překračování doporučených hodnot s ohledem na správné fungování zraku doporučit.

Rozlišení televize

Televize s velkou úhlopříčkou vypadá úžasně, při výběru jsou ale důležité i další faktory. Jedním z nich je rozlišení obrazovky. Právě na rozlišení ti méně poučení zákazníci často zapomínají. Ve skutečnosti se rozlišení obrazovky promítá i do odpovědi na otázku, jak daleko sedět od televize.

Na trhu lze nalézt i velké televize, které lákají zákazníky na velkou úhlopříčku, ale přitom disponují nedostatečným rozlišením. Takových případů sice není mnoho, přesto je třeba vést tuto možnost v patrnosti. Nejde však jen o maximální rozlišení coby technický parametr vlastní televize, je také důležité, co na ní hodláte sledovat.

V případě, že je vaším největším koníčkem sledování filmů pro pamětníky, obrovská televize s velkou úhlopříčkou pro vás nemusí být tím pravým ořechovým. Podobný obsah, který je logicky vysílán v nízkém rozlišení, bude na velké obrazovce vypadat špatně. V takovém případě se může vyplatit pořídit si televizi s menší úhlopříčkou, anebo je třeba posunout maximální vzdálenost od televize, ze které jí sledujete. Z větší vzdálenosti bude obraz i při nižším rozlišení vypadat přijatelně.

film na televizi

Tato úvahu platí i v obráceném gardu, pokud máte přístup k obsahu v opravdu vysokém rozlišení, je možné posunout sledovací vzdálenost blíže k televizi, neboť obraz bude i v takovém případě ostrý a skutečně kvalitní.

V dnešní době je minimální úrovní rozlišení televize tzv. FullHD, mnohem lepší je ale při koupi televize mířit ještě výše a pořídit si televizi s rozlišením 4K, nebo dokonce 8K, což je současné maximum.

Do jaké výšky televizi umístit?

Vzdálenost není jediným parametrem, který je třeba brát při hledání vhodného místa pro umístění televize v potaz. Je třeba vyřešit také výšky. Zvláště v dnešní době, kdy většina lidí umisťuje televizi na zeď.

Výška nijak významně neovlivní pozorovací vzdálenost tv, přesto je důležitá, neboť určuje úhel, pod kterým televizi sledujete. Není příliš velkým překvapením, že ideální umístění televize je z pohledu výšky v úrovni očí. V případě, že by byla televize výše, brzy byste zjistili, že věčně zakloněná hlava vede pouze k bolesti za krkem.

Závisí také na způsobu uchycení, typicky se dnes televize montují na zeď a pokud je držák naklápěcí, můžete brát hodnoty pozorovací vzdálenosti televize s jistou rezervou, neboť si je nastavíte přesně podle svých představ až ve chvíli, kdy se usadíte na své sedačce.

Odezva a obnovovací frekvence

Odezva a také tzv. obnovovací frekvence jsou dalšími technickými parametry, který ovlivní náš zážitek ze sledování obsahu na televizi. Lze v zásadě říci, že tento parametr určuje, jak dobře si televize poradí s rychlým pohybem a změnami obrazu. Pokud máte zálibu ve sledování sportovních přenosů, akčních filmů, anebo dokonce chcete na své nové televizi hrát videohry, věnujte tomuto parametru obzvlášť pozornost.

Zatímco po obnovovací frekvenci udávané v jednotkách Herz (Hz) chceme, aby bylo co nejvyšší, u odezvy je tomu naopak. Čím kratší odezva (jedná se o veličinu, která má rozměr času, udává se v milisekundách (ms)), tím lépe.

Technologie obrazovky

Kvalitu obrazu určuje i technologie obrazovky. Dnešním standardem jsou LCD obrazovky s LED podsvícením. Základní podoba této technologie se nazývá prostě LED obrazovka. Vylepšené verze potom nesou označení OLED a QLED.

OLED televize nabízí skutečně maximálně kvalitní barvy a celkovou kvalitu obrazu, stejně jako možnost sledovat je z jakéhokoliv úhlu. Hlavní výhodou QLED displejů je zase nejširší barevná paleta a dokonalý jas.

Jaké funkce by televize měla mít?

Speciální, tzv. chytré funkce dnešních televizí jsou samostatnou kapitolou a jejich popis by vydal na samostatný článek. Naprostým standardem je dnes připojení k internetu pro sledování obsahu ze streamovacích služeb, využívání funkcí tzv. červeného tlačítka (Hbbtv), apod., a také příjem DVB-T2 vysílání.

Důležitý může být pro někoho i konkrétní operační systém, na kterém televize funguje. Tím nejrozšířenějším je Android, někteří výrobci však využívají svých vlastních operačních systémů, které mohou nabízet stejné možnosti.

Pozor na indexy

Při výběru nové televize se lze často setkat s pojmem „index kvality obrazu“. Každý výrobce samozřejmě tvrdí, že právě jeho televize má tento parametr nejlepší. Pravda je taková, že neexistuje jediná závazná metodika výpočtu tohoto umělého parametru a proto je na místě přistupovat k němu s určitou rezervou a rozhodně se nerozhodovat jen podle něj.

Něco navíc

Internetová televize

V rámci pořízení nové televize se můžete dočkat i bonusů ve formě předplatných. Jedním z nich je třeba předplatné internetové televize tzv. IPTV(jako je například Telly, Kuki, O2 TV, nebo Vodafone TV). IPTV neboli televize přes internetový protokol je systém, kde jsou služby digitální televize šířeny prostřednictvím IP protokolu přes počítačové sítě, což může být součástí dodávky širokopásmového připojení. Použití technologií pro počítačové sítě je hlavní rozdíl IPTV od klasického plošného nebo kabelového vysílání, jak uvádí Wikipedie.

Smart TV

Tyto televize vám nabízejí mnohem více funkcí. Od možností streamovacích služeb (Netflix, HBOgo, Disney plus, Youtube), až po ukládání pořadů, surfování po internetu.